Radio Opole » Opolskie klasycznie (DAB+) » CYKLE TEMATYCZNE » Małgorzata na tropie Mistrza... czyli letnie spo ...
2017-06-09, 10:53 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Małgorzata na tropie Mistrza... czyli letnie spotkania ze śladami Bacha

BACH pod lupą... [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
BACH pod lupą... [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Johann Sebastian Bach w Radiu Opole [fot. Małgorzata Ślusarczyk (oprac.)]
Johann Sebastian Bach w Radiu Opole [fot. Małgorzata Ślusarczyk (oprac.)]
Któż miałby inspirować Małgorzatę jeśli nie Mistrz, a nie da się ukryć, że Johann Sebastian Bach jest bezapelacyjnym Mistrzem. I wcale nie dlatego, że mógł się szczycić tytułem Kapelmistrza Księcia Leopolda von Anhalt-Köthen czy Nadwornego Kompozytora Króla Polski (!) i Elektora Saksonii Augusta III Sasa. O mistrzostwie i nieśmiertelności Bacha świadczy też fakt, że mimo upływu stuleci, jego dzieła nie przestają dostarczać odkryć - zarówno natury teoretycznej, jak i estetycznej. Wielkie słowa, ale Bach jest wielki, a aura niezwykłości poszerza się na samą myśl, że nazwisko kompozytora tworzą nazwy dźwięków...

"Niby powiedziano o nim wszystko. A wszak wciąż nas zadziwia ta plecionka dźwięków, w której, wygrzmiawszy z furią tornada, zbiegają się zgodliwe głosy nieba oraz głosy ziemi. Skąd się wzięła? Z czym do nas przychodzi?".
Powyższe słowa pochodzą z książki Piotra Wierzbickiego zatytułowanej Boski Bach. Nic dodać, nic ująć. Wróćmy jednak na ziemię, choć nie jest to łatwe zadanie.

Cykl poświęcony śladom Bacha zrodził się za sprawą odkryć kolejnych wersji Chaconny z II Partity d-moll BWV 1004. Muzyczne śledztwo przywołało wspomnienie o innych śladach, a ściślej o utworach Bacha, które doczekały się ciekawych transkrypcji. I tak pierwotną, nieśmiałą koncepcję, z tygodnia na tydzień modyfikują poszukiwania interesującej literatury muzycznej. Możecie więc być pewni, że "letnie spotkania ze śladami Bacha", które rozpoczęły się od przygody z Chaconną, znajdą kontynuację w postaci studium nad echem dzieł, rozbrzmiewającym na kolejnych kartach historii muzyki.
2017-06-09, 13:02

Chaconna z Partity d-moll BWV 1004 na skrzypce solo

Chaconna z Partity d-moll BWV 1004 - fragment autografu [fot. www.imslp.org / Małgorzata Ślusarczyk (oprac.)]
Chaconna z Partity d-moll BWV 1004 - fragment autografu [fot. www.imslp.org / Małgorzata Ślusarczyk (oprac.)]
Chaconne z II Partity d-moll BWV 1004 na skrzypce solo. Źródło inspiracji dla kompozytorów różnych generacji, którzy przez wieki podejmowali wyzwanie i proponowali własne opracowania na rozmaity skład wykonawczy. Kompozycja ta na stałe wpisała się w listę popisowych numerów, po które sięgają wybitni wykonawcy. Nie tylko skrzypkowie. Nie da się ukryć, że współcześni wirtuozi - podobnie jak w wiekach poprzednich - próbują swoich sił w opracowywaniu utworów. I tak się składa, że wielu z nich sięga właśnie po nieśmiertelne dzieło Bacha.

Pojawienie się w audycji cyklu, poświęconego Chaconnie, nie było dziełem przypadku. Zaczęło się od niepozornego spotkania z kompozycją w opracowaniu na fortepian solo przez Ferruccio Busoniego. Spotkanie to, stało się punktem wyjścia do poszukiwań innych wersji dzieła. Po odkryciu wersji wg J. Brahmsa i F. Mendelssohna-Bartholdy'ego, przyszły kolejne. Tak powstały zalążki koncepcji, by nie poprzestać na samej kontynuacji poszukiwań, ale by iść krok dalej i odkryciami podzielić się ze Słuchaczami Radia Opole. Początkowo wydawało się, że cykl z Chaconną w roli głównej zakończy się po kilku odcinkach, a w miejsce Chaconny szybko pojawią się inne dzieła J.S. Bacha, które także doczekały się licznych opracować i zaczęły swoje własne, koncertowo-płytowe życie. Okazało się jednak, że wersji Chaconny jest sporo, a każda na swój sposób, pozwala poznać dzieło na nowo i potęguje poczucie jego niezwykłości.

PS O niezwykłości Chaconny BWV 1004 świadczy też fakt, że bardzo często gości na estradach, podczas gdy cały cykl można usłyszeć głównie (by nie powiedzieć, że niemal wyłącznie!) za sprawą wydawnictw płytowych.
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »