Radio Opole » Opolskie klasycznie (DAB+) » Odcinki

Odcinki

2017-04-03, 00:42

Śladami Kani, Chopina i "Papy" Haydna (odc. 13: 26/03/2017)

70-lecie PSM w Opolu [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
70-lecie PSM w Opolu [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Muzyczne, (o)polskie wątki po raz kolejny (i zapewne nie ostatni!) zagościły w drugim programie Radia Opole. Pierwszy opolski chopinista i jego muzyka... a skoro chopinista to i Chopina ślady - w takim klimacie upłynęła pierwsza część audycji. Druga godzina programu należała już do "Papy" Haydna i jego niezwykłego oratorium, które rozbrzmiało w różnych odsłonach. więcej »
2017-01-29, 18:29

Moniuszko, śpiew i muzyka świąteczna (odc. 2: 08/01/2017)

Stanisław Moniuszko - grafika Adolphe
Stanisław Moniuszko - grafika Adolphe'a Lafosse'a [fot. www.polona.pl]
Głównym bohaterem drugiego odcinka audycji był Stanisław Moniuszko. Kompozytor niedoceniany, niesprawiedliwie zestawiany z ówczesnymi twórcami oper włoskich, choć tworzyli w skrajnie odmiennych warunkach. Czy naprawdę powinniśmy mieć kompleksy na gruncie rodzimej twórczości operowej? Czyż muzyka spod pióra naszych rodaków, to nie... bajka!? A jeśli o bajkach mowa... to rodzi się pytanie: ile prawdy tkwi w stwierdzeniu, że śpiewać każdy może. Oto główne rozważania drugiego, klasycznego spotkania na (o)polskim gruncie. więcej »
2017-01-15, 13:10

Świąteczna inauguracja: audycja rusza wraz z orszakiem Trzech Króli (odc. 1: 06/01/2017)

Witraż w kościele św. Piotra w Ugley (Anglia, hrabstwo Essex) [fot. www.sedangli.wordpress.com]
Witraż w kościele św. Piotra w Ugley (Anglia, hrabstwo Essex) [fot. www.sedangli.wordpress.com]
Dokładnie 6 stycznia 2017 roku o godzinie 21:00 po raz pierwszy w programie II Radia Opole zabrzmiał sygnał audycji "Opolskie klasycznie". A zatem było to wydanie potrójnie świąteczne: spotkanie ze słuchaczami (1), pierwsze w historii (2) i do tego w świątecznym tonie, bo w towarzystwie "Mędrców ze Wschodu" (3). Czyż to nie wyborna okazja do zatopienia się w wyjątkowych dźwiękach? więcej »
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »