Radio Opole » Opolskie klasycznie (DAB+) » CYKLE TEMATYCZNE

CYKLE TEMATYCZNE

Na audycję składają się różne - stałe i ruchome - cykle tematyczne. W każdą niedzielę będą się pojawiać wiadomości muzyczne, przegląd prasy specjalistycznej, informacje o płytach. Nie zabraknie także segmentów poświęconych działalności Filharmonii Opolskiej oraz przybliżających aktualności, zjawiska i problemy dotykające edukacji muzycznej i świata wokalnego. Ponadto w audycji pojawią się m.in. cykle poświęcone zestawieniu sportu i muzyki czy muzyce znanej "z ekranu". Część archiwalnych materiałów będzie można odnaleźć w wybranej zakładce.
2017-10-12, 14:03

GRA W KLASY. Edukacja muzyczna na Opolszczyźnie

2017-06-09, 10:53

Małgorzata na tropie Mistrza... czyli letnie spotkania ze śladami Bacha

BACH pod lupą... [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
BACH pod lupą... [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Johann Sebastian Bach w Radiu Opole [fot. Małgorzata Ślusarczyk (oprac.)]
Johann Sebastian Bach w Radiu Opole [fot. Małgorzata Ślusarczyk (oprac.)]
Któż miałby inspirować Małgorzatę jeśli nie Mistrz, a nie da się ukryć, że Johann Sebastian Bach jest bezapelacyjnym Mistrzem. I wcale nie dlatego, że mógł się szczycić tytułem Kapelmistrza Księcia Leopolda von Anhalt-Köthen czy Nadwornego Kompozytora Króla Polski (!) i Elektora Saksonii Augusta III Sasa. O mistrzostwie i nieśmiertelności Bacha świadczy też fakt, że mimo upływu stuleci, jego dzieła nie przestają dostarczać odkryć - zarówno natury teoretycznej, jak i estetycznej. Wielkie słowa, ale Bach jest wielki, a aura niezwykłości poszerza się na samą myśl, że nazwisko kompozytora tworzą nazwy dźwięków...

"Niby powiedziano o nim wszystko. A wszak wciąż nas zadziwia ta plecionka dźwięków, w której, wygrzmiawszy z furią tornada, zbiegają się zgodliwe głosy nieba oraz głosy ziemi. Skąd się wzięła? Z czym do nas przychodzi?".
Powyższe słowa pochodzą z książki Piotra Wierzbickiego zatytułowanej Boski Bach. Nic dodać, nic ująć. Wróćmy jednak na ziemię, choć nie jest to łatwe zadanie.

Cykl poświęcony śladom Bacha zrodził się za sprawą odkryć kolejnych wersji Chaconny z II Partity d-moll BWV 1004. Muzyczne śledztwo przywołało wspomnienie o innych śladach, a ściślej o utworach Bacha, które doczekały się ciekawych transkrypcji. I tak pierwotną, nieśmiałą koncepcję, z tygodnia na tydzień modyfikują poszukiwania interesującej literatury muzycznej. Możecie więc być pewni, że "letnie spotkania ze śladami Bacha", które rozpoczęły się od przygody z Chaconną, znajdą kontynuację w postaci studium nad echem dzieł, rozbrzmiewającym na kolejnych kartach historii muzyki.
więcej »
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »