Radio Opole » Warsztaty kabaretowe

Posłuchaj tego, co działo się na warsztatach kabaretowych

2016-12-30, 23:42

Dziewiąte "Warsztaty kabaretowe", czyli spotkanie przedostatnie, podsumowujące

Teatr Improwizacji "To Mało Powiedziane" [fot. Justyna Krzyżanowska]
Teatr Improwizacji "To Mało Powiedziane" [fot. Justyna Krzyżanowska]
Warsztaty kabaretowe cz. 9
Było różnie, ale było niewątpliwie ciekawie. Uczyliśmy się wzajemnie dla pożytku naszych słuchaczy i być może kierownictwo tutejszego przedsiębiorstwa, weźmie ten fakt pod uwagę przy rozdziale czegokolwiek, a zwłaszcza nagród pieniężnych. Gdyby był jakiś problem nasze audycje są w archiwum i można je posłuchać. Inne problemy zaraz omówimy, bo jednak jest ich sporo i przynajmniej część z nich przedyskutowaliśmy w skali impro i klasycznie.

W trakcie naszych zajęć warsztatowych podchodziliśmy zawsze w sposób szalenie otwarty i bezkompromisowy do wielu tematów. Niewątpliwie interesujące były na przykład te, związane z szeroko rozumianą działalnością gospodarczą i handlową. Często wracaliśmy do znanego hasła z okresu prezydentury Clintona „gospodarka głupcze”. W innych zachowania nie staraliśmy się naśladować Billa. Często bywaliśmy w sklepach, hipermarketach, a nawet na straganach. Obserwacje były ciekawe. Mamy przecież kapitalizm i chyba do końca roku już się nic nie zmieni.

Jeszcze warsztatowo zastanowimy się, gdzie ewentualnie się wybierzemy, bo to już ostatnie godziny starego roku, który, co by nie powiedzieć - był ciekawy. Oczywiście czeka nas jeszcze szopka, ale ponieważ szopka właściwie trwa u nas cały rok, powinno być nam łatwiej. Przynajmniej tak się wydaje.

Udział w warsztatach tym razem brali: Teatr Improwizacji „To Mało Powiedziane” w składzie: Lena Węglarz, Joanna Ozga, Tadeusz Jaśkiewicz, Piotr Węglarz, Bartek Śliwiński, Daniel Mazurczak, Przemysław Ozga. Starszy majster warsztatu – Andrzej Gelender Jakubczyk. Gościnnie: grupa Vintage, zespół Hagoka, kabaret Teka. Scenariusz Jan Karol Minkner. Realizacja dźwiękowa Andrzej Czubiński. Prowadzenie Bogdan Zieliński.
2016-12-27, 20:00

Ósme "Warsztaty kabaretowe", w których wybieramy się do urzędu i rozmawiamy o zdrowiu

Teatr Improwizacji "To Mało Powiedziane" [fot. Justyna Krzyżanowska]
Teatr Improwizacji "To Mało Powiedziane" [fot. Justyna Krzyżanowska]
Warsztaty kabaretowe cz. 8
Jeszcze bez specjalnych podsumowań, ale już ze sporą pewnością można powiedzieć, że duża część zagadnień przewidziana w trakcie zajęć warsztatowych została przez nas zrealizowana. To cieszy, bo przecież tematyka nie była prosta, a nie jesteśmy w sejmie, gdzie można wszystko załatwić – większością głosów. Dzisiaj, mając już za sobą pewne skromne obycie i ogładę warsztatową, wybieramy się do urzędu.

Urząd jest człowieczym wynalazkiem, którego istota funkcjonowania polega na udzielaniu możliwie wszechstronnej pomocy ludziom w specjalistycznym zakresie. Rozrost urzędów wynika głównie z tych powodów. Urząd i obywatel są ze sobą nierozerwalnie związani. Jak to się mówi, bez siebie nie mogą ani żyć, ani umrzeć. Podeszliśmy do tego problemu improwizacyjnie i klasycznie, a najpierw była piosenka nijakiego Artura Andrusa „Życie jest dziwne”.

Rozmawialiśmy też o zdrowiu. Najprostsza definicja zdrowia, to oczywiście brak choroby. Natomiast ochrona zdrowia to obowiązek państwa wobec społeczeństwa. Teraz wszystko wróci do ministerstwa. Generalnie uważamy, że w tej sprawie powinna obowiązywać reguła „primum non nocere”.

W siódmych zajęciach warsztatowych udział wzięli: Teatr Improwizacji "To Mało Powiedziane” w składzie: Lena Węglarz, Joanna Ozga, Tadeusz Jaśkiewicz, Piotr Węglarz, Bartek Śliwiński, Daniel Mazurczak, Przemysław Ozga. Starszy majster warsztatu – Andrzej Gelender Jakubczyk. Gościnnie: Artur Andrus, Bułeczka z Piwnicy pod Baranami, Tomasz Sawicki, kabaret Teka. Scenariusz Jan Karol Minkner. Warsztatowe i studyjne prowadzenie Bogdan Zieliński. Realizacja dźwiękowa Andrzej Czubiński.
2016-12-23, 21:00

Siódme "Warsztaty kabaretowe", czyli klimatycznie, ale też i zabawowo świątecznie

Teatr Improwizacji "To Mało Powiedziane" [fot. Justyna Krzyżanowska]
Teatr Improwizacji "To Mało Powiedziane" [fot. Justyna Krzyżanowska]
Warsztaty kabaretowe cz. 7
Za chwilę święta, więc w tej atmosferze prowadziliśmy nasze zajęcia. Bez udowadniania komukolwiek wyższości tych świąt nad innymi. Każde ma swój urok. Z jednej strony niepowtarzalny, z drugiej na szczęście - powtarzalny. Było klimatycznie, ale też i zabawowo świątecznie. Po raz pierwszy też wystąpiła w naszym programie opolska grupa wokalna Soul City. Zaśpiewała dwa utwory świąteczne, w tym jeden dla mniejszości, tym razem angielskiej – ale utwór jest światowy i bardzo lubiany.

Jesteśmy szalenie przyzwyczajeni do dawania i otrzymywania prezentów. Chociaż dzisiaj atmosfera wokół otrzymujących nieco się zagęściła. Trzeba jednak przyznać, że niektórzy prezentobiorcy przesadzali i to nie tylko świątecznie. Wszędzie wskazany jest umiar. Co innego z weselami. Tu możemy sobie już trochę bardziej pozwolić. Będzie więc o weselach improwizacyjnie i klasycznie.

W siódmych zajęciach warsztatowych udział wzięli: Teatr Improwizacji „To Mało Powiedziane” w składzie: Lena Węglarz, Joanna Ozga, Tadeusz Jaśkiewicz, Piotr Węglarz, Bartek Śliwiński, Daniel Mazurczak, Przemysław Ozga. Starszy majster warsztatu – Andrzej Gelender Jakubczyk. Gościnnie: Kabaret Teka i grupa wokalna Soul City. Scenariusz Jan Karol Minkner. Warsztatowe i studyjne prowadzenie Bogdan Zieliński. Realizacja dźwiękowa Andrzej Czubiński.
2016-12-22, 16:20

Szóste "Warsztaty kabaretowe", czyli o absurdzie dziś będzie

"Warsztaty kabaretowe” w Radiu Opole [fot. Justyna Krzyżanowska]
"Warsztaty kabaretowe” w Radiu Opole [fot. Justyna Krzyżanowska]
Warsztaty kabaretowe cz. 6
Jedna forma aktywności, to mówiąc szczerze, poważne ograniczenie naszych możliwości, a dosadnie – absurd.

W słowniku języka polskiego absurd - to, co jest pozbawione sensu; niedorzeczność, nonsens. W logice: wyrażenie wewnętrznie sprzeczne; w filozofii: bezsensowność świata i ludzkiego życia wydającego się zmierzać donikąd… Tu się na razie zatrzymamy i rozważymy problem w kategorii impro oraz klasycznie. Ciekawa, acz może nieco absurdalna dyskusja radiowa o pszczołach Teatru Improwizacji „To Mało Powiedziane”, zderzona z czystym już absurdem w wykonaniu Kabaretu Teka. Rozpoczynamy stosunkowo spokojnym utworem grupy Vintage, który jednak z całą pewnością nie jest przeznaczony do słuchania przez abstynentów – i to jest jego ogromna zaleta...

Po skromnej dawce warsztatowych absurdów powiemy o rzeczach, jak najbardziej konkretnych i ważnych z punktu widzenia naszej egzystencji i to nie tylko w regionie opolskim, chociaż to właśnie u nas dokonano kolejnego cennego odkrycia. W Krasiejowie znaleziono wyjątkowy okaz. Niezwykły gad, stanowiący połączenie węża, jaszczurki, mający w sobie elementy charakterystyczne dla polatuchy (latającej wiewiórki). To coś epokowego więc nie mogliśmy tego wydarzenia pominąć w naszych rozważaniach warsztatowych impro. Mieszkańcy Ozimka są tym faktem chyba szczególnie usatysfakcjonowani bo odkryty gad otrzymał nazwę Ozimek volans (latający).

W szóstych warsztatach udział wzięli: Teatr Improwizacji „To Mało Powiedziane” w składzie: Lena Węglarz, Joanna Ozga, Tadeusz Jaśkiewicz, Piotr Węglarz, Bartek Śliwiński, Daniel Mazurczak, Przemysław Ozga. Majster warsztatu – Andrzej Jakubczyk. Gościnnie: Egzekutywa z Ozimka, Pajujo z Praszki, grupa Vintage z Lublina, kabaret Teka i Jurki. Scenariusz Jan Karol Minkner. Warsztatowe i studyjne prowadzenie Bogdan Zieliński.
2016-12-22, 12:04

Piąte "Warsztaty kabaretowe", czyli m.in. o tym, że chwila nieuwagi jest programowo uzasadniona, a impro bez kobiet byłoby znacznie uboższe...

"Warsztaty kabaretowe” w Radiu Opole [fot. Marcin Skomudek]
"Warsztaty kabaretowe” w Radiu Opole [fot. Marcin Skomudek]
Warsztaty kabaretowe cz. 5
To już piąty warsztat, czyli powoli mamy z górki, bo i koniec roku niebawem i sprawozdanie należy przygotować. A tu jeszcze nie wszystko omówione i warsztatowo przerobione… Sprawozdania niestety nie powinno się improwizować. Musi być prawdziwe i rzetelne. Nie można sobie pozwolić nawet na chwilę nieuwagi. W audycji, to już co innego. Chwila nieuwagi jest programowo uzasadniona. Żeby więc dobrze zacząć rozpoczynamy od Karczmy. To oczywiście piosenka…

Zagadnienia warsztatowe! Improwizacja wywodzi się od włoskiej commedii dell’arte. Większość z nas właśnie tak mówi, ale pełna nazwa to: commedia dell’arte all’improvisio. Aktorzy mieli szkicowy scenariusz i na jego podstawie improwizowali. My szkicownika nie mamy, wiec improwizujemy na gorąco. Będą fragmenty z zajęć warsztatowych prowadzonych przez starszego warsztatowca, Andrzeja Gelendera Jakubczyka.

Improwizację na nowe terytoria zaprowadzili Viola Spolin, Keith Johnstone i Del Close, którymi inspirujemy się dzisiaj. Szanowni panowie, my za commedię dell’arte powinnyśmy być wdzięczni szczególnie! To właśnie w niej po raz pierwszy dopuszczono na scenę kobiety! Później im już jakoś poszło – i idzie do dnia dzisiejszego. Impro bez kobiet byłoby znacznie uboższe. W ramach zajęć warsztatowych w sposób niczym nie skrępowany porozmawiamy o seksie. Co by nie powiedzieć, temat to ważny, nie tylko improwizacyjnie.

W piątych zajęciach warsztatowych udział wzięli:Teatr Improwizacji „To Mało Powiedziane” w składzie: Lena Węglarz, Joanna Ozga, Tadeusz Jaśkiewicz, Piotr Węglarz, Bartek Śliwiński, Daniel Mazurczak, Przemysław Ozga. Starszy majster warsztatu – Andrzej Gelender Jakubczyk. Gościnnie: Bogusia Zarębska-Wazl, Krzysztof Nurkiewicz, grupa Vintage kabarety: Teka i Jurki. Scenariusz Jan Karol Minkner. Warsztatowe i studyjne prowadzenie Bogdan Zieliński. Realizacja dźwiękowa Andrzej Czubiński.
2016-12-12, 10:12

Czwarte "Warsztaty kabaretowe", czyli o tym, że improwizacja to dziedzina. Odrębna dziedzina

"Warsztaty kabaretowe” w Radiu Opole [fot. Marcin Skomudek]
"Warsztaty kabaretowe” w Radiu Opole [fot. Marcin Skomudek]
Warsztaty kabaretowe cz. 4
Jeden z internautów pyta: „Do czego uprawniają takie warsztaty?”. To konkretne pytanie, więc i moja odpowiedź będzie dosyć zdecydowana. Do wszystkiego! Można na przykład ubiegać się o prezesurę naszej rozgłośni, można bez żenady startować na prezydenta Opola i dowolnie go powiększyć, podobno jest nawet taka myśl wśród mieszkańców Niemodlina. Można również swobodnie wyjść na scenę i coś zaimprowizować. Dlatego warto być z nami i warto się szkolić.

Jeśli w impro istnieją zasady, to istnieją po to, żeby ci pomóc. W impro nie dowcipkujemy, nie sadzimy gagów, nie rzucamy żarcików. W impro tworzymy historie. Prawdziwe w naszym świecie. Mamy bohaterów, którzy gdzieś wyruszają, czegoś pragną, chcą coś zmienić. Właśnie – chcą coś zmienić. Co zmienić? To może być wszystko! Na przykład - krowa. Krowa właściwie jest niezmienna. Najpierw ją zaimprowizujemy, potem weźmiemy klasycznie.

Nie ma nic bardziej wkurzającego, jak traktowanie impro jako techniki lub narzędzia. Improwizacja to dziedzina. Odrębna dziedzina. Ma swoją metodykę, historię, wykształciła swoje narzędzia, którymi możemy się posługiwać w innych aspektach naszego życia. A jeżeli tak ją nie traktujemy, to jest to po prostu amatorstwo. I teraz trochę o nim, czyli amatorstwo, jako zamiłowaniu do czegoś, co nie koniecznie jest profesjonalne. A może jest?

W czwartych zajęciach warsztatowych udział wzięli: Teatr Improwizacji „To Mało Powiedziane” w składzie: Lena Węglarz, Joanna Ozga, Tadeusz Jaśkiewicz, Piotr Węglarz, Bartek Śliwiński, Daniel Mazurczak, Przemysław Ozga. Starszy majster warsztatu – Andrzej Gelender Jakubczyk. Gościnnie: Krzysztof Nurkiewicz, Tomasz Sawicki, grupa Vintage z Lublina, kabarety: Teka, Cegła i Rżysko. Scenariusz Jan Karol Minkner. Warsztatowe i studyjne prowadzenie Bogdan Zieliński.
2016-12-07, 16:24

Trzecie "Warsztaty kabaretowe", czyli być śmiesznym - to najgorsze, co może zrobić improwizator

"Warsztaty kabaretowe” w Radiu Opole [fot. Justyna Krzyżanowska]
"Warsztaty kabaretowe” w Radiu Opole [fot. Justyna Krzyżanowska]
Warsztaty kabaretowe cz. 3
Gdy twoim celem staje się ludzki śmiech, przepadłeś. Del Close powiedział kiedyś bardzo ważne słowa: „Łatwo dać się zwieść publiczności, bo ona się śmieje. Nie daj się jej kupić za tani śmiech. Nie pozwól sobie, by uwierzyć w kłamstwo że to, co robisz, robisz dla śmiechu“. Więc my zgodnie z tym nie robimy dla śmiechu. Po prostu snujemy swoje opowieści improwizowane, a te klasyczne dajemy dla konfrontacji.

W programie: Z pamiętnika blogerki Leny, akcja Święty Mikołaj, impro gangsterzy, mafia i jak dać w łapę.

W pracach warsztatowych udział wzięli: Teatr Improwizacji „To Mało Powiedziane” w składzie: Lena Węglarz, Joanna Ozga, Tadeusz Jaśkiewicz, Piotr Węglarz, Bartek Śliwiński, Daniel Mazurczak, Przemysław Ozga. Majster warsztatu – Andrzej Jakubczyk. Gościnnie: Krzysztof Nurkiewicz, Piotr Skrzypiec, zespół Chwila Nieuwagi, grupa Vintage z Lublina, Kabaret Teka. Scenariusz: Jan Karol Minkner. Warsztatowe i studyjne prowadzenie: Bogdan Zieliński.
2016-11-30, 16:22

Drugie "Warsztaty kabaretowe". Temat: praca

"Warsztaty kabaretowe” w Radiu Opole [fot. Marcin Skomudek]
"Warsztaty kabaretowe” w Radiu Opole [fot. Marcin Skomudek]
Warsztaty kabaretowe cz. 2
Praca warsztatowa uaktywnia i wymaga od uczestnika większego zaangażowania w daną sytuację. Przekłada się to na kreowanie aktywnych postaw twórczych. Sporo zatem w drugiej odsłonie warsztatów było o pracy. Próbowaliśmy sobie jakoś to pojęcie ugruntować, a więc było o ciężkiej i ciekawej pracy, była piosenka o BH-powcach... Pojawiły się też fragmenty z pamiętnika blogerki impro Leny oraz kolejne pojęcie - tym razem: absurd - i jego improwizacyjne oraz bardziej klasyczne ujęcie.

Gościnnie wystąpili: Krzysztof Nurkiewicz, kabaret Rżysko, Teka, grupa Pajujo i 2 Maj.
2016-11-22, 20:00

Pierwsze "Warsztaty kabaretowe". Temat: festiwal opolski

"Warsztaty kabaretowe” w Radiu Opole [fot. Marcin Skomudek]
"Warsztaty kabaretowe” w Radiu Opole [fot. Marcin Skomudek]
Wielu artystów wręcz marzyło, żeby wystąpić na festiwalu opolskim, ale marzenia są jak wiatr... Tak śpiewał Jan Sitek, który nigdy dotąd na festiwalu nie wystąpił, choć radził sobie nieźle obok niego. Po marzeniach kolegi Sitka improwizacja grupy To Mało Powiedziane i jej zderzenie z klasycznym tekstem dotyczącym festiwalu piosenki w wykonaniu Kabaretu Teka. Ale najpierw słów kilka o samych warsztatach...
Warsztaty kabaretowe cz. 1. Festiwal opolski
12
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »