800 lat - tego nie wiesz o Opolu
Radio Opole » 800 lat - tego nie wiesz o Opolu »
2017-07-27, 18:52 Autor: Katarzyna Zawadzka

Międzynarodowi artyści sportretowali Opole. Wystawa w Galerii ZPAP

Otwarcie wystawy poplenerowej [fot. Katarzyna Zawadzka]
Otwarcie wystawy poplenerowej [fot. Katarzyna Zawadzka]
Otwarcie wystawy poplenerowej [fot. Katarzyna Zawadzka]
Otwarcie wystawy poplenerowej [fot. Katarzyna Zawadzka]
Otwarcie wystawy poplenerowej [fot. Katarzyna Zawadzka]
Otwarcie wystawy poplenerowej [fot. Katarzyna Zawadzka]
Artyści ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Ukrainy i Polski prezentują swoje prace w Opolu. To efekt V Międzynarodowego Pleneru Malarskiego, który zorganizował Związek Polskich Artystów Plastyków przy wsparciu Urzędu Miasta w Opolu.
Wystawę uroczyście otwarto w czwartek (27.07) w Galerii ZPAP przy ul. Krakowskiej 1. Kuratorka ekspozycji Karina Krajczy wyjaśnia, że plener malarski rozpoczął się od zwiedzania miasta.

- Początkowo zwiedzaliśmy, poszukiwaliśmy inspiracji - wyjaśnia Krajczy. - Mieliśmy też wykład w Galerii Jana Cybisa, bowiem plener jest zainspirowany jego twórczością w związku z rokiem Jana Cybisa w województwie opolskim. Plener był również związany z obchodami 800-lecia Opola, w związku z tym powstało 13 herbów miast partnerskich stolicy regionu - dodaje.

Katarzyna Madej z Olesna w plenerze brała udział po raz pierwszy. W swojej twórczości wykorzystuje papier czerpany i różne rodzaje farb. Posługując się tą techniką namalowała Filharmonie Opolską.

- Wybrałam ten obiekt, ponieważ jest piękny i bardzo współczesny - mówi Madej. - Jest też bardzo ładny z różnych stron. Jak się go ogląda od strony oficjalnej, to jest bardzo skromny, natomiast gdy się spojrzy gdzieś w bok, to jest bardzo ciekawy, inspirujący i bogaty w swojej formie - dodaje.

Wystawę poplenerową w Galerii ZPAP w Opolu będzie można oglądać do końca sierpnia.
Karina Krajczy
Katarzyna Madej

Zobacz także

2017-12-27, godz. 19:19, Patronaty - polecamy Niezwykły film o życiu w przedwojennym Opolu W czwartek (28.12) w Muzeum Śląska Opolskiego odbędzie się premiera filmu dokumentalnego o codziennym życiu w przedwojennym Opolu. Początek o godz. 18:00. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. » więcej 2017-11-09, godz. 17:00, Kultura i rozrywka Piosenki miast partnerskich Opola podczas koncertu w muzeum Męski Zespół Camerton pod dyrekcją Marii Przebindowskiej przygotował nowy program z okazji 800-lecia Opola. Koncerty odbędą się w sali Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. » więcej 2017-11-08, godz. 11:00, Kultura i rozrywka Ostatnia wystawa z cyklu Opole Główne [ZDJĘCIA] W sali wystawienniczej na stacji PKP Opole Głowna czynna jest, ostatnia z cyklu, wystawa prac malarskich opolskich artystów. Ósma wystawa kończy cykl „Stacja Opole Główne”. » więcej 2017-11-03, godz. 13:12, Patronaty - polecamy „Stacja - Opole Główne” - ostatnia z wystaw do 30 listopada Zbiorowa prezentacja malarstwa pod tytułem „A to jest miasto niebo ogrodzone murami” to ostatnia wystawa w ramach cyklu „Stacja - Opole Główne”. Wernisaż odbędzie się w najbliższy wtorek (07.11) w sali dworca PKP. Początek o godz. 18:00. » więcej 2017-10-21, godz. 15:30, Wiadomości z regionu Spacerowali śladami opolskich Żydów. Opole było wielokulturowe i wielowyznaniowe Stara synagoga, kirkut czy kamienice przy ul. Krakowskiej - opolanie poznali historię miejskiej gminy żydowskiej. W ramach wydarzenia 'Judaica Opole - ocalić od zapomnienia' odbył się spacer, podczas którego można było poznać miejsca zwią ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »