800 lat - tego nie wiesz o Opolu
Radio Opole » 800 lat - tego nie wiesz o Opolu »
2017-07-27, 18:52 Autor: Katarzyna Zawadzka

Międzynarodowi artyści sportretowali Opole. Wystawa w Galerii ZPAP

Otwarcie wystawy poplenerowej [fot. Katarzyna Zawadzka]
Otwarcie wystawy poplenerowej [fot. Katarzyna Zawadzka]
Otwarcie wystawy poplenerowej [fot. Katarzyna Zawadzka]
Otwarcie wystawy poplenerowej [fot. Katarzyna Zawadzka]
Otwarcie wystawy poplenerowej [fot. Katarzyna Zawadzka]
Otwarcie wystawy poplenerowej [fot. Katarzyna Zawadzka]
Artyści ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Ukrainy i Polski prezentują swoje prace w Opolu. To efekt V Międzynarodowego Pleneru Malarskiego, który zorganizował Związek Polskich Artystów Plastyków przy wsparciu Urzędu Miasta w Opolu.
Wystawę uroczyście otwarto w czwartek (27.07) w Galerii ZPAP przy ul. Krakowskiej 1. Kuratorka ekspozycji Karina Krajczy wyjaśnia, że plener malarski rozpoczął się od zwiedzania miasta.

- Początkowo zwiedzaliśmy, poszukiwaliśmy inspiracji - wyjaśnia Krajczy. - Mieliśmy też wykład w Galerii Jana Cybisa, bowiem plener jest zainspirowany jego twórczością w związku z rokiem Jana Cybisa w województwie opolskim. Plener był również związany z obchodami 800-lecia Opola, w związku z tym powstało 13 herbów miast partnerskich stolicy regionu - dodaje.

Katarzyna Madej z Olesna w plenerze brała udział po raz pierwszy. W swojej twórczości wykorzystuje papier czerpany i różne rodzaje farb. Posługując się tą techniką namalowała Filharmonie Opolską.

- Wybrałam ten obiekt, ponieważ jest piękny i bardzo współczesny - mówi Madej. - Jest też bardzo ładny z różnych stron. Jak się go ogląda od strony oficjalnej, to jest bardzo skromny, natomiast gdy się spojrzy gdzieś w bok, to jest bardzo ciekawy, inspirujący i bogaty w swojej formie - dodaje.

Wystawę poplenerową w Galerii ZPAP w Opolu będzie można oglądać do końca sierpnia.
Karina Krajczy
Katarzyna Madej

Zobacz także

2017-08-22, godz. 17:30 Waży ponad 100 kilogramów i jest największą kolorowanką na świecie! Największą na świecie kolorowankę stworzono w Opolu. 800-metrowa rolka ważąca ponad sto kilogramów zostanie wpisana do księgi rekordów Guinnessa. Jest to inicjatywa Fundacji Excalibur wspierana przez opolski ratusz z okazji 800-lecia mias ... » więcej 2017-08-21, godz. 18:34 Pomnik konny założyciela Opola będzie z brązu. Pod koniec roku stanie przed ratuszem Pół miliona złotych ma kosztować pomnik konny księcia Kazimierza I Opolskiego, który stanie przed ratuszem w Opolu. Część kosztów pokryje Energetyka Cieplna Opolszczyzny. Rzeźba zostanie wykonana z brązu. » więcej 2017-08-11, godz. 08:00 Opole: Na zwiedzanie lochów Zamku Górnego mieszkańcy będą musieli poczekać do przyszłego roku Miasto nadal szuka wykonawcy, który zajmie się rewitalizacją Zamku Górnego w Opolu. Wkrótce zostanie ogłoszony kolejny przetarg, bo pierwszy został unieważniony - oferty, które wpłynęły do ratusza o prawie milion przekraczają kwotę zaprop ... » więcej 2017-08-07, godz. 16:00 Wystawa opolskich fotografików Jak zdefiniować tożsamość Opola zdjęciem? Tego zadania podjęło się 17 fotografików, m.in. zrzeszonych w Fotoklubie Opole i Fundacji 2.8. Efekty ich pracy będzie można oglądać do końca sierpnia w Galerii WuBePe w Opolu na wystawie „Tożsamo ... » więcej 2017-08-05, godz. 16:10 Wzgórze Uniwersyteckie bez tajemnic. Odbył się kolejny "Spacer po Opolu" Już po raz kolejny opolanie - i nie tylko oni - mogli wziąć udział w specjalnym spacerze po Opolu. Tym razem poznawano historię Wzgórza Uniwersyteckiego a także postaci związanych z Opolem. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »