Radio Opole » Reporterskie tu i teraz » W magazynie Reporterskie tu i teraz

W magazynie Reporterskie tu i teraz

2023-05-22, 17:35 Autor: Wiesław Kolbusz

Trzeba upamiętnić ofiary zbrodni w Puźnikach

Zabudowania Puźnik po spaleniu wsi przez sotnię UPA [fot. ze zbiorów Franciszka Dendewicza]
Zabudowania Puźnik po spaleniu wsi przez sotnię UPA [fot. ze zbiorów Franciszka Dendewicza]
Brak upamiętnienia zamordowanych podczas rzezi wołyńskiej pozostaje zadrą w relacjach z naszym wschodnim sąsiadem. Sprawa dotyczy też naszego regionu, gdzie po wojnie ekspatriowano wielu Kresowian.
W 2015 roku ukraińskie władze zablokowały ekshumację polskich ofiar drugiej wojny światowej. Natomiast niedawno zgodzono się na prowadzenie prac poszukiwawczych w Puźnikach. Ocalałych z tej wioski przesiedlono w 1945 roku głównie do Niemysłowic koło Prudnika. Właśnie odbył się tam ogólnopolski zjazd Puźniczan. Wspominano dzieje tej miejscowości i jej mieszkańców. Mówiono też o mających się rozpocząć pracach archeologicznych i upamiętnieniu tam zamordowanych. W Niemysłowicach był Jan Poniatyszyn.
Puźniki

Zobacz także

2023-09-12, godz. 17:10, RTT - artykuły Dni Seniora w Nysie pod znakiem bezpieczeństwa Dni seniora w Nysie to przede wszystkim radosne święto. Uroczysta sesja rady miasta i kolorowy korowód. Jednak najważniejszymi aspektami obchodów są rozmowy o zdrowiu i bezpieczeństwie. » więcej 2023-09-11, godz. 17:14, RTT - artykuły W opolskiej katedrze prace idą pełną parą Od ponad roku kopią, przeszukują i dokumentują, a wszystko po to, żeby dowiedzieć się, kto i co znajduje się w podziemiach oraz murach opolskiej katedry. Archeolodzy i historycy nieustannie odkrywają coś nowego. Ich prace nabrały… » więcej 2023-09-11, godz. 17:14, RTT - artykuły Balony nad Paczkowem po raz dziewiąty Arkadiusz Iwański okazał się najlepszym lotnikiem w IX Aeropikniku - Balonowym Pucharze Polski, który w weekend zakończył się w Paczkowie. Ta impreza już na stałe wpisała się do kalendarza wydarzeń na Opolszczyźnie. » więcej 2023-09-11, godz. 17:14, RTT - artykuły Ze zdrowiem psychicznym jest coraz gorzej. Statystyki porażają. Mobilny gabinet terapeutyczny, czyli Terapiobus zaparkował na rynku w Opolu. Przez cały dzień terapeuci z Centrum Zdrowia Psychicznego będą udzielać tam bezpłatnych konsultacji. To ogólnopolska inicjatywa Fundacji 'Terapia To Nie Wstyd'… » więcej 2023-09-08, godz. 17:14, RTT - artykuły Nie pij w ciąży! Alkohol truje dzieci! Ponad 98 procent dzieci, które trafiają do Katolickiego Ośrodka Adopcyjno - Opiekuńczego Diecezjalnej Fundacji Obrony jest obciążonych alkoholem. Mimo wielu kampanii profilaktycznych dotyczących konsekwencji picia alkoholu w ciąży… » więcej
45678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »