Radio Opole » Reporterskie tu i teraz » W magazynie Reporterskie tu i teraz

W magazynie Reporterskie tu i teraz

2022-09-27, 20:00 Autor: Agnieszka Stefaniak

Zgaś światło, oszczędzaj energię - to się będzie opłacić

Zdjęcie ilustracyjne [fot. Yakov_Oskanov / Envato]
Zdjęcie ilustracyjne [fot. Yakov_Oskanov / Envato]
Rząd przyjął projekt ustawy w sprawie zamrożenia cen prądu w przyszłym roku. Przewiduje on, że ceny będą na poziomie z 2022 roku do limitu zużycia 2 tysięcy kilowatogodzin rocznie. To rozwiązanie obejmie wszystkie gospodarstwa domowe w kraju.
Żeby zużyć 2 tysiące kilowatogodzin w ciągu roku musielibyśmy świecić dziesięć stuwatowych żarówek non stop przez 83 dni. O to jak zużycie 2 tysięcy kilowatogodzin rocznie wygląda w praktyce i co możemy zrobić w naszych domach, żeby tego limitu nie przekroczyć Katarzyna Doros-Stachoń pytała prof. Bronisława Tomczuka z Wydziału Elektrotechniki i Mechatroniki Politechniki Opolskiej pytała Katarzyna Doros-Stachoń.

Monika Matuszkiewicz z kolei spotkała się z samorządowcami, szefami firm, czy jednostek kultury, by odpytać jakie oni mają sposoby na oszczędzanie energii, bo zgodnie z zapowiedzią premiera od 1 października jednostki rządowe i samorządowe mają ruszyć z planem oszczędności. Zostały zobowiązane do oszczędności na poziomie 10%.
Z prof. Bronisławem Tomczukiem rozmawia Katarzyna Doros-Stachoń
Oszczędzanie w samorządzie i nie tylko [autor: Monika Matuszkiewicz]

Zobacz także

2023-01-24, godz. 16:55, RTT - artykuły Od bitwy pod Byczyną minęło 435 lat. Nadal nie odkryto wszystkich związanych z nią tajemnic Dokładnie 435 lat temu hetman Jan Zamoyski rozgromił w okolicach Byczyny wojska Maksymiliana trzeciego Habsburga. Był to element walki o tron polski po śmierci Stefana Batorego. » więcej 2023-01-24, godz. 16:51, RTT - artykuły W Nysie mają pomysł na zagospodarowanie terenu pod wiaduktem. Dziś to miejsce nie kojarzy się dobrze To miejsce na co dzień straszy i słusznie uznawane jest przez wielu mieszkańców Nysy jako jedno z najbrzydszych na mapie miasta. Mowa o przestrzeni znajdującej się pod wiaduktem przy ul. Piłsudskiego. » więcej 2023-01-24, godz. 16:51, RTT - artykuły Nowoczesna technologia pomaga poznawać języki i nowe miejsca Na WF-ie biegają po plaży, na angielskim odwiedzają Londyn - takie możliwości daje uczniom Zespołu Szkół im. Bolesława Chrobrego w Niemodlinie sprzęt pozyskany z rządowego programu 'Laboratoria Przyszłości'. » więcej 2023-01-23, godz. 23:02, RTT - artykuły Czym jest sepsa i czy można jej zapobiec? pneumokoki. Mowa o sepsie, na którą może zapaść każda osoba o obniżonej odporności niezależnie od płci i wieku. » więcej 2023-01-23, godz. 22:56, RTT - artykuły Samorządowcy z Prudnika dorabiają w radach nadzorczych. Jak udaje im się godzić to z pracą w urzędzie? Trzech prudnickich samorządowców zarobkuje też w radach nadzorczych spółek spoza tego powiatu. Są to tamtejszy burmistrz, jego zastępca oraz starosta. » więcej
45678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »