Radio Opole » Reporterskie tu i teraz » W magazynie Reporterskie tu i teraz

W magazynie Reporterskie tu i teraz

2022-08-09, 16:45 Autor: Agnieszka Stefaniak

Brama na szlaku z Europy nad Bałtyk. To właśnie Branice, gdzie dotarła akcja 70 gmin na 70-lecie Radia Opole i NTO

Radio Opole w Branicach
Radio Opole w Branicach
Radio Opole w Branicach
Radio Opole w Branicach
Nasza wakacyjna plenerowa akcja dotarła na granice województwa opolskiego. A dokładnie do leżących na pograniczu polsko-czeskim Branic.
Nazwa Branice pojawiła się po raz pierwszy w dokumencie z 1278 roku, jako Branicz - to nazwa czeska pochodząca od wyrazu bana - brama, wał obronny, szaniec. Bo też Branice były osadą obronną na ważnym szlaku z południa Europy nad Bałtyk.

W rolę przewodnika po współczesnych Branicach wcielił się Grzegorz Frankowski.

My zaś jak zawsze przy tej okazji sięgnęliśmy do archiwum Radia Opole. W 1973 roku redaktor polskiego radia Antoni Lach odwiedził Branice, by porozmawiać o federacjach w gminach, tu przy Gminnej Spółdzielni w Branicach. Mowa jest o duuużych pieniądzach.

Branice zakotwiczyły się w świadomości mieszkańców regionu jako miejsce leczenia osób chorych psychicznie. Tamtejszy szpital powstał pod koniec XIX wieku. Był miastem we wsi. Miał swoją elektrownię, piekarnię, zakład rzeźniczy. W leczeniu pomagać miała praca. Jednostka przez ponad 100 lat działalności ewaluowała. Metody leczenia zmieniały się i zmieniają. W 1981 roku odwiedziła szpital z mikrofonem red. Danuta Starzec. Zatrzymajmy się tu na chwilę, gdzie do głosu dochodzą założenia nowej terapii środowiskowej.

Szpital pracuje do dziś. To nowoczesna jednostka pomagająca chorym. Działa tam również ZOL, Całodobowy Oddział Terapii Uzależnienia od Alkoholu oraz oddział rehabilitacji neurologicznej.
Radio Opole w Branicach [autor: Grzegorz Frankowski]
Red. Antoni Lach w Gminnej Spółdzielni w Branicach [archiwum Radia Opole, rok 1973]
Z wizytą w szpitalu w Branicach [archiwum Radia Opole, rok 1981]

Zobacz także

2022-09-23, godz. 16:00, RTT - artykuły Drogi sezon narciarski. Czy uruchomią się wszystkie ośrodki narciarskie? To będzie bardzo drogi sezon dla narciarzy. Wszystko przez drastyczne podwyżki nośników energii. Miłośnicy białego szaleństwa obawiają się drogich karnetów, istnieje też obawa, że z powodu wysokich kosztów, niektóre ośrodki… » więcej 2022-09-21, godz. 21:30, RTT - artykuły Jesień przyszła szybciej, sezon grzewczy w Opolu już się rozpoczął Chłodniejsze temperatury w tym roku dotarły do nas znacznie szybciej niż miało to miejsce w ostatnich latach. A co za tym idzie, wielu mieszkańców zaczęło odkręcać już swoje grzejniki. » więcej 2022-09-21, godz. 19:26, RTT - artykuły Multisportowy Festyn w Głuchołazach. Dzieci ćwiczyły z mistrzyniami olimpijskimi Około pół tysiąca dzieci i młodzieży z województwa opolskiego wzięło udział w zorganizowanym na stadionie miejskim w Głuchołazach 'Multisportowym Festynie'. » więcej 2022-09-21, godz. 16:11, RTT - artykuły Ceny energii konwencjonalnej biją rekordy, nadzieją - ekoenergetyka. W Opolu debatują eksperci Eksperci z całego kraju biorą udział w 14. edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Ekoenergetyki w Opolu, który dziś został zorganizowany na Politechnice Opolskiej. Na miejscu dyskutowano na temat wysokich cen energii elektrycznej i rozwiązań… » więcej 2022-09-21, godz. 08:00, RTT - artykuły Ile kosztowała nas walka z pandemią koronawirusa w Opolu? Jest raport w tej sprawie Opolscy urzędnicy przygotowali raport dotyczący wydatków związanych z pandemią koronawirusa. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »