Radio Opole » Reporterskie tu i teraz » W magazynie Reporterskie tu i teraz

W magazynie Reporterskie tu i teraz

2021-02-21, 08:46 Autor: Marzena Śmierciak

Opolski ratusz z prawem pierwokupu wybranych nieruchomości. Przepisy w praktyce

Ratusz w Opolu [fot. Marcin Skomudek]
Ratusz w Opolu [fot. Marcin Skomudek]
Transakcje kupna i sprzedaży mieszkania to skomplikowany proces. Tymczasem w Opolu od niedawna stało się to jeszcze bardziej złożone. Pod koniec zeszłego roku radni przyjęli bowiem uchwałę, która wyznacza w mieście obszary zdegradowane i przeznaczone do rewitalizacji. Na tych terenach miasto ma prawo pierwokupu nieruchomości, w tym mieszkań.
Obszar obejmuje dzielnicę Stare Miasto, Śródmieście, Nadodrze, Nową Wieś Królewską, osiedle Armii Krajowej i Chabry. W praktyce oznacza to, że sprzedający nieruchomość na tym terenie muszą najpierw wystąpić do urzędu miasta o decyzję, czy samorząd nie jest zainteresowany kupnem mieszkania, lokalu czy działki.

Jak wygląda zatem teraz wygląda kupowania mieszkań w praktyce po zmianie przepisów? To sprawdziła nasza reporterka Monika Matuszkiewicz.
Posłuchaj - autor Monika Matuszkiewicz

Zobacz także

2021-04-12, godz. 16:28, RTT - artykuły Atos, Portos i Diego już do zobaczenia w opolskim zoo. Wybiegi z wielkimi kotami oficjalnie otwarte Mieszkańcy regionu, którzy wybiorą się do opolskiego ogrodu zoologicznego mogą już zobaczyć tygrysa i dwa lwy na nowym wybiegu. Dziś (12.04) zwierzęta oficjalnie zaprezentowały się zwiedzającym. Wielkie koty powróciły do zoo… » więcej 2021-04-09, godz. 16:10, RTT - artykuły Przed kataklizmem nie obroni, ale zminimalizuje skutki. Będzie radar meteorologiczny w rejonie Góry św. Anny Instytut Meteorologi i Gospodarki Wodnej planuje wybudować w okolicy Góry św. Anny radar. Instalacja ma być gotowa do użycia za dwa lata - w pierwszym kwartale 2023 roku. » więcej 2021-04-08, godz. 16:00, RTT - artykuły Wiosna na drogach. W przydrożnych rowach więcej śmieci niż trawy Śniegi stopniały i wyszła cała prawda. Ogromne ilości śmieci zalegają wzdłuż dróg w woj. opolskim - alarmuje jeden z naszych słuchaczy. Najwięcej przy wojewódzkich i powiatowych. Co można znaleźć ? Butelki, puszki, papier… » więcej 2021-04-08, godz. 16:00, RTT - artykuły Wybuch w zakładzie w Blachowni. Straż pożarna wezwana po 5 godzinach Policja, straż pożarna oraz inspekcja pracy wyjaśniają okoliczności wczorajszego (07.04) wybuchu reaktora chemicznego na terenie jednego z zakładów w Blachowni w Kędzierzynie-Koźlu. W trakcie zdarzenia jedna osoba została lekko poszkodowana… » więcej 2021-04-07, godz. 16:18, RTT - artykuły Światowy Dzień Zdrowia przypadł na trzecią falę pandemii. Jak wygląda praca medyków w tych trudnych czasach? Dziś (07.04) przypada Światowy Dzień Zdrowia obchodzony w rocznicę powstania WHO, czyli Światowej Organizacji Zdrowia. W Polsce to także Dzień Pracownika Służby Zdrowia. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »