Radio Opole » Reporterskie tu i teraz » W magazynie Reporterskie tu i teraz

W magazynie Reporterskie tu i teraz

2020-12-11, 15:15 Autor: Cezary Puzyna

Herby czy nie herb? Kolonowskie ma problem heraldyczny

Propozycj herbu gminy Kolonowskie [fot. A. Pospiszyl]
Propozycj herbu gminy Kolonowskie [fot. A. Pospiszyl]
Tarcza podzielona na połowę. Na jednej – niebieskiej, jest żółty orzeł piastowski, na zielonej symboliczny rysunek choinki i budynku hutniczego. Tak wygląda używany od prawie 40 lat herb gminy Kolonowskie. Teraz okazało się, że w świetle prawa herbem nie jest i nigdy nie będzie.
Żeby sprawę wyprostować, zwrócono się do heraldyków. Ci wytknęli 4 poważne błędy merytoryczne. Zaproponowali, żeby Kolonowskie jako swój znak przyjęło herb rodziny Collonów, dzięki którym te tereny rozkwitły. Ich znakiem jest biała kolumna ze złotą koroną znajdująca się na czerwonym tle.

Urzędnicy i radni czekają na opinię komisji heraldycznej, ale nie wiadomo, kiedy można się jej spodziewać.
Herb czy nie herb

Zobacz także

2021-01-15, godz. 16:00, RTT - artykuły Mochów od dziś pierwszym w diecezji opolskiej sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej Kościół parafialny w Mochowie-Paulinach będzie pierwszym w diecezji opolskiej sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej. Dziś wchodzi w życie dekret biskupa Andrzeja Czai ustanawiający to wyróżnienie dla miejsca, gdzie w czasie potopu… » więcej 2021-01-15, godz. 15:30, RTT - artykuły Ruszyły zapisy na szczepienia przeciw COVID-19. Na początek szczepić będą mogli się seniorzy powyżej 80. roku życia Seniorzy powyżej 80. roku życia już mogą zapisać się na konkretny dzień, Pozostali Polacy - mogą zgłaszać chęć zaszczepienia przeciw COVID-19 i czekać na informację zwrotną. Ruszyła zmasowana akcja budowania odporności kr… » więcej 2021-01-14, godz. 16:00, RTT - artykuły Na wodach po sezonie. Był długi, ale nie "obfity" W końcu przyszedł mróz i śnieg, cieszą się dzieci, które mają teraz ferie. Ale cieszą się też żeglarze, którzy oficjalne zakończyli sezon nawigacyjny 2020. Dodajmy że wyjątkowo długi sezon. Jaki był? To sprawdza Agnieszka… » więcej 2021-01-13, godz. 16:00, RTT - artykuły Nie dla zmian w oświacie w gminie Ozimek! Rodzice i nauczyciele dwóch szkół - w Antoniowie i Ozimku, nie zgadzają się z pomysłem władz gminy dotyczących zmian w strukturze oświaty. Chodzi o planowane powstanie centralnego ośrodka w PSP numer 3. » więcej 2021-01-12, godz. 16:00, RTT - artykuły Dom Nadziei dla potrzebujących działa, także w pandemii Zima i dodatkowo pandemia - to podwójnie trudny czas dla osób bezdomnych i potrzebujących. Wolontariusze Domu Nadziei w Opolu codziennie przygotowują ciepłe śniadania i obiady. » więcej
10111213141516
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »