Radio Opole » Reporterski Obraz Dnia » W magazynie Reporterski Obraz Dnia

W magazynie Reporterski Obraz Dnia

2020-04-10, 15:00 Autor: Bogusław Kalisz

10. rocznica katastrofy smoleńskiej. Tragedię wspominają opolscy parlamentarzyści i samorządowcy

Obchody rocznicy tragedii smoleńskiej w opolskiej katedrze [fot. Monika Antczak]
Obchody rocznicy tragedii smoleńskiej w opolskiej katedrze [fot. Monika Antczak]
10 lat temu, 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem doszło do katastrofy prezydenckiego samolotu Tu 154 M. Zginęło 96 osób, wśród nich: prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski oraz między innymi wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, parlamentarzyści, dowódcy głównych sił zbrojnych, osoby sprawujące wysokie funkcje w państwie. Delegacja leciała na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.
Prezydent Andrzej Duda oddał hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej przy grobie pary prezydenckiej - Lecha i Marii Kaczyńskich - na Wawelu. Przy wzgórzu wawelskim prezydent mówił, że 10 kwietnia to dla niego szczególny dzień. Zaapelował, by - szczególnie dziś, w rocznicę tragedii smoleńskiej - wspomnieć ofiary z 10 kwietnia 2010 roku i ich oddanie ojczyźnie.

O 8:41 na Placu Piłsudskiego w Warszawie prezes PiS Jarosław Kaczyński i członkowie rządu złożyli hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej. Z okazji dziesiątej rocznicy katastrofy planowane były obchody w pobliżu Smoleńska, z udziałem premiera, członków rządu i parlamentarzystów. Wizyta została jednak przełożona ze względu na pandemię koronawirusa. Zamiast tego przedstawiciele władz oddali hołd ofiarom na Placu Piłsudskiego w Warszawie, przy pomnikach Lecha Kaczyńskiego oraz ofiar katastrofy smoleńskiej.

Należy się szanować. Takie przesłanie wynika z katastrofy smoleńskiej - tak po 10 latach od katastrofy mówi Sławomir Kłosowski. Były parlamentarzysta, wiceminister edukacji i szef struktur Prawa i Sprawiedliwości na Opolszczyźnie, wspomina, że tragedia w dużej mierze była efektem braku wzajemnego szacunku na scenie politycznej. Ryszard Wilczyński, który pełnił wówczas funkcje wojewody opolskiego podkreśla, że to wydarzenie wstrząsnęło Polską, ale zwraca uwagę na spokój i odpowiedzialność społeczeństwa.

Z prezydentem Lechem Kaczyńskim mieli okazję spotkać się także samorządowcy z powiatów namysłowskiego i brzeskiego. Jedno z takich wspomnień związane jest dosłownie z samym początkiem prezydentury, choć jeszcze przed oficjalnym objęciem urzędu.
Sławomir Kłosowski, Ryszard Wilczyński
brzescy samorządowcy wspominają Lecha Kaczyńskiego
Jarosław Kielar, Artur Tomala, Leszek Wiącek

Zobacz także

3456789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »