Radio Opole » Reporterskie tu i teraz » W magazynie 'Reporterskie tu i teraz'

W magazynie "Reporterskie tu i teraz"

2020-04-10, 15:00 Autor: Bogusław Kalisz

10. rocznica katastrofy smoleńskiej. Tragedię wspominają opolscy parlamentarzyści i samorządowcy

Obchody rocznicy tragedii smoleńskiej w opolskiej katedrze [fot. Monika Antczak]
Obchody rocznicy tragedii smoleńskiej w opolskiej katedrze [fot. Monika Antczak]
10 lat temu, 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem doszło do katastrofy prezydenckiego samolotu Tu 154 M. Zginęło 96 osób, wśród nich: prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski oraz między innymi wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, parlamentarzyści, dowódcy głównych sił zbrojnych, osoby sprawujące wysokie funkcje w państwie. Delegacja leciała na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.
Prezydent Andrzej Duda oddał hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej przy grobie pary prezydenckiej - Lecha i Marii Kaczyńskich - na Wawelu. Przy wzgórzu wawelskim prezydent mówił, że 10 kwietnia to dla niego szczególny dzień. Zaapelował, by - szczególnie dziś, w rocznicę tragedii smoleńskiej - wspomnieć ofiary z 10 kwietnia 2010 roku i ich oddanie ojczyźnie.

O 8:41 na Placu Piłsudskiego w Warszawie prezes PiS Jarosław Kaczyński i członkowie rządu złożyli hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej. Z okazji dziesiątej rocznicy katastrofy planowane były obchody w pobliżu Smoleńska, z udziałem premiera, członków rządu i parlamentarzystów. Wizyta została jednak przełożona ze względu na pandemię koronawirusa. Zamiast tego przedstawiciele władz oddali hołd ofiarom na Placu Piłsudskiego w Warszawie, przy pomnikach Lecha Kaczyńskiego oraz ofiar katastrofy smoleńskiej.

Należy się szanować. Takie przesłanie wynika z katastrofy smoleńskiej - tak po 10 latach od katastrofy mówi Sławomir Kłosowski. Były parlamentarzysta, wiceminister edukacji i szef struktur Prawa i Sprawiedliwości na Opolszczyźnie, wspomina, że tragedia w dużej mierze była efektem braku wzajemnego szacunku na scenie politycznej. Ryszard Wilczyński, który pełnił wówczas funkcje wojewody opolskiego podkreśla, że to wydarzenie wstrząsnęło Polską, ale zwraca uwagę na spokój i odpowiedzialność społeczeństwa.

Z prezydentem Lechem Kaczyńskim mieli okazję spotkać się także samorządowcy z powiatów namysłowskiego i brzeskiego. Jedno z takich wspomnień związane jest dosłownie z samym początkiem prezydentury, choć jeszcze przed oficjalnym objęciem urzędu.
Sławomir Kłosowski, Ryszard Wilczyński
brzescy samorządowcy wspominają Lecha Kaczyńskiego
Jarosław Kielar, Artur Tomala, Leszek Wiącek

Zobacz także

2020-06-01, godz. 15:00, RTT - artykuły Opolskie sądy odmrażają swoją działalność Po kilkumiesięcznej przerwie spowodowanej pandemią, sądy na Opolszczyźnie rozpoczynają odmrażanie swojej działalności. Dotychczas rozpoznawane były tylko sprawy pilne, takie jak posiedzenia aresztowe czy niektóre sprawy rodzinne. Od dzisiaj… » więcej 2020-06-01, godz. 15:00, RTT - artykuły Opolszczyzna: firmy korzystają z pomocy w ramach "Tarczy Antykryzysowej" Ponad 331 milionów złotych przeznaczono na pomoc opolskim przedsiębiorcom w ramach tarczy antykryzysowej. Do tej pory pozytywnie rozpatrzono i zrealizowano ponad 70% wniosków składanych za pośrednictwem urzędów pracy. Jednym z przedsiębiorstw… » więcej 2020-06-01, godz. 15:00, RTT - artykuły Wiadukt na Krapkowickiej w Opolu do przebudowy. Porozumienie ratusza i PKP PLK Dobre wiadomości dla kierowców z Opola. Wąskie gardło, czyli wiadukt na ulicy Krapkowickiej na Zaodrzu zostanie przebudowany - będzie szerszy i wyższy, zniknie ruch wahadłowy. Inwestycja jest możliwa dzięki remontowi linii kolejowej E30 Opole… » więcej 2020-05-29, godz. 15:15, RTT - artykuły Pogoń Prudnik wraca do historii i prezentuje archiwalne mecze Najciekawsze utrwalone spotkania Pogoni Prudnik i materiały archiwalne z działalności klubu - to sposób pierwszoligowej ekipy z Opolszczyzny aby kibice nie musieli odczuwać głodu koszykówki. » więcej 2020-05-29, godz. 15:05, RTT - artykuły (Seks)misja wykonana! W Miejscu Odrzańskim uroczyście powitano Bartusia - pierwszego od dekady urodzonego tam chłopca Bartuś jest pierwszym chłopcem od dekady, który urodził się w Miejscu Odrzańskim w gminie Cisek. Wcześniej na świat przyszło tam aż 12 dziewczynek. Ten fenomen wywołał zainteresowanie mediów z całego świata. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »