Radio Opole » Reporterskie tu i teraz » W magazynie 'Reporterskie tu i teraz'

W magazynie "Reporterskie tu i teraz"

2020-01-09, 16:20 Autor: Cezary Puzyna

Wojska Obrony Terytorialnej na Opolszczyźnie - dzisiaj wręczono przyszłym terytorialsom karty powołania do służby

Wojska Obrony Terytorialnej [fot. archiwum WOT]
Wojska Obrony Terytorialnej [fot. archiwum WOT]
Ich zadaniem będzie pomoc samorządom w sytuacjach kryzysowych np. w czasie usuwania skutków powodzi. Pierwszy na Opolszczyźnie batalion składający się z ochotników jest formowany w Brzegu. Dziś pierwszych dwudziestu rekrutów odebrało w siedzibie Wojskowej Komendy Uzupełnień powołania.
Przed ochotnikami teraz intensywne 16-dniowe szkolenie przygotowawcze i przysięga wojskowa. Rekruci ochotnicy podstawowe szkolenie rozpoczną 7 lutego. Przysięgę wojskową będą mogli złożyć szesnaście dni później.

Żołnierz WOT, który będzie się szkolił dwa dni w miesiącu, za udział w ćwiczeniach otrzyma około 360 zł plus gratyfikację za każdy dzień szkolenia wynikającą z posiadanego stopnia wojskowego. W przypadku szeregowego miesięczne wynagrodzenie może wynieść prawie 600 złotych.

Batalion w Brzegu na razie jest podporządkowany Brygadzie Śląskiej. W 2021 roku ma zapaść decyzja o utworzeniu samodzielnej Brygady Opolskiej, wszystko jest uzależnione od liczby chętnych kandydatów.
WOT na Opolszczyźnie

Zobacz także

2020-01-30, godz. 14:43, RTT - artykuły Wybuch w Lędzinach. Nie żyje mężczyzna, prawdopodobnie był kolekcjonerem militariów W środę (29.01) po godzinie 20:00 doszło do eksplozji w garażu jednego z domów w Lędzinach, przy ul. Jaśminowej. Zginął 39-letni mężczyzna. » więcej 2020-01-29, godz. 16:00, RTT - artykuły Jakie śmieci, jaki pojemnik? Sprawdź w przeglądarce Zakłady, do których trafiają odpady z naszych gospodarstw domowych, niejednokrotnie zwracają uwagę na niewłaściwą segregację śmieci przez mieszkańców. Zdarzało się już, że gminy musiały podnieść ceny wywozu ze względu na to zjawisko. Niewłaściwa… » więcej 2020-01-29, godz. 15:00, RTT - artykuły Nie chcą kompostowni na skraju wsi Mieszkańcy Przedmościa (gmina Praszka) nie chcą kompostowni odpadów we wsi, ale inwestycja jest już realizowana. Spółka Synergia Południe z Katowic ma niezbędne pozwolenia, a projekt zakłada, że maksymalna wydajność kompostowni to 9 tysięcy… » więcej 2020-01-28, godz. 16:00, RTT - artykuły Prudniccy Bonifratrzy chcą prowadzić WTZ Wieloletnie zaniechania mają być nadrobione w powiecie prudnickim. Wreszcie powstaną tam Warsztaty Terapii Zajęciowej. » więcej 2020-01-28, godz. 14:58, RTT - artykuły Kilkanaście pomysłów na nyską wieżę ciśnień. Czy obiekt będzie zagospodarowany? Nyskie fortyfikacje mają szansę skuteczniej przyciągać turystów. Władze gminy chcą, by dawne pruskie warownie stały się 'produktem eksportowym' miasta. Aby tak jednak się stało, magistrat chce stworzyć centrum historii twierdzy Nysa, w którym… » więcej
3456789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »