Radio Opole » Reporterskie tu i teraz » W magazynie 'Reporterskie tu i teraz'

W magazynie "Reporterskie tu i teraz"

2019-06-04, 15:50 Autor: Bogusław Kalisz

30. rocznica pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce

Pokazali lokal wyborczy z 1989 roku. "Tu byliśmy wolni i radośni" [fot. Joanna Matlak]
Pokazali lokal wyborczy z 1989 roku. "Tu byliśmy wolni i radośni" [fot. Joanna Matlak]
30 lat temu, odbyły się pierwsze, częściowo wolne wybory do Sejmu oraz całkowicie wolne do Senatu. Spektakularne zwycięstwo odniosła w nich "Solidarność", kierowana przez Lecha Wałęsę. Po raz pierwszy od 1945 roku do udziału w głosowaniu dopuszczono opozycję.
- Cieszmy się, że temu pokoleniu udała się rzecz nieprawdopodobna - bez wojny atomowej otworzyliśmy szansę dla świata - powiedział były prezydent Lech Wałęsa, który w Gdańsku uczestniczył w debacie "30 lat polskiej demokracji".

Premier Mateusz Morawiecki przypominał, że wybory z 4 czerwca 89 były etapem na drodze do wolności. Powiedział, że chociaż był krytyczny wobec ustaleń Okrągłego Stołu i organizacji częściowo wolnych wyborów do Sejmu, teraz docenia ich - jego zdaniem - ogromną wartość.

30 lat temu Polacy pokazali komunistom czerwoną kartkę. Atmosferę wyborów czerwcowych można było odczuć dziś także w Opolu w lokalu wyborczym, który został zrekonstruowany przez Stowarzyszenie Ludzi Aktywnych „Horyzonty”. Lokal można oglądać w kawiarni Melba na rynku w Opolu, a odwiedziła go z mikrofonem Joanna Matlak.

Uczniowie opolskich szkół wyszli na rynek w Opolu, by głośno mówić o 30. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce. Podczas happeningu współorganizowanego z Teatrem Eco Studio w Opolu młodzi ludzie przywoływali wspomnienia wydarzeń z 4 czerwca 1989 roku, o których opowiedzieli im rodzice i dziadkowie.
30. rocznica wyborów 4 czerwca 1989 roku
30. rocznica wyborów 4 czerwca 1989 roku

Zobacz także

2019-07-04, godz. 16:30, RTT - artykuły Gazociąg Zdzieszowice - Wrocław pobiegnie pod Odrą. "Zwiększone możliwości dostępu do gazu ziemnego" 550 metrów będzie mieć bezwykopowy przewiert pod Odrą na wysokości Kątów Opolskich W związku z budową gazociągu Zdzieszowice - Wrocław. Prace trwają i w związku z tym na miejscu spotkali się przedstawiciele wykonawcy - firmy GAZ-SYSTEM - ... » więcej 2019-07-04, godz. 16:15, RTT - artykuły Opolski wzór na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego? A co z innymi zwyczajami? Wzór opolski na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego - o to starają się Opolskie Dziouchy. » więcej 2019-07-03, godz. 16:45, RTT - artykuły Dzieci budują minimiasteczko Od poniedziałku w Raszowej w gminie Tarnów Opolski trwa budowa minimiasta. W projekcie udział biorą dzieci z Polski, Niemiec i Rumunii. » więcej 2019-07-03, godz. 16:30, RTT - artykuły Z absolutorium, bez wotum zaufania Głosy radnych Prawa i Sprawiedliwości zdecydowały, że nie udzielono wotum zaufania wójtowi Lubrzy z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Natomiast w innym głosowaniu radni ci poparli przyznanie wójtowi absolutorium z wykonania ubiegłorocznego ... » więcej 2019-07-03, godz. 16:15, RTT - artykuły Wakacje nie tylko w ciepłych krajach Wakacje, to przede wszystkim wypoczynek, a zatem wczasy i wyjazdy w różne strony Polski i świata - w zależności od upodobań i zasobności portfela. Co ciekawe, mimo gorącego lata i ostrzeżeń przed przebywaniem na słońcu, dużym wzięciem cie ... » więcej
3456789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »