Radio Opole » Reporterskie tu i teraz » W magazynie 'Reporterskie tu i teraz'

W magazynie "Reporterskie tu i teraz"

2019-06-04, 15:50 Autor: Bogusław Kalisz

30. rocznica pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce

Pokazali lokal wyborczy z 1989 roku. "Tu byliśmy wolni i radośni" [fot. Joanna Matlak]
Pokazali lokal wyborczy z 1989 roku. "Tu byliśmy wolni i radośni" [fot. Joanna Matlak]
30 lat temu, odbyły się pierwsze, częściowo wolne wybory do Sejmu oraz całkowicie wolne do Senatu. Spektakularne zwycięstwo odniosła w nich "Solidarność", kierowana przez Lecha Wałęsę. Po raz pierwszy od 1945 roku do udziału w głosowaniu dopuszczono opozycję.
- Cieszmy się, że temu pokoleniu udała się rzecz nieprawdopodobna - bez wojny atomowej otworzyliśmy szansę dla świata - powiedział były prezydent Lech Wałęsa, który w Gdańsku uczestniczył w debacie "30 lat polskiej demokracji".

Premier Mateusz Morawiecki przypominał, że wybory z 4 czerwca 89 były etapem na drodze do wolności. Powiedział, że chociaż był krytyczny wobec ustaleń Okrągłego Stołu i organizacji częściowo wolnych wyborów do Sejmu, teraz docenia ich - jego zdaniem - ogromną wartość.

30 lat temu Polacy pokazali komunistom czerwoną kartkę. Atmosferę wyborów czerwcowych można było odczuć dziś także w Opolu w lokalu wyborczym, który został zrekonstruowany przez Stowarzyszenie Ludzi Aktywnych „Horyzonty”. Lokal można oglądać w kawiarni Melba na rynku w Opolu, a odwiedziła go z mikrofonem Joanna Matlak.

Uczniowie opolskich szkół wyszli na rynek w Opolu, by głośno mówić o 30. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce. Podczas happeningu współorganizowanego z Teatrem Eco Studio w Opolu młodzi ludzie przywoływali wspomnienia wydarzeń z 4 czerwca 1989 roku, o których opowiedzieli im rodzice i dziadkowie.
30. rocznica wyborów 4 czerwca 1989 roku
30. rocznica wyborów 4 czerwca 1989 roku

Zobacz także

2019-08-01, godz. 16:45, RTT - artykuły Dużym zainteresowaniem cieszy się możliwość papierowego składania wniosków na wsparcie z programu Rodzina 500 plus i Dobry Start Przez miesiąc można to było zrobić drogą elektroniczną - od dzisiaj wraca tradycja. A chodzi o wnioski o świadczenia z programu 'Rodzina 500 Plus' i z programu 'Dobry Start', które złożymy nie tylko drogą internetową - ale także w papiero ... » więcej 2019-08-01, godz. 16:15, RTT - artykuły Rocznica Powstania Warszawskiego - uroczystości w Łambinowicach To był największy zryw niepodległościowy Armii Krajowej i największa akcją zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 roku o 17.00 wybuchło Powstanie Warszawskie. Bój o wyzwolenie stolicy miał trwać kilka dni, p ... » więcej 2019-07-31, godz. 17:00, RTT - artykuły Kolejny Budżet Obywatelski Opola wystartował Opolanie już mogą zastanawiać się, co w ich okolicy można zmienić korzystając z pieniędzy przekazanych przez ratusz. » więcej 2019-07-31, godz. 16:45, RTT - artykuły Aleja Lipowa ominięta, pachnica dębowa bezpieczna Budowa tej drogi ma swoją bardzo ciekawą historię, a wszystko dzięki pachnicy dębowej - to chrząszcz, który spowodował rewolucję w planach remontowych na wojewódzkiej trasie z Opola do Prudnika - między Białą a Lubrzą. » więcej 2019-07-31, godz. 16:15, RTT - artykuły Zbiorowa mogiła żołnierzy z II wojny światowej Na cmentarzu przy Zespole Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie odnaleziono i ekshumowano szczątki 12 żołnierzy niemieckich i jednego Estończyka, którzy zmarli w czasie II wojny światowej. » więcej
45678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »