Radio Opole » Reporterskie tu i teraz » W magazynie 'Reporterskie tu i teraz'

W magazynie "Reporterskie tu i teraz"

2019-06-04, 15:50 Autor: Bogusław Kalisz

30. rocznica pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce

Pokazali lokal wyborczy z 1989 roku. "Tu byliśmy wolni i radośni" [fot. Joanna Matlak]
Pokazali lokal wyborczy z 1989 roku. "Tu byliśmy wolni i radośni" [fot. Joanna Matlak]
30 lat temu, odbyły się pierwsze, częściowo wolne wybory do Sejmu oraz całkowicie wolne do Senatu. Spektakularne zwycięstwo odniosła w nich "Solidarność", kierowana przez Lecha Wałęsę. Po raz pierwszy od 1945 roku do udziału w głosowaniu dopuszczono opozycję.
- Cieszmy się, że temu pokoleniu udała się rzecz nieprawdopodobna - bez wojny atomowej otworzyliśmy szansę dla świata - powiedział były prezydent Lech Wałęsa, który w Gdańsku uczestniczył w debacie "30 lat polskiej demokracji".

Premier Mateusz Morawiecki przypominał, że wybory z 4 czerwca 89 były etapem na drodze do wolności. Powiedział, że chociaż był krytyczny wobec ustaleń Okrągłego Stołu i organizacji częściowo wolnych wyborów do Sejmu, teraz docenia ich - jego zdaniem - ogromną wartość.

30 lat temu Polacy pokazali komunistom czerwoną kartkę. Atmosferę wyborów czerwcowych można było odczuć dziś także w Opolu w lokalu wyborczym, który został zrekonstruowany przez Stowarzyszenie Ludzi Aktywnych „Horyzonty”. Lokal można oglądać w kawiarni Melba na rynku w Opolu, a odwiedziła go z mikrofonem Joanna Matlak.

Uczniowie opolskich szkół wyszli na rynek w Opolu, by głośno mówić o 30. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce. Podczas happeningu współorganizowanego z Teatrem Eco Studio w Opolu młodzi ludzie przywoływali wspomnienia wydarzeń z 4 czerwca 1989 roku, o których opowiedzieli im rodzice i dziadkowie.
30. rocznica wyborów 4 czerwca 1989 roku
30. rocznica wyborów 4 czerwca 1989 roku

Zobacz także

2019-08-06, godz. 16:00, RTT - artykuły 4. dzień poszukiwań zaginionego mężczyzny nad Jeziorem Nyskim Na Jeziorze Nyskim czwarty dzień trwają poszukiwania mężczyzny, który wypadł z żaglówki. Do tragedii doszło w sobotę (04.08) późnym popołudniem. Łodzią płynęły cztery osoby. Według policji, załoga była pod wpływem alkoholu. Kompanii zagin ... » więcej 2019-08-06, godz. 16:00, RTT - artykuły Kiedy w Pomologii powstanie Międzynarodowe Centrum Badawczo-Rozwojowe? Uniwersytet Opolski będzie kontynuował budowę Międzynarodowego Centrum Badawczo-Rozwojowego na terenach dawnej Pomologii w Prószkowie oraz przy Uniwersytecie Opolskim. Władze uczelni miały wątpliwości co do kontynuowania projektu po czter ... » więcej 2019-08-05, godz. 16:01, RTT - artykuły Afera w Brzegu: Jacek N. nie jest już członkiem PO i przewodniczącym rady miejskiej Jacek N. nie jest już przewodniczącym brzeskiej rady miejskiej oraz członkiem Platformy Obywatelskiej. To efekt incydentu, do którego doszło w weekend. Brzeski samorządowiec został zatrzymany przez policję. Interwencja dotyczyła awantury ... » więcej 2019-08-05, godz. 15:59, RTT - artykuły "To był czyn rewolucyjny". Poseł Janusz Sanocki siłowo wszedł do urzędu wojewódzkiego w Opolu. Posypało się szkło, interweniowała policja Poseł Janusz Sanocki zbyt nerwowo wszedł dzisiaj (05.08) do urzędu wojewódzkiego w Opolu. Posypało się szkło, musiała interweniować policja. - Dokonałem czynu rewolucyjnego, usunąłem bariery architektoniczne w imieniu wyborców - mówi pose ... » więcej 2019-08-04, godz. 10:25, RTT - artykuły Opolska policja świętuje - oficjalnie i piknikowo Odznaczenia państwowe, awanse dla 872 funkcjonariuszy w tym także akty mianowania i wyróżnienia. Za nami wojewódzkie święto opolskiej policji. Wyjątkowe bo związane z setną rocznicą utworzenia formacji państwowej. » więcej
2345678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »