Radio Opole » Reporterskie tu i teraz » W magazynie 'Reporterskie tu i teraz'

W magazynie "Reporterskie tu i teraz"

2019-05-22, 16:10 Autor: Cezary Puzyna

Szlak czarownic nie taki straszny...

Foto: Muzeum Powiatowe w Nysie
Foto: Muzeum Powiatowe w Nysie
Foto: Starostwo Powiatowe w Nysie
Foto: Starostwo Powiatowe w Nysie
Jeszcze nie tak dawno kruszono o niego kopie, teraz jest turystycznym hitem. A chodzi o "Szlak czarownic po pograniczu nysko-jesenickim" - unijny projekt, którego efektem jest prawie 200-kilometrowa trasa rowerowa, biegnąca w większości po stronie czeskiej.
Można przy okazji poznać historię pogranicza, choć to mroczne i okrutne dzieje, bo dotyczące polowań na czarownice. Jednak dziś raczej mówi się o tzw. produkcie turystycznym a nie historycznym.

A wyprawę należy rozpocząć od nyskiego muzeum, gdzie w podziemiach znajdują się sale i lochy czarownic. Przewodnikami Doroty Kłonowskiej są dyrektor muzeum Edward Hałajko i szef działu archeologii Mariusz Krawczyk.
Szlak czarownic na pograniczu

Zobacz także

2019-06-25, godz. 16:00, RTT - artykuły Sukces młodych bejsbolistów z Kędzierzyna-Koźla Ogromny sukces młodych bejsbolistów z Kędzierzyna Koźla. UKS Caper Kędzierzyn-Koźle, działający przy szkole podstawowej nr 6 nie ma sobie równych w kraju. Drużyna zdobyła Puchar Polski Młodzików oraz Mistrzostwo Polski Małej Ligi. Złoty m ... » więcej 2019-06-25, godz. 16:00, RTT - artykuły W Głuchołazach chcą reaktywować LO im. Chrobrego Na dobrej drodze jest reaktywowanie Liceum Ogólnokształcącego im. Chrobrego w Głuchołazach. Kiedy w 2002 roku szkole groziła likwidacja, jej prowadzenie przejęła gmina. Przed dwoma laty placówka ponownie wróciła pod skrzydła powiatu nyski ... » więcej 2019-06-25, godz. 16:00, RTT - artykuły W Opolu odbyły się wojewódzkie obchody 100-lecia Najwyższej Izby Kontroli 7 lutego minęło sto lat, gdy Józef Piłsudski powołał do życia Najwyższą Izbę Kontroli Państwa. To jedna z pierwszych instytucji w odrodzonej i niepodległej Polsce. Jej zadaniem jest kontrola dochodów i wydatków publicznych pieniędzy oraz ... » więcej 2019-06-25, godz. 16:00, RTT - artykuły W opolskim ZOO na świat przyszły dwie uchatki kalifornijskie W opolskim ogrodzie zoologicznym wielka radość - na świat przyszły dwie uchatki kalifornijskie. Młode ważą po około 6 kilogramów, co 15 minut piją mleko matki. Ojcem maluchów jest ośmioletni samiec Stefan, który pochodzi z Rotterdamu. - P ... » więcej 2019-06-24, godz. 16:00, RTT - artykuły Ruszyła kampania informacyjna o rozszerzonym programie Rodzina 500 plus Premier Mateusz Morawiecki zainaugurował kampanię informacyjną dotyczącą zmian w programie Rodzina 500 Plus. Od 1 lipca świadczenie będzie wypłacane również na pierwsze dziecko. Dziś w Polskę wyruszyły rządowe busy promujące program. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »