Radio Opole » Reporterskie tu i teraz » W magazynie 'Reporterskie tu i teraz'

W magazynie "Reporterskie tu i teraz"

2019-04-15, 15:00 Autor: Agnieszka Stefaniak

Opolska kroszonka w drodze na ministerialną listę

Kroszonka © (fot. Mariusz Jarzombek)
Kroszonka © (fot. Mariusz Jarzombek)
W XIX wieku na terenie Śląska Opolskiego pojawiła się nowa technika, polegająca na drapaniu (ryciu) wzorów przy użyciu specjalnych narzędzi. Miejscowa ludność zaczęła  nazywać tak zdobione jajka  kroszonki – od słowa krasa, oznaczającego czerwień lub urodę.
Teraz opolska kroszonka ma szansę na wpisanie na krajową liste niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Wniosek w tej sprawie uroczyście podpisały wczoraj w Muzeum Wsi Opolskiej przedstawicielki kroszonkarek zrzeszonych w Opolskich Dziouchach i Stowarzyszeniu Twórców Ludowych. Była tam z mikrofonem Joanna Matlak.


Dodajmy, że najstarsze malowane jajka odkryto podczas wykopalisk archeologicznych na opolskim Ostrówku. Pochodzą z drugiej połowy X wieku. To pisanki zdobione woskiem we wzory geometryczne przy użyciu drewnianego patyczka. Przez wiele wieków był to najpopularniejszy sposób zdobienia jajek.
Opolska kroszonka w drodze na ministerialną listę [autor: Joanna Matlak]

Zobacz także

2019-06-10, godz. 16:00, RTT - artykuły Masowanie w szczytnym celu Połączyli przyjemne z pożytecznym. Masowanie z pomocą 5-letniej niepełnosprawnej Laury. W namiotach ustawionych na opolskim rynku opolanie przez całą niedzielę mogli skorzystać z bezpłatnych masaży. Z mikrofonem wybrała się na imprezę Kat ... » więcej 2019-06-10, godz. 15:40, RTT - artykuły Łapiemy oddech dla Kamila Mecz piłkarski drużyny Urzędu Miasta Opola z opolskimi dziennikarzami był głównym punktem charytatywnego spotkania „Łapiemy oddech dla Kamila”. Wydarzenie zostało zorganizowane, żeby wesprzeć zbiórkę pieniędzy dla chorego na mukowiscydozę ... » więcej 2019-06-10, godz. 15:03, RTT - artykuły Raport po wybuchu W miniony czwartek Kędzierzynem-Koźlem dosłownie wstrząsnął wybuch. W jednej z kamienic doszło do eksplozji i pożaru. Przez prawie dobę strażacy walczyli z żywiołem i przeczesywali rumowisko w poszukiwaniu osób, które mogły znajdować się ... » więcej 2019-06-07, godz. 17:36, RTT - artykuły W Oleśnie odbyły się obchody 100. rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego Sto lat temu w okolicy Olesna doszło do wystąpienia zbrojnego, które poprzedziło wybuch pierwszego powstania śląskiego. Z tej okazji zorganizowano dziś (07.06) wojewódzkie obchody upamiętniające. Była msza święta i uroczystości przed wyre ... » więcej 2019-06-07, godz. 16:01, RTT - artykuły Wybuch gazu w kamienicy w Kędzierzynie-Koźlu. 2 osoby zostały ranne. Dach nad głową straciły 4 rodziny Wybuch gazu w kamienicy przy ul. Czerwińskiego w Kędzierzynie Koźlu postawił wczoraj wieczorem (06.06) na nogi ratowników w całym województwie. W budynku zawaliło się najwyższe piętro, pojawił się ogień. Ranne zostały dwie osoby, w tym je ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »