Radio Opole » Reporterskie tu i teraz » W magazynie 'Reporterskie tu i teraz'

W magazynie "Reporterskie tu i teraz"

2018-06-05, 16:18 Autor: Piotr Wójtowicz

Kościół w Hajdukach Nyskich potrzebuje pilnego remontu!

Zabytkowy kościół w Hajdukach Nyskich [fot. Witold Wośtak]
Zabytkowy kościół w Hajdukach Nyskich [fot. Witold Wośtak]
Zabytkowy kościół w Hajdukach Nyskich [fot. Witold Wośtak]
Zabytkowy kościół w Hajdukach Nyskich [fot. Witold Wośtak]
Zabytkowy kościół w Hajdukach Nyskich [fot. Witold Wośtak]
Zabytkowy kościół w Hajdukach Nyskich [fot. Witold Wośtak]
Co najmniej milion złotych, na tyle oszacowano wstępnie straty związane z zawaleniem się dachu i stropu w kościele w Hajdukach Nyskich. Przyczyną zniszczeń jest ulewa, która przeszła nad miejscowością.
Opady deszczu w połączeniu z silnym wiatrem doprowadziły, że do wnętrza XIV wiecznej świątyni spadła część bukowego stropu wraz z krokwiami. Ksiądz Roman Dyjur proboszcz parafii Kępnica do której należy kościół w Hajdukach Nyskich, martwi się także o freski sprzed pięciuset lat, gdyż polichromii zagrażają ewentualne opady deszczu. - Jeśli nie zostaną szybko zabezpieczone mogą zostać stracone na zawsze - podkreślił.
Mieszkańcy parafii dodają, że do zniszczeń doszło podczas remontu świątyni. Wcześniej odnowili freski, mieli mieć nowy dach, teraz dowiedzieli się, że wszystko muszą zacząć od zera. Pocieszeniem w tej tragedii jest to, że żaden z robotników, który feralnego dnia pracował przy remoncie dachu nie ucierpiał.
Kościół w Hajdukach Nyskich zniszczony przez ulewę

Zobacz także

2019-01-22, godz. 16:30, RTT - artykuły Parking przy Kaśce. Czy to zgodnie z prawem? Pogoda zrobiła się prawdziwie zimowa więc mali miłośnicy sanek i nart mogą szaleń na dośnieżanym stoku górki Kaśki w parku miejskim w Strzelcach Opolskich. Rodziny z bliska i daleka przyjeżdżają, żeby spędzić czas na górce. » więcej 2019-01-22, godz. 16:00, RTT - artykuły To jest dziadek nad dziadkami. Spotkanie z Władysławem Kostasiem Pan Władysław Kostaś w lipcu będzie obchodził 92. urodziny. To nie jedyne rekordowe liczby w jego życiu. Jest bowiem ojcem 9 dzieci, dziadkiem 34 wnucząt, ma też 51 prawnucząt. A wkrótce, kto wie, może będzie pradziadkiem! » więcej 2019-01-22, godz. 16:00, RTT - artykuły Jak dymiła, tak dymi. Co z filtrami na odlewni w Nysie W październiku informowaliśmy, że dym z kominów nyskiej odlewni wciąż zatruwa życie mieszkańców okolicy. Pomimo wcześniejszych zapewnień o zbliżającym się montażu filtrów mających zatrzymywać większość zanieczyszczeń, takowych wciąż jeszc ... » więcej 2019-01-22, godz. 16:00, RTT - artykuły Co z tym smogiem? Alarm dla województwa opolskiego Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego ogłosiło alarm I stopnia dla pyłu zawieszonego PM10 dla naszego województwa. Oznacza to, że stężenie tego pyłu w powietrzu przekroczyło 150 mikrogramów na metr sześcienny. Tak duże stężenie może ... » więcej 2019-01-21, godz. 17:15, RTT - artykuły Sto lat wszystkim Babciom i Dziadkom To u nich znajdziemy przytulny kąt, pyszny posiłek, dobrą radę i wiele miłości oraz wyrozumiałości. Dziś i jutro babcie i dziadkowie mają swoje święto. To czas, żeby podziękować im za otrzymane wsparcie i dobro. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »