Radio Opole » Reporterskie tu i teraz » W magazynie 'Reporterskie tu i teraz'

W magazynie "Reporterskie tu i teraz"

2018-06-05, 16:18 Autor: Piotr Wójtowicz

Kościół w Hajdukach Nyskich potrzebuje pilnego remontu!

Zabytkowy kościół w Hajdukach Nyskich [fot. Witold Wośtak]
Zabytkowy kościół w Hajdukach Nyskich [fot. Witold Wośtak]
Zabytkowy kościół w Hajdukach Nyskich [fot. Witold Wośtak]
Zabytkowy kościół w Hajdukach Nyskich [fot. Witold Wośtak]
Zabytkowy kościół w Hajdukach Nyskich [fot. Witold Wośtak]
Zabytkowy kościół w Hajdukach Nyskich [fot. Witold Wośtak]
Co najmniej milion złotych, na tyle oszacowano wstępnie straty związane z zawaleniem się dachu i stropu w kościele w Hajdukach Nyskich. Przyczyną zniszczeń jest ulewa, która przeszła nad miejscowością.
Opady deszczu w połączeniu z silnym wiatrem doprowadziły, że do wnętrza XIV wiecznej świątyni spadła część bukowego stropu wraz z krokwiami. Ksiądz Roman Dyjur proboszcz parafii Kępnica do której należy kościół w Hajdukach Nyskich, martwi się także o freski sprzed pięciuset lat, gdyż polichromii zagrażają ewentualne opady deszczu. - Jeśli nie zostaną szybko zabezpieczone mogą zostać stracone na zawsze - podkreślił.
Mieszkańcy parafii dodają, że do zniszczeń doszło podczas remontu świątyni. Wcześniej odnowili freski, mieli mieć nowy dach, teraz dowiedzieli się, że wszystko muszą zacząć od zera. Pocieszeniem w tej tragedii jest to, że żaden z robotników, który feralnego dnia pracował przy remoncie dachu nie ucierpiał.
Kościół w Hajdukach Nyskich zniszczony przez ulewę

Zobacz także

2019-12-12, godz. 17:00, RTT - artykuły Ruszyło choinkowe szaleństwo Teraz temat świąteczny. Jodła kaukaska, kalifornijska, veitschi, a może świerk srebrny, engelmana, czy kaukaski. Na dobre rozpoczyna się Polaków choinkowe szaleństwo. » więcej 2019-12-12, godz. 17:00, RTT - artykuły Dar serca na święta. Akcja DKMS w Prudniku 80 osób zadeklarowało w Prudniku przekazanie swoich komórek macierzystych chorym na nowotwory krwi. Po raz piąty akcję rejestracji potencjalnych dawców szpiku przeprowadził tamtejszy Zespół Szkół Medycznych. » więcej 2019-12-12, godz. 15:45, RTT - artykuły Nowa baza, nowy sprzęt. Centrum opieki Samarytanin zakończyło rozbudowę Ośrodek Medyczny Samarytanin w Opolu ma dwa razy więcej łóżek dla pacjentów. Dwie godziny temu oficjalnie oddano do użytku nową część tej placówki. Dzięki rozbudowie jest 30 łóżek i dużo nowego sprzętu. » więcej 2019-12-11, godz. 15:00, RTT - artykuły Święta u cudzoziemców. Spotkanie w Opolu Zagraniczni studenci z Kazachstanu, Ukrainy, Chin, czy Indii spotkali się przy wigilijnym stole w sali seminaryjnej Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego. » więcej 2019-12-10, godz. 14:56, RTT - artykuły Kiedy przejazd przez nyską tamę będzie legalny? Czy nyscy kierowcy będą mogli ponownie korzystać z trzeciej przeprawy przez rzekę, czyli tamy Jeziora Nyskiego? Temat powraca co jakiś czas, tak też było podczas jednej z ostatnich sesji rady powiatu, gdzie byłe i obecne władze starostwa… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »