Radio Opole » Reporterski Obraz Dnia » W magazynie Reporterski Obraz Dnia

W magazynie Reporterski Obraz Dnia

2018-05-10, 18:21 Autor: Piotr Wójtowicz

Coraz mniej mieszkańców podróżuje koleją na Opolszczyźnie

Impuls na opolskich torach [fot. Marcin Skomudek]
Impuls na opolskich torach [fot. Marcin Skomudek]
Według danych Urzędu Transportu Kolejowego spadek między 2012 a 2017 rokiem wyniósł 26 procent. Damian Kapinos ze Stowarzyszenia Obywatelski Komitet Obrony Kolei na Opolszczyźnie twierdzi, że ceny biletów i oferta połączeń Przewozów Regionalnych są przyczyną tego, że podróżni przesiadają się do autobusów albo samochodów.
- Raport pokazuje, że w ostatnich latach liczba podróżnych w województwie opolskim spadła o 2 miliony, podczas gdy w sąsiednim województwie dolnośląskim liczba w tym okresie wzrosła z 5 mln do 9 mln podróżnych - mówi Radiu Opole Damian Kapinos. Dyrektor Przewozów Regionalnych w Opolu Sylwester Brząkała odnosząc się do raportu, tłumaczy, że zgadza się z danymi UTK ale dodaje, że wpływ na taki spadek mogły mieć remonty linii kolejowych, głównie odcinka Strzelce Opolskie - Gliwice. Odnosząc się do porównania z dolnośląskiem zaznacza, że trudno porównywać nasz region z większym sąsiadem. - Na Opolszczyźnie kursują Przewozy Regionalne i Spółka Intercity, natomiast w województwie dolnoślaskim, Koleje Dolnośląskie, oddział Przewozów Regionalnych i Intercity - przypomniał.

W ostatnim raporcie UTK sprawdziło, ile osób podróżowało koleją w latach 2012-2017. Raport pokazuje, że w wielu regionach Polski liczba podróżnych sukcesywnie wzrastała. Najczęściej do pociągu wsiadało się w województwach - Łódzkim, Dolnośląskim, Małopolskim, Mazowieckim i Pomorskim. Na Opolszczyźnie utrzymywał się trend spadkowy. Według UTK w 2017 w porównaniu do 2016 liczba pasażerów w regionie wzrosła o 200 tysięcy i wyniosła 5 mln 300 tysięcy osób. Województwem, w którym w 2017 roku wystąpił największy wzrost liczby odprawionych pasażerów było województwo łódzkie – z 9,7 mln w 2016 r. do 12,8 mln w 2017 r (wzrost o prawie 32%).
Coraz mniej mieszkańców podróżuje koleją na Opolszczyźnie

Zobacz także

45678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »