Radio Opole » Reporterskie tu i teraz » W magazynie 'Reporterskie tu i teraz'

W magazynie "Reporterskie tu i teraz"

2020-07-23, 16:43 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa na półmetku

Koncert "Cellos Meet Jazz" w Nysie [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Koncert "Cellos Meet Jazz" w Nysie [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Jazzowym koncertem plenerowym zakończyła się nyska odsłona tegorocznej 7. Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej. Wczoraj (22.07) odbyły się także ostatnie zajęcia dla wiolonczelistów w ramach kursów mistrzowskich. Przed nami 2 koncerty festiwalowej części wydarzenia.
- Koncert nam się bardzo podobał - przyznaje jedna ze słuchaczek, która od lat śledzi koncerty. - Był inny i może dobrze, a na końcu był zabawny.

Koncert z założenia odbywał się w luźnej atmosferze i prowadzony był w dowcipnej konwencji, choć nie zabrakło także wesołych akcentów w samych utworach.

- A chciałam zaznaczyć, że koncerty Polish Cello Quartet, to były pierwsze koncerty na żywo w Nysie! - dodaje uczestniczka wydarzenia. - Także brawo i dziękujemy, że taka inicjatywna może się odbywać w Nysie.

Kolejny koncert zaplanowano na piątkowy (24.07) wieczór w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu. Zabrzmi tam muzyka kameralna polskich kompozytorów, przeznaczona na wiolonczelę i fortepian. Wystąpią wiolonczeliści tworzący zespół Polish Cello Quartet, czyli Tomasz Daroch, Wojciech Fudala, Krzysztof Karpeta i Adam Krzeszowiec.

Natomiast koncert finałowy, który odbędzie się we wrocławskim NFM pod koniec sierpnia, będzie nawiązywał do materiału zaprezentowanego w środowy (22.07) wieczór na dziedzińcu Dworu Biskupiego w Nysie. Jak przyznaje wokalista jazzowy Wojciech Myrczek, jest to zupełnie nowy projekt, stworzony wspólnie z twórcami Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej czyli zespołem Polish Cello Quartet.

- Ja się zawsze dobrze bawię z tymi dżentelmenami, to są znakomici muzycy - mówi Wojciech Myrczek. - To jest taki główny punkt wakacji moich, żeby przyjechać tutaj na akademię wiolonczelową, i żeby z chłopakami się wspólnie bawić, ale przede wszystkim, żeby coś zagrać. Tym razem poprosiliśmy Sabinę Meck, żeby zaaranżowała nam naprawdę już cały koncert i była jakby prapremiera, a nastawiamy się na kolejny koncert w NFM-ie we Wrocławiu.

Dodajmy, że pozostałe 2 koncerty 7. Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej, objętej patronatem Radia Opole, które odbędą się właśnie w NFM, będzie można obejrzeć na żywo na kanale YouTube zespołu Polish Cello Quartet.

A więcej na temat tegorocznej akademii wiolonczelowej w piątkowej (24.07) audycji "Reporterskie tu i teraz" oraz w najbliżej audycji "Klasyka wieczorową porą" (29.07).
Wojciech Myrczek, uczestniczka koncertu

Zobacz także

2020-09-15, godz. 15:15, RTT - artykuły Bezpieczna droga do szkoły. Przywiózł dziecko na zajęcia, ale nie był trzeźwy 'Bezpieczna droga do szkoły' - to znana akcja prowadzona przez policjantów na początku roku szkolnego. Dzisiaj miejscem działań był rejon Szkoły Podstawowej numer 14 w Opolu. » więcej 2020-09-14, godz. 15:30, RTT - artykuły Sezon letni oficjalnie zakończony, ale pogoda wciąż zachęca do kąpieli. Czy nad wodą jest teraz bezpiecznie? Wakacje się skończyły, teoretycznie sezon na kąpiele w jeziorach czy kamionkach również. Służbę zakończyli ratownicy. A tymczasem pogoda wciąż letnia, co może zachęcać do szukania ochłody. » więcej 2020-09-14, godz. 15:15, RTT - artykuły Opolskie szkoły w "covidowych" realiach. Koronawirus skomplikował komunię w Dobrzeniu Wielkim W naszym regionie w trybie hybrydowym pracują nadal cztery szkoły. Wśród nich jest Zespół Szkół Mechanicznych w Opolu, technikum elektryczne w Opolu, Zespół Szkół nr 2 Centrum Kształcenia Ustawicznego w Kluczborku, a także Publiczna… » więcej 2020-09-11, godz. 15:00, RTT - artykuły Olbrzymie opolskie kroszonki pojechały w teren Opolska kroszonka - wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego - w wymiarach XXXL wędruje po woj. opolskim. Ogromne 2-metrowe makiety są już lub staną w Ozimku, Kolonowskiem, Łubnianach, Gogolinie, ale także przed urzędem… » więcej 2020-09-10, godz. 15:00, RTT - artykuły Deszczówka podmywa posesję mieszkańca w Komprachcicach. Zarządca drogi zastanawia się, dlaczego ta sprawy "wypływa" po 4 latach od remontu drogi Woda opadowa spływająca z drogi na posesję pana Jarosława Lachowicza z Komprachcic miała wydrążyć dziurę sięgającą fundamentów domu przy ul. Opolskiej. Zdaniem mężczyzny, winny jest brak pobocza i źle rozwiązana infrastruktura… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***