Radio Opole » Reporterskie tu i teraz » W magazynie 'Reporterskie tu i teraz'

W magazynie "Reporterskie tu i teraz"

2019-04-16, 07:42 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Stanisław Śmiełowski patronem sali koncertowej opolskiej szkoły muzycznej [ZDJĘCIA]

Spotkanie upamiętniające Stanisława Śmiełowskiego © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Spotkanie upamiętniające Stanisława Śmiełowskiego © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Stanisław Śmiełowski jest od poniedziałku (15.04) patronem sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Opolu. Uroczyste nadanie imienia sali koncertowej oraz odsłonięcie tablicy pamiątkowej nastąpiło tuż po przeszło dwugodzinnym spotkaniu, obfitującym we wspomnienia i prezentacje dzieł.
Podczas panelu z udziałem współpracowników i przyjaciół, przybliżono także wiele faktów życia kompozytora, pedagoga, dziennikarza i folklorysty, który od 1956 roku był związany z Opolem.

- Staszek Śmiełowski zajmował się wieloma dziedzinami - przyznaje Zbigniew Kościów, przyjaciel i biograf artysty.

- Każdy, kto się zwracał do niego, mógł liczyć na relację w jakimś sensie inspirującą. To nie była tylko informacja, ale zawsze jakaś interpretacja tego faktu, który się pojawiał w rozmowie. Interesował się każdą dziedziną, która nie była przez kogoś innego "ruszana". Ostatnie dzieła poświęcił właśnie folklorowi opolskiemu.

Jak przyznaje przyjaciel kompozytora, działalność radiowa, koncentrująca się głównie na sferze muzycznej lub artystycznej, była chęcią wypowiedzenia się zarówno przy pomocy słów, jak i muzyki.

Przypomnijmy, że Stanisław Śmiełowski prowadził ożywioną działalność pedagogiczną, dziennikarską i kompozytorską. W latach 1962-1981 pełnił funkcję kierownika redakcji muzycznej w Radiu Opole, a w swoich audycjach nie stronił od prezentowania konsekwentnie gromadzonego materiału folklorystycznego. Był także inicjatorem wielu wydarzeń, m.in. "Dni Elsnerowskich".

Dodajmy, że poniedziałkowe (15.04) wydarzenie poświęcone Stanisławowi Śmiełowskiemu, w latach 1956-1976 związanemu z opolską szkołą muzyczną, otwiera cykl "Dopóki pamięć trwa", powstały z inicjatywy Komitetu utrwalania pamięci i przybliżania historii opolskiej PSM.
Zbigniew Kościów

Zobacz także

2019-04-19, godz. 16:00, RTT - artykuły Co kraj to obyczaj. Święta w tyglu tradycji Na jednym, wielkanocnym stole zgodnie staną carpaccio obok żuru, czy śląskie potrawy koło tych pochodzących z Kresów. Święta, to czas, kiedy mieszają się kultury, ale także  zderza się tradycja z nowoczesnością. Wszyscy mieszkamy na Śląsk ... » więcej 2019-04-19, godz. 15:20, RTT - artykuły Krzyżyki na polach - śląska tradycja na Wielki Piątek Są tworzone w intencji pomyślnych i obfitych zbiorów. Mają chronić przed powodzią, suszą i innymi klęskami żywiołowymi, a rolników zabezpieczyć przed nieszczęśliwymi wypadkami. Na opolskich wsiach w Wielki Czwartek wykonano tradycyjne krz ... » więcej 2019-04-19, godz. 15:00, RTT - artykuły "Gra muzyka" walczy w plebiscycie Wydarzenie Historyczne Roku Na 15 projektów można głosować w plebiscycie 'Wydarzenie Historyczne Roku'. Wśród wybranych przez jurorów wydarzeń, wystaw i programów edukacyjnych jest m.in opolski przedstawiciel - To pierwsza planszowa gra o polskiej piosence. Gra muzy ... » więcej 2019-04-19, godz. 14:45, RTT - artykuły Nowatorska operacja w USK Najnowocześniejszą zastawkę aortalną przy użyciu metody mało inwazyjnej wszczepili 86-letniej pacjentce lekarze Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. Wcześniej tę zastawkę przy użyciu metody przezskórnej (TAVI) wszczepili w Polsc ... » więcej 2019-04-19, godz. 14:30, RTT - artykuły 11 godzin akcji. Okoliczności wypadku w Schodni, nie żyje jedna osoba Niemal 11 godzin zajęło strażakom wyciągnięcie ciała ofiary wypadku, do którego doszło wczoraj w okolicach Schodni koło Ozimka. Przypomnijmy, na robotników drążących wykop pod kanalizację po godzinie 13-tej osunęła się ziemia. Jednego z p ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »