Radio Opole » Reporterskie tu i teraz » W magazynie 'Reporterskie tu i teraz'

W magazynie "Reporterskie tu i teraz"

2019-04-16, 07:42 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Stanisław Śmiełowski patronem sali koncertowej opolskiej szkoły muzycznej [ZDJĘCIA]

Spotkanie upamiętniające Stanisława Śmiełowskiego © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Spotkanie upamiętniające Stanisława Śmiełowskiego © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Stanisław Śmiełowski jest od poniedziałku (15.04) patronem sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Opolu. Uroczyste nadanie imienia sali koncertowej oraz odsłonięcie tablicy pamiątkowej nastąpiło tuż po przeszło dwugodzinnym spotkaniu, obfitującym we wspomnienia i prezentacje dzieł.
Podczas panelu z udziałem współpracowników i przyjaciół, przybliżono także wiele faktów życia kompozytora, pedagoga, dziennikarza i folklorysty, który od 1956 roku był związany z Opolem.

- Staszek Śmiełowski zajmował się wieloma dziedzinami - przyznaje Zbigniew Kościów, przyjaciel i biograf artysty.

- Każdy, kto się zwracał do niego, mógł liczyć na relację w jakimś sensie inspirującą. To nie była tylko informacja, ale zawsze jakaś interpretacja tego faktu, który się pojawiał w rozmowie. Interesował się każdą dziedziną, która nie była przez kogoś innego "ruszana". Ostatnie dzieła poświęcił właśnie folklorowi opolskiemu.

Jak przyznaje przyjaciel kompozytora, działalność radiowa, koncentrująca się głównie na sferze muzycznej lub artystycznej, była chęcią wypowiedzenia się zarówno przy pomocy słów, jak i muzyki.

Przypomnijmy, że Stanisław Śmiełowski prowadził ożywioną działalność pedagogiczną, dziennikarską i kompozytorską. W latach 1962-1981 pełnił funkcję kierownika redakcji muzycznej w Radiu Opole, a w swoich audycjach nie stronił od prezentowania konsekwentnie gromadzonego materiału folklorystycznego. Był także inicjatorem wielu wydarzeń, m.in. "Dni Elsnerowskich".

Dodajmy, że poniedziałkowe (15.04) wydarzenie poświęcone Stanisławowi Śmiełowskiemu, w latach 1956-1976 związanemu z opolską szkołą muzyczną, otwiera cykl "Dopóki pamięć trwa", powstały z inicjatywy Komitetu utrwalania pamięci i przybliżania historii opolskiej PSM.
Zbigniew Kościów

Zobacz także

2020-02-20, godz. 15:00, RTT - artykuły Reporterskie pączki Mariusza Chałupnika Pączki, faworki. To te słodkości zdominowały dziś nasze stoły. Z okazji Tłustego Czwartku od samego rana w cukierniach ustawiają się bardzo długie kolejki. Są jednak domy, gdzie nadal samemu przygotowuje się pączki. Do jednego z nich z mikrofonem… » więcej 2020-02-20, godz. 14:45, RTT - artykuły Grypa atakuje, pracowników służb komunalnych ze zdwojoną siłą. Efekt - to opóźnienia w odbiorze "wielkogabarytów" Od kilku dni pod wiatami śmietnikowymi i przed domami w Kędzierzynie-Koźlu zalegają góry śmieci. To głównie stare meble, opony i inne odpady wielkogabarytowe. Spółka Czysty Region miała je wywieźć, ale nie dała rady. » więcej 2020-02-19, godz. 16:00, RTT - artykuły W stronę internetu rzeczy Od systemu powiadamiania o zapełnionych kontenerach na śmieci, po zautomatyzowaną komunikację miejską, komputery kwantowe i sztuczną inteligencję. » więcej 2020-02-18, godz. 15:00, RTT - artykuły Żegnaj Redaktorze, Kolego, Szefie! Dziennikarskie pożegnanie Marka Świercza Dziś smutny dzień w historii Radia Opole. O 13.00 na cmentarzu w Schodni koło Ozimka rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe naszego redakcyjnego kolegi Marka Świercza. » więcej 2020-02-18, godz. 14:45, RTT - artykuły "Koszyczek ratunkowy" dla młodych dziewczyn. To pomysł nauczycielki z Opola W Publicznym Liceum Ogólnokształcącym numer 5 w Opolu w każdej toalecie damskiej znajdzie się koszyczek z damskimi akcesoriami higienicznymi. To efekt akcji 'Koszyczek ratunkowy' rozpoczętej przez nauczycielkę Agnieszkę Młyńską-Kowalczyk… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »