Radio Opole » Reporterski Obraz Dnia » W magazynie Reporterski Obraz Dnia

W magazynie Reporterski Obraz Dnia

2019-04-16, 07:42 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Stanisław Śmiełowski patronem sali koncertowej opolskiej szkoły muzycznej [ZDJĘCIA]

Spotkanie upamiętniające Stanisława Śmiełowskiego © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Spotkanie upamiętniające Stanisława Śmiełowskiego © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Stanisław Śmiełowski jest od poniedziałku (15.04) patronem sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Opolu. Uroczyste nadanie imienia sali koncertowej oraz odsłonięcie tablicy pamiątkowej nastąpiło tuż po przeszło dwugodzinnym spotkaniu, obfitującym we wspomnienia i prezentacje dzieł.
Podczas panelu z udziałem współpracowników i przyjaciół, przybliżono także wiele faktów życia kompozytora, pedagoga, dziennikarza i folklorysty, który od 1956 roku był związany z Opolem.

- Staszek Śmiełowski zajmował się wieloma dziedzinami - przyznaje Zbigniew Kościów, przyjaciel i biograf artysty.

- Każdy, kto się zwracał do niego, mógł liczyć na relację w jakimś sensie inspirującą. To nie była tylko informacja, ale zawsze jakaś interpretacja tego faktu, który się pojawiał w rozmowie. Interesował się każdą dziedziną, która nie była przez kogoś innego "ruszana". Ostatnie dzieła poświęcił właśnie folklorowi opolskiemu.

Jak przyznaje przyjaciel kompozytora, działalność radiowa, koncentrująca się głównie na sferze muzycznej lub artystycznej, była chęcią wypowiedzenia się zarówno przy pomocy słów, jak i muzyki.

Przypomnijmy, że Stanisław Śmiełowski prowadził ożywioną działalność pedagogiczną, dziennikarską i kompozytorską. W latach 1962-1981 pełnił funkcję kierownika redakcji muzycznej w Radiu Opole, a w swoich audycjach nie stronił od prezentowania konsekwentnie gromadzonego materiału folklorystycznego. Był także inicjatorem wielu wydarzeń, m.in. "Dni Elsnerowskich".

Dodajmy, że poniedziałkowe (15.04) wydarzenie poświęcone Stanisławowi Śmiełowskiemu, w latach 1956-1976 związanemu z opolską szkołą muzyczną, otwiera cykl "Dopóki pamięć trwa", powstały z inicjatywy Komitetu utrwalania pamięci i przybliżania historii opolskiej PSM.
Zbigniew Kościów

Zobacz także

2024-04-22, godz. 16:00, ROD - artykuły O puchar dyrektora, ale dla bezpieczeństwa wszystkich. VII Turniej Pierwszej Pomocy w Brzegu Zakrztuszenie u niemowlęcia, oparzenie chemiczne czy próba samobójcza - jak ratować skutecznie? Takie zadania postawiono uczestnikom VII Turnieju Pierwszej Pomocy o Puchar Dyrektora Zespołu Szkół Medycznych w Brzegu. » więcej 2024-04-22, godz. 15:45, ROD - artykuły "Ratowanie życia poprzez szczepienia". Mamy tydzień szczepień Trwa Europejski Tydzień Szczepień. Inicjatywa Światowej Organizacji Zdrowia potrwa do soboty (27.04), a hasło tegorocznej edycji brzmi 'Ratowanie życia poprzez szczepienia'. Celem akcji jest oczywiście podkreślenie roli szczepień dla… » więcej 2024-04-19, godz. 16:15, ROD - artykuły Kaczki w niebezpieczeństwie. Akcja na Pasiece Uczniowie z opolskiego Plastyczniaka ratowali kaczą rodzinę, która postanowiła wybrać się na spacer wzdłuż ruchliwej ulicy Strzelców Bytomskich. » więcej 2024-04-19, godz. 09:39, ROD - artykuły Mają pomóc dzieciom w funkcjonowaniu w grupie rówieśniczej Uczą najmłodszych radzenia sobie z emocjami, pracy w grupie, wspólnych zabaw i rozmowy. Szkoły podstawowe w gminie Strzelce Opolskie realizują od kilku tygodni projekt „Strzelecki TUS”. » więcej 2024-04-18, godz. 16:10, ROD - artykuły Rozbije kamienie nerkowe w drobny pył... Nowoczesny sprzęt trafił do USK Nowoczesny sprzęt do leczenia kamicy nerkowej otrzymali urolodzy z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. Chodzi o rozdrabnianie kamieni w drobny pył za pomocą lasera lub kompletne ich usunięcie z organizmu. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »