Radio Opole » Reporterski Obraz Dnia » W magazynie Reporterski Obraz Dnia

W magazynie Reporterski Obraz Dnia

2019-04-16, 07:42 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Stanisław Śmiełowski patronem sali koncertowej opolskiej szkoły muzycznej [ZDJĘCIA]

Spotkanie upamiętniające Stanisława Śmiełowskiego © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Spotkanie upamiętniające Stanisława Śmiełowskiego © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Stanisław Śmiełowski jest od poniedziałku (15.04) patronem sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Opolu. Uroczyste nadanie imienia sali koncertowej oraz odsłonięcie tablicy pamiątkowej nastąpiło tuż po przeszło dwugodzinnym spotkaniu, obfitującym we wspomnienia i prezentacje dzieł.
Podczas panelu z udziałem współpracowników i przyjaciół, przybliżono także wiele faktów życia kompozytora, pedagoga, dziennikarza i folklorysty, który od 1956 roku był związany z Opolem.

- Staszek Śmiełowski zajmował się wieloma dziedzinami - przyznaje Zbigniew Kościów, przyjaciel i biograf artysty.

- Każdy, kto się zwracał do niego, mógł liczyć na relację w jakimś sensie inspirującą. To nie była tylko informacja, ale zawsze jakaś interpretacja tego faktu, który się pojawiał w rozmowie. Interesował się każdą dziedziną, która nie była przez kogoś innego "ruszana". Ostatnie dzieła poświęcił właśnie folklorowi opolskiemu.

Jak przyznaje przyjaciel kompozytora, działalność radiowa, koncentrująca się głównie na sferze muzycznej lub artystycznej, była chęcią wypowiedzenia się zarówno przy pomocy słów, jak i muzyki.

Przypomnijmy, że Stanisław Śmiełowski prowadził ożywioną działalność pedagogiczną, dziennikarską i kompozytorską. W latach 1962-1981 pełnił funkcję kierownika redakcji muzycznej w Radiu Opole, a w swoich audycjach nie stronił od prezentowania konsekwentnie gromadzonego materiału folklorystycznego. Był także inicjatorem wielu wydarzeń, m.in. "Dni Elsnerowskich".

Dodajmy, że poniedziałkowe (15.04) wydarzenie poświęcone Stanisławowi Śmiełowskiemu, w latach 1956-1976 związanemu z opolską szkołą muzyczną, otwiera cykl "Dopóki pamięć trwa", powstały z inicjatywy Komitetu utrwalania pamięci i przybliżania historii opolskiej PSM.
Zbigniew Kościów

Zobacz także

2024-04-10, godz. 18:00, ROD - artykuły Kobiety w polityce lokalnej - jak im poszło w wyborach? Mają siłę, charyzmę i przede wszystkimi chęć działania na różnych płaszczyznach. I nie chcą zostawiać tego pola tylko mężczyznom. » więcej 2024-04-10, godz. 16:11, ROD - artykuły Prof. Jacek Lipok - nowym rektorem Uniwersytetu Opolskiego Kandydatów było dwóch, wygrać mógł tylko jeden. Prof. Arkadiusz Nowak i prof. Jacek Lipok - to nazwiska naukowców, którzy zabiegali o stanowisko rektora Uniwersytetu Opolskiego. » więcej 2024-04-09, godz. 20:00, ROD - artykuły "Upolitycznione" rodziny, czyli kiedy nazwisko łączy i w życiu, i w polityce Zuzanna Donath-Kasiura i Andrzej Kasiura, Martyna i Paweł Nakonieczny, Alicja i Paweł Szymkowiczowie, ale i państwo Gęsiarzowie, Wilczyńscy czy Stawiarscy - wybory samorządowe kolejny raz pokazały, że rodzin angażujących się w lokalną… » więcej 2024-04-09, godz. 16:15, ROD - artykuły Opole: nowa, miejska koalicja? Kto w radzie miasta poprze prezydenta? Jaka będzie większość w nowej radzie miasta? - oto jest powyborcze pytanie w stolicy regionu. Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski wprawdzie uzyskał w wyborach rekordowy wynik, ale samodzielną większość w radzie miasta jednak jego… » więcej 2024-04-08, godz. 16:21, ROD - artykuły Powyborczy krajobraz w regionie. Kto wygrał? Kto przegrał? A kogo czeka dogrywka? Kurz po wyborczej walce opada. Niektórzy już są pewni wygranej i inni przegranej, są też tacy kandydaci, których czeka druga tura. » więcej
2345678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »