Radio Opole » Reporterski Obraz Dnia » W magazynie Reporterski Obraz Dnia

W magazynie Reporterski Obraz Dnia

2019-04-16, 07:42 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Stanisław Śmiełowski patronem sali koncertowej opolskiej szkoły muzycznej [ZDJĘCIA]

Spotkanie upamiętniające Stanisława Śmiełowskiego © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Spotkanie upamiętniające Stanisława Śmiełowskiego © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Stanisław Śmiełowski jest od poniedziałku (15.04) patronem sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Opolu. Uroczyste nadanie imienia sali koncertowej oraz odsłonięcie tablicy pamiątkowej nastąpiło tuż po przeszło dwugodzinnym spotkaniu, obfitującym we wspomnienia i prezentacje dzieł.
Podczas panelu z udziałem współpracowników i przyjaciół, przybliżono także wiele faktów życia kompozytora, pedagoga, dziennikarza i folklorysty, który od 1956 roku był związany z Opolem.

- Staszek Śmiełowski zajmował się wieloma dziedzinami - przyznaje Zbigniew Kościów, przyjaciel i biograf artysty.

- Każdy, kto się zwracał do niego, mógł liczyć na relację w jakimś sensie inspirującą. To nie była tylko informacja, ale zawsze jakaś interpretacja tego faktu, który się pojawiał w rozmowie. Interesował się każdą dziedziną, która nie była przez kogoś innego "ruszana". Ostatnie dzieła poświęcił właśnie folklorowi opolskiemu.

Jak przyznaje przyjaciel kompozytora, działalność radiowa, koncentrująca się głównie na sferze muzycznej lub artystycznej, była chęcią wypowiedzenia się zarówno przy pomocy słów, jak i muzyki.

Przypomnijmy, że Stanisław Śmiełowski prowadził ożywioną działalność pedagogiczną, dziennikarską i kompozytorską. W latach 1962-1981 pełnił funkcję kierownika redakcji muzycznej w Radiu Opole, a w swoich audycjach nie stronił od prezentowania konsekwentnie gromadzonego materiału folklorystycznego. Był także inicjatorem wielu wydarzeń, m.in. "Dni Elsnerowskich".

Dodajmy, że poniedziałkowe (15.04) wydarzenie poświęcone Stanisławowi Śmiełowskiemu, w latach 1956-1976 związanemu z opolską szkołą muzyczną, otwiera cykl "Dopóki pamięć trwa", powstały z inicjatywy Komitetu utrwalania pamięci i przybliżania historii opolskiej PSM.
Zbigniew Kościów

Zobacz także

2024-04-15, godz. 16:31, ROD - artykuły Przygotowania do sezonu letniego nad opolskimi akwenami na finiszu Opolscy WOPR-owcy i policjanci zgłaszają gotowość do sezonu letniego. » więcej 2024-04-15, godz. 16:15, ROD - artykuły Oddział już zamknięty jest... Problem kadrowy szpitala w Kędzierzynie-Koźlu Od dzisiaj (15.04) oddział neurologiczny z pododdziałem udarowym szpitala w Kędzierzynie-Koźlu nie przyjmuje nowych pacjentów. Powód jak zwykle w takich przypadkach: brakuje lekarzy » więcej 2024-04-12, godz. 20:00, ROD - artykuły Zbiornik otmuchowski w remoncie. Poziom wody znacznie obniżony Remonty takich obiektów jak zbiorniki retencyjne nie należą do łatwych, przede wszystkim ze względu na ekosystem, jaki się wykształcił przez kilkadziesiąt lat. » więcej 2024-04-12, godz. 16:02, ROD - artykuły 84. rocznica zbrodni katyńskiej. "Z roku na rok jest nas coraz mniej" 'Z roku na rok jest nas coraz mniej, ale nie możemy pozwolić na zapomnienie tej historii'. Tak mówili przedstawiciele stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Opolu po uroczystościach związanych z 84. rocznicą zbrodni katyńskiej. » więcej 2024-04-11, godz. 14:39, ROD - artykuły Będzie odgórny "ban" na smartfony w szkołach? W niektórych placówkach zakaz już jest 'Na przerwach jest głośno, ale tak powinno być w szkole'. To słowa Adama Adamskiego, dyrektora szkoły podstawowej numer 1 w Oleśnie, gdzie uczniowie nie mogą spędzać wolnego czasu, wpatrując się w ekrany smartfonów. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »