Radio Opole » Rewiry kultury Radia Opole » Archiwalne audycje z lat 2016-2021 » Diabli ją nadali, opowieść o życiu i twórczości…
2016-07-19, 12:18 Autor: Justyna Przyborowicz

Diabli ją nadali, opowieść o życiu i twórczości Zofii Stryjeńskiej

[fot. Narodowe Centrum Kultury/pl.wikipedia.org]
[fot. Narodowe Centrum Kultury/pl.wikipedia.org]
Tworzyła w stylu art déco, ale nie kończyła swojej działalności artystycznej na malarstwie. Projektowała również tkaniny i plakaty, a nawet zabawki.
Angelika Kuźniak napisała o artystce książkę „Stryjeńska. Diabli nadali”. Pisarka ma w swoim dorobku nie tylko opowieść o malarce, ale również inne książki biograficzne, m.in. o cygańskiej poetce Papuszy. Tym razem podjęła ciekawy temat życia nieprzeciętnej artystki. Szukała ona swojego szczęścia i gryzła wewnętrznie wiele razy - zastanawiając co wybrać życie rodzinne czy jednak sztukę.

Do dziś, szczególnie po wydanej książce Kuźniak, odnaleźć można zwolenników i przeciwników Stryjeńskiej. Niektórzy czytelnicy i recenzenci oceniają, że była wyrodną matką – inni sadzą, że tak wielki talent należy pielęgnować, a wybory miała przed sobą niełatwe. Co ciekawe, z książki dowiadujemy się również, jak wiele razy jej decyzje podyktowane były finansami i ciągłym ich brakiem. Najtragiczniejsze były jednak opisy relacji z dziećmi i złamanie małżeństwa. W najgorszej fazie relacji z mężem Karolem, ten oddał żonę do zakładu psychiatrycznego. Choć Karol Stryjeński był również rzeźbiarzem i architektem - uprawiał zatem tak zwaną sztukę - to jednak nie poradził sobie z temperamentem żony.

Polecam wycieczkę, by przyjrzeć się kamienicy na Rynku Starego Miasta w Warszawie z freskami Zofii Stryjeńskiej.

W jej pracach obecne są słowiańskie bóstwa, które często wyciągały z niej twórczą energię, a pracując nad nimi, artystka zamykała się przed światem. Dziś możemy ubolewać nad jej losem, który określić można twórczą niedolą.

Angelika Kuźniak, autorka książki o Zofii Stryjeńskiej zdradziła szczegóły jej pracy i życia.
Posluchaj rozmowy Justyny Przyborowicz z Angeliką Kuźniak
Freski Zofii Stryjeńskiej z roku 1928 na Rynku Starego Miasta w Warszawie [fot. Szczebrzeszynski, https://commons.wikimedia.org]
Freski Zofii Stryjeńskiej z roku 1928 na Rynku Starego Miasta w Warszawie [fot. Szczebrzeszynski, https://commons.wikimedia.org]

Zobacz także

2021-08-17, godz. 22:04 Będzie się działo! Festiwal "Kocham Cię" przed nami Zapraszaliśmy na Festiwal "Kocham Cię" do Byczyny. Nasze studio odwiedzili Irmina Chocianowicz, Angelika Gnacy i Krzysztof Sorodnik, którzy wspólnie z Radomirem… » więcej 2021-08-13, godz. 18:00 Wspominamy pierwsze koncerty 31. Międzynarodowego Kursu Muzycznego w Opolu i 14. Festiwalu "Śląskie Lato Muzyczne" Od 1 do 12 sierpnia na Opolszczyźnie trwał 31. Międzynarodowy Kurs Muzyczny w Opolu (czyli kurs mistrzowski dla młodych instrumentalistów, obfitujący również… » więcej 2021-08-09, godz. 21:00 Witold Wnuk, gość Jazz Prudnik Festiwal, o sytuacji jazzu w Polsce oraz o festiwalach jazzowych Z Witoldem Wnukiem, jazzmanem, autorem książki „ Jazz w Piwnicy pod Baranami - 25 lat Summer Jazz Festival Kraków” rozmawiamy o nowych trendach w jazzie… » więcej 2021-07-28, godz. 13:48 "Nie nudzę się ze sobą". Rozmowa z Grażyną Misiorowską O figurkach Maryi mówi "Moje Dziewczyny". Macierzyństwo postrzega jako najpiękniejszą inwestycję w przyszłość. Zapytana, czy była "Matką Polką" odpowiada… » więcej 2021-08-02, godz. 21:00 Dr Sylwia Gawłowska o Jazz Prudnik Festiwal Rozmawiamy z dr Sylwią Gawłowską dyrektorką Prudnickiego Ośrodka Kultury o Jazz Prudnik Festiwal, który odbędzie się 6-7.08 w ogrodzie Prudnickiego Ośrodka… » więcej 2021-07-21, godz. 11:19 Od bufetowej do "Balladyny"? Rozmowa z aktorką Karoliną Gorzkowską Karolina Gorzkowska jest aktorką Opolskiego Teatru Lalki i Aktora. Na naszej antenie opowiedziała, jak zaczęła się jej artystyczna droga oraz jak trafiła… » więcej 2021-07-19, godz. 21:00 Dr Agata Haas z Instytutu Śląskiego w Opolu o książce "Język poezji mistycznej w XVII- i XVIII-wiecznych rękopisach… Rozmawiamy z dr Agatą Haas z Instytutu Śląskiego w Opolu, autorką książki "Język poezji mistycznej w XVII- i XVIII-wiecznych rękopisach karmelitańskich"… » więcej 2021-07-16, godz. 19:02 Odkrywamy muzyczny potencjał orkiestry dętej z Opola-Szczepanowic Jaka moc drzemie w orkiestrze dętej funkcjonującej przy Parafii św. Józefa w Opolu-Szczepanowicach, ale równie wyśmienicie spełniającej się w warunkach… » więcej 2021-07-14, godz. 12:08 Historia opolskim wzorem zdobiona. Rozmowa z Magdaleną Poprawką Odwiedza twórców ludowych na Opolszczyźnie i zbiera informacje dotyczące wzoru opolskiego. Magdalena Poprawka z grupy Opolskie Dziouchy jest laureatką stypendium… » więcej 2021-07-12, godz. 16:12 Podkarpacie i Opolszczyzna kuszą atrakcjami kulturalnymi - wspólna audycja Radia Opole i Polskiego Radia Rzeszów Więcej nas łączy niż dzieli, a tym co nas łączy to z pewnością ludzie, pasja i bogactwo kulturalne, jakimi może się poszczycić zarówno Opolszczyzna… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »