Radio Opole » Rewiry kultury » Artykuły » Książka pod choinkę? Witold Sułek rekomenduje ciekawe…
2020-01-24, 11:19 Autor: Agnieszka Zientarska

Książka pod choinkę? Witold Sułek rekomenduje ciekawe lektury!

Witold Sułek [fot. Marek Bohdan]
Witold Sułek [fot. Marek Bohdan]
Witold Sułek [fot. Wanda Kownacka]
Witold Sułek [fot. Wanda Kownacka]
Z opolskim księgarzem, filozofem i poetą Witoldem Sułkiem rozmawialiśmy o książkach. To jeden z najczęściej wybieranych prezentów pod choinkę. Co warto o nich wiedzieć zanim dokonamy wyboru? Jakie tytuły polecił gość "Rewirów kultury"? Posłuchajcie!
Teraz z każdej pozyskanej szyszki zostaną wydobyte nasiona, z których z kolei powstaną sadzonki.

- Nie każda szyszka się nadaje - wyjaśnia Patryk, uczeń technikum. - Nadają się tylko szyszki całkowicie zamknięte, tegoroczne. Szyszki z zeszłego roku odrzucamy.

- Widać szyszkę zamkniętą, w której nie ma żadnych przerw - dodaje Paweł. - Tutaj natomiast mamy szyszkę, która ma małe przerwy pomiędzy łuskami. Już tam do nasion mogło się więc dostać. Na przykład choroby grzybowe.

Szyszki zbierane są z drzewostanów dobrej jakości. To daje pewność, że pozyskane kwiaty będą miały w sobie dużo nasion.

- W tym procesie chodzi o rozwój lasu - mówi Jerzy Wójtowicz, nauczyciel w Technikum Leśnym w Tułowicach. - Gospodarka leśna to przede wszystkim zachowanie trwałości lasu. Trzeba ten las wymieniać, odnawiać. Stary drzewostan, który ulega niszczeniu usuwamy, a w to miejsce trzeba wprowadzić nowy drzewostan.

Zobacz także

2018-12-05, godz. 10:50 "Błoto słodsze niż miód" - Małgorzata Rejmer o komunistycznej Albanii Reportażystka i pisarka Małgorzata Rejmer opowiedziała w "Rewirach kultury" o książce "Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii". To reportaż, który… » więcej 2018-11-13, godz. 10:54 Tomasz Michniewicz o książce "Chrobot. Życie najzwyklejszych ludzi świata" Tomasz Michniewicz - reportażysta, podróżnik, radiowiec - był gościem "Rewirów kultury". W programie opowiedział o swojej najnowszej książce "Chrobot. Życie najzwyklejszych… » więcej 2018-10-25, godz. 16:49 Dwie gitary, dwa głosy i tysiąc historii, czyli Janek Samołyk o płycie "Sam & Bart" O płycie "Sam & Bart" - nagranej wspólnie z Szymonem Bartkowiakiem - opowiadał w audycji "Rewiry kultury" gitarzysta, autor tekstów i kompozytor - Janek Samołyk… » więcej 2018-10-17, godz. 11:16 Ołtarz Stanisława Majewskiego w posiadaniu Muzeum Wsi Opolskiej O ołtarz wykonany przez ludowego twórcę Stanisława Majewskiego wzbogaciły się zbiory Muzeum Wsi Opolskiej. Sylwetkę twórcy oraz jego dzieło przybliżył słuchaczom… » więcej 2018-09-29, godz. 16:20 "Sacrum Śląskie - Utopce Nadodrzańskie", czyli jak promują kulturę lokalną Teatr oparty na gwarze śląskiej czy warsztaty kulinarne - tak promuje się lokalną tradycję w Bierawie. To wszystko w ramach inicjatywy "Sacrum Śląskie - Utopce… » więcej 2018-09-14, godz. 11:30 Wierzenia i ośrodki kultu. Artur Wasążnik o Słowianach X wieku O wierzeniach Słowian zamieszkujących w X wieku Połabie i ważnych ośrodkach kultu rozmawialiśmy z Arturem Wasążnikiem. Nasz gość napisał powieść przygodowo-historyczną… » więcej 2018-07-26, godz. 10:50 Czy podróż daje poznanie? Patryk Szymański o przemierzaniu świata Na ile jesteśmy w stanie poznać kulturę krajów, które odwiedzamy w podróży? A może jest to bardziej spotkanie z samym sobą niż z "obcym"? Ten filozoficzny wątek… » więcej 2018-07-17, godz. 11:09 Świat pogańskich Słowian w książce Artura Wasążnika "Przemienienie. Zakładnik obietnicy" Średniowieczny targ niewolników w Magdeburgu - w tym miejscu rozpoczyna się akcja książki "Przemienienie. Zakładnik obietnicy". W tej powieści aż roi się od spisków… » więcej 2018-06-27, godz. 21:24 Janek Samołyk gościem "Rewirów kultury". O włoskich papierosach i innych piosenkach O pierwszym singlu po włosku, punkowym "skoku w bok" w "Nadmorskim miasteczku" i elektronicznym "Wyprowadzam się" rozmawialiśmy z Jankiem Samołykiem. Wrocławski… » więcej 2018-05-29, godz. 23:00 SBB patronem Studia M Radia Opole! Studiu M nadano imię SBB. Po uroczystości lider legendarnej rockowej grupy Józef Skrzek wspominał sesje nagraniowe w opolskiej rozgłośni. Jak podkreślał realizatorzy… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »