Radio Opole » Rewiry kultury » Artykuły

Artykuły

2020-10-28, 14:23

Czy trzeba sprzedawać śnieg Eskimosom? Rozmowa z dr. Radosławem Walczakiem

Dr Radosław Walczak z Instytutu Psychologii UO [fot. archiwum prywatne]
Dr Radosław Walczak z Instytutu Psychologii UO [fot. archiwum prywatne]
O kulturze pracy rozmawialiśmy z dr. Radosławem Walczekiem z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Opolskiego. Obszarem jego zainteresowań badawczych są indywidualne i zawodowe czynniki wpływające na zadowolenie z pracy. Nasz gość obserwuje tendencje krajowe i zagraniczne. W audycji opowiedział m.in. o roli dostrzeżenia indywidualnego potencjału pracownika czy różnych typach liderów. Było też o czynnikach, które wpływają na to, czy odczuwamy satysfakcję z wykonywanej pracy. Posłuchajcie!
2020-10-23, 20:32

Filozoficznie o strachu. Rozmowa z dr. Piotrem Leśniakiem

Dr Piotr Leśniak [fot. archiwum prywatne rozmówcy]
Dr Piotr Leśniak [fot. archiwum prywatne rozmówcy]
Mówi się, że strach ma wielkie oczy. A czego na przestrzeni wieków bali się filozofowie? Jakie strategie radzenia sobie z lękiem proponowali? Dla kogo strach był główną osią uprawiania refleksji filozoficznej? O to pytaliśmy dr. Piotra Leśniaka z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Opolskiego.
2020-10-22, 11:30

Sztuka jak lekarstwo. Rozmowa z Magdaleną Szul-Frydą

Magdalena Szul-Fryda [fot. archiwum WSB]
Magdalena Szul-Fryda [fot. archiwum WSB]
Sztuka może leczyć. To także znakomity sposób na rozładowanie gniewu, frustracji czy stresu. W czasach, gdy przekazy medialne generują w nas permanentny strach, my szukaliśmy przestrzeni, która daje ukojenie. Na ten temat rozmawialiśmy z Magdaleną Szul-Frydą z Wyższej Szkoły Bankowej w Opolu. Nasza rozmówczyni jest ekspertką w obszarze pedagogiki, oligofrenopedagogiki oraz pracy z osobami zagrożonymi wykluczeniem społecznym.
2020-10-09, 20:37

O praniu, stole i kobiecie. Bettina Bereś o twórczości swojej mamy w GSW w Opolu

Bettina Bereś i Katarzyna Zawadzka [fot. Anna Łęgowik]
Bettina Bereś i Katarzyna Zawadzka [fot. Anna Łęgowik]
Maria Pinińska-Bereś jest uznawana za jedną z najważniejszych polskich artystek XX wieku. Związana z Krakowem rzeźbiarka, performerka, autorka instalacji i prac environment stawiana jest w jednym rzędzie z Aliną Szapocznikow czy Magdaleną Abakanowicz. Jej prace odczytywane jako feministyczne powstawały w czasach, gdy to pojęcie nie było jeszcze w Polsce znane.

O twórczości Marii Pinińskiej-Bereś opowiedziała w "Rewirach kultury" jej córka, artystka i historyczka sztuki - Bettina Bereś. Nasza rozmówczyni mówiła także o potrzebie buntu, odnalezieniu własnej drogi artystycznej i odkryciu na nowo relacji łączącej ją z rodziną schedą.
2020-10-06, 11:56

Marek Berezowski, Agnieszka Plech i Grzegorz Hussak o 10. Opolskim Festiwalu Fotografii

Marek Berezowski, Agnieszka Plech i Grzegorz Hussak o 10. Opolskim Festiwalu Fotografii
"To nie jest czarny łabędź" - o tej wystawie opowiadał fotograf i antropolog kultury - Marek Berezowski. To jeden z gości 10. Opolskiego Festiwalu Fotografii. Jego wystawa to ciekawe spojrzenie na pandemię koronawirusa wzbogacone o refleksję nad jej skutkami dla Ziemi. Autor bada także wpływ epidemii na życie najuboższych warstw społecznych. Mianem "czarnego łabędzia" określa się nieprzewidywalne zdarzenie, które zmienia funkcjonowanie całego systemu. Dlaczego autor twierdzi, że "To nie jest czarny łabędź"?
2020-10-02, 19:54

Natasza Sołtanowicz o premierze "Miejskich Ziółek" w Opolu

Natasza Sołtanowicz [fot. Marcin Boczek]
Natasza Sołtanowicz [fot. Marcin Boczek]
W "Rewirach kultury" rozmawialiśmy o premierze "Miejskich Ziółek". Gościem była reżyserka Natasza Sołtanowicz. Przedstawienie zostało zrealizowane przez Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Pierwsze jego pokazy odbyły się na Festiwalu Czterech Kultur w Łodzi. Teraz czas na Opole.
2020-09-30, 10:21

Od sztuki cyrkowej do sztuki życia. Rozmowa z Krzysztofem Riewoldem

Krzysztof Riewold [fot. facebook Hip-Hop Buda - Akademia Kultury Hip Hop]
Krzysztof Riewold [fot. facebook Hip-Hop Buda - Akademia Kultury Hip Hop]
Sztuki cyrkowe to jego super moc! Za jej sprawą podróżuje po całej Polsce i odwiedza zagraniczne festiwale. Prowadzi także zajęcia dla dzieci i młodzieży. Krzysztof Riewold opowiedział, jak hobby stało się jego sposobem na życie.
2020-09-25, 21:03

Barbara Lach wspomina 40 lat pracy na scenie teatralnej

Barbara Lach wspomina 40 lat pracy na scenie teatralnej
Aktorka Opolskiego Teatru Lalki i Aktora Barbara Lach została doceniona za szczególne osiągnięcia i całokształt twórczości. Nagrodę "Henryka" przyznała jej Sekcja Teatru Lakowych ZASP-u. Na antenie Radia Opole zachęciliśmy artystkę do podzielenia się wspomnieniami z 40 lat pracy na scenie oraz na rzecz młodych widzów.
2020-09-25, 21:01

Mariusz Szczygieł o "Osobistym przewodniku po Pradze"

Mariusz Szczygieł "Rewiry kultury" (25.09.2020)
Naszym gościem był reporter, reportażysta i czechofil Mariusz Szczygieł. Autor opowiedział o "Osobistym przewodniku po Pradze". W książce nie znajdziemy Hradczan, Mostu Karola czy Złotej Uliczki. Są za to zaskakujące wille, jak ta, umieszczona na okładce książki, z prysznicem na dachu. Autor wspomina też o tablicy upamiętniające upadłe kobiety. Prowadzi nas do kościoła husytów w apartamentowcu. Pokazuje zwróconą ku niebu latarnię dedykowaną osobom, które "dobrowolnie odeszły z życia". O te ciekawe miejsca zapytaliśmy! Sprawdziliśmy też, dlaczego dzielnicę Žižkov można porównać do "secend hand-u".
2020-09-25, 14:22

Michał Krawiec laureatem Nagrody Prezydenta Miasta Opola Salonu Jesiennego 2020 w GSW

Michał Krawiec laureatem Nagrody Prezydenta Miasta Opola Salonu Jesiennego 2020 w GSW
Grafika, ilustracja, rysunek, fotografia, instalacja to dziedziny sztuki szczególnie mu bliskie. Jest absolwentem opolskiego Instytutu Sztuki obecnie Instytutu Sztuk Wizualnych Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego.

Gościem "Rewirów kultury" był Michał Krawiec, który w tym roku podczas Salonu Jesiennego otrzymał za swoje prace Nagrodę Prezydenta Miasta Opola. Wystawę w GSW w Opolu można oglądać jeszcze do 27 września.
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***