Radio Opole » Rewiry kultury » Artykuły » Moda w PRL i polscy projektanci - opowiada Aleks ...
2018-03-05, 00:00 Autor: Justyna Dziedzic

Moda w PRL i polscy projektanci - opowiada Aleksandra Boćkowska

Moda w PRL [fot. Okładka książki i arch. Justyna Dziedzic]
Moda w PRL [fot. Okładka książki i arch. Justyna Dziedzic]
Posłuchaj rozmowy Justyny Dziedzic z Aleksandrą Bockowską
Rozkloszowane spódnice z siatek na muchy, kurtki z demobilu, ortaliony i niezawodne dżinsy. To tylko niektóre trendy na polskich szarych ulicach w czasach PRL. Właśnie wtedy moda miała znaczenie i z sentymentem wspominana jest przez tych, którzy mimo trudu próbowali oryginalnie wyglądać. O wielu modowych aspektach tamtych czasów napisała Aleksandra Boćkowska.

Justyna Dziedzic pytała autorkę książki „To nie są moje wielbłądy. O modzie w PRL” dlaczego we wspomnieniach tamten czas wielu ludziom kojarzy się właśnie z odzieżą.
- Ubrania w PRL-u odgrywały szczególną rolę, ponieważ trudno było ubrać się modnie idąc do sklepu. Trzeba było się trochę napracować. Samemu uszyć, gdzieś poszukać, mieć znajomego za granicą, który przysyła paczki, mieć znakomitą krawcową, znaleźć wykroje, materiały. Kosztowało to dużo wysiłku i właśnie przez ten wniesiony trud te ubrania zostały na długo w pamięci. To główna przyczyna tego sentymentu. – mówi Aleksandra Boćkowska.

- Na pewno nie chciałam pisać umownie mówiąc o saturatorach i ćmielowskiej porcelanie. Jest tak z PRL-em, że oczywiście parę ważnych rzeczy wydarzyło się w designie, modzie, prasie. Przeszło do historii i wydaje się że to dominowało. Tak jednak nie było w polskich domach i szafach. Jedna z moich bohaterek mówi, że PRL to nie były saturatory, ale system opresji. Ona była ciężko doświadczona przez ten system. Mnie bardzo zależało żeby pokazać nie tylko ubrania i stanie w kolejkach, o czym się dużo opowiada ale pokazać bardzo wyraźnie tło systemu. – opowiada o swojej książce autorka.

Zobacz także

2018-02-06, godz. 21:00 Andrzej Wajda i Krystyna Zachwatowicz - małżeństwo z twórczym rodowodem Książka "Andrzej i Krystyna. Późne obowiązki" to opowieść o najbardziej twórczym małżeństwie w Polsce. Witold Bereś i Krzysztof Burnetko opowiadają historię ż ... » więcej 2018-02-28, godz. 20:33 Witold Gombrowicz i Czesław Miłosz w opowieści Łukasza Tischnera O dwóch wybitnych postaciach polskiej literatury opowiada historyk literatury, publicysta, tłumacz - Łukasz Tischner. O Czesława Miłosza Justyna Dziedzic ... » więcej 2018-02-28, godz. 15:00 O Grotowskim, Kołakowskim, Miłoszu - czyli bohaterach swoich filmów - opowiada autorka Maria Zmarz-Koczanowicz Maria Zmarz-Koczanowicz to absolwentka Wydziału Malarstwa Uniwersytetu Wrocławskiego, a także studiów na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w K ... » więcej 2018-02-26, godz. 00:00 Ekipa filmu "Fale" o tym jak robi się kino społeczne Artyści opowiedzą o pięknym dramacie społecznym, filmie "Fale", który został zauważony i nominowany do najważniejszych nagród filmowych m.in. Złotych Lwów czy ... » więcej 2018-03-12, godz. 00:00 Andrzej Stasiuk o Wschodzie Andrzej Stasiuk to prozaik, poeta, dramaturg, eseista, publicysta i wydawca. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród literackich m.in. Nagrody Fundacji im. K ... » więcej 2018-02-20, godz. 09:00 Początek awangardy w opowieści historyka sztuki - Anny Saciuk-Gąsowskiej Anna Saciuk-Gąsowska to kustosz Muzeum Sztuki w Łodzi, która wygłosiła wykład w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Jej prelekcja otworzyła cykl wykładów pt. ... » więcej 2018-02-16, godz. 00:00 Sylwia Chutnik o kobietach i języku swoich książek Sylwia Chutnik to autorka, która zadebiutowała "Kieszonkowym atlasem kobiet". Został on świetnie przyjęty przez czytelników i krytykę oraz przetłumaczony na k ... » więcej 2018-02-25, godz. 00:00 Ich ilustracje to piękna i twórcza praca - opowieść Ewa Kozyra-Pawlak i Paweł Pawlak W Polsce mamy znakomitych ilustratorów książek dla dzieci. Docenieni są przez IBBY, czyli międzynarodową organizację non-profit zajmującą się promocją literat ... » więcej 2018-02-15, godz. 10:00 Tworzy komiksy o poważnych sprawach społecznych - Spell Tomasz Grządziela, uznany polski autor komiksów, tworzy albumy pod pseudonimem Spell. Jego historie dotykają trudnych społecznie spraw, jak np. opowieść pt. " ... » więcej 2018-02-13, godz. 11:00 Francuska literatura i sztuka uwodzenia - opowiada prof. Krystyna Modrzejewska - Kultura francuska zawsze była tą dominującą. Jeśli popatrzą Państwo na podręczniki literatury na świecie, to bez żadnej wątpliwości potwierdzają one, że zar ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »