Radio Opole » Rewiry kultury Radia Opole » Archiwalne audycje z lat 2016-2021 » André Stern autor bestsellerowych książek o ekologii…
2018-01-15, 00:00 Autor: Justyna Dziedzic

André Stern autor bestsellerowych książek o ekologii edukacji

André Stern [arch. arch.andréstern.com]
André Stern [arch. arch.andréstern.com]
Posłuchaj rozmowy Justyny Dziedzic z André Sternem
André Stern to wybitna postać świata kultury i edukacji. Muzyk, kompozytor, lutnik zajmujący się budową gitar oraz dziennikarz i pisarz. Syn uznanego na całym świecie pedagoga i badacza Arno Sterna. Jest autorem bestsellerowych książek, w których opisuje edukację bez tradycyjnej szkoły oraz sposoby na kreatywny rozwój.
- "Nie będzie pokoju na świecie, jeśli my nie będziemy fair wobec dzieci"- Powiedział w rozmowie Justyną Dziedzic.

Kompozytor wspomina również swojego ojca, jednego z najbardziej poważanych pedagogów na świecie. André Stern jest przewodniczącym Instytutu Arno Sterna i tak opowiada o metodach wychowawczych - "To, że moi rodzice nie wysłali mnie do szkoły nie było z tego powodu, że byli przeciwko tej instytucji. Nie byli przeciwko czemuś. Byli za czymś. Kevin Robinson w przedsłowiu do mojej książki użył sformułowania - rytuały dzieci i na nich polega ta metoda wychowawcza. Rodzice czasem sądzą, że są jedyni w sowim rodzaju i tylko oni mogą obudzić swoje dzieci - moi rodzice tak nie myśleli, wiec musieli znaleźć alternatywę dla mojego wychowania. Nigdy nie stawiali gotowych hipotez ale zawsze patrzyli na dziecko". - mówi pisarz.

- "Mój tata musiał opuścić Niemcy, został wypędzony i tak naprawdę uciekał przez wszystkie lata II wojny światowej. Dwie rzeczy były przy tym interesujące. Pierwsza, że przez te wszystkie lata żył w strachu i niebezpieczeństwie, ale gdy zapytamy jakie było jego dzieciństwo to powie, że było piękne. Okoliczności były niekorzystne, ale za to miał mocną relację z rodzicami i dlatego było wspaniałe. Po wojnie ojciec został z pustymi rękoma, bo nie nauczył się zawodu. Po czasie okazało się to dobrodziejstwem. Dostał zlecenie aby opiekować się dziećmi i nie patrzył na nie z wyuczonym spojrzeniem, nie rozmawiał z nimi jak wyszkolony w zawodzie np. pedagoga czy lekarza. Spotykał się z nimi i rozmawiał na równym poziomie oraz rozpoczął ich obserwację. Zamiast wprowadzać gotowe pomysły, obserwował je i w ten sposób rozpoczęła się jego działalność." - dodaje André Stern

Zobacz także

2021-12-20, godz. 21:00 Sandra Lewandowska i Justyna Oleksy o działaniach Centrum Edukacji Kultury Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu Z Sandrą Lewandowską, Justyną Oleksy rozmawiamy o działaniach teatralnych Centrum Edukacji Kultury Teatru im. Jana Kochanowskiego Opolu. Czym jest pedagogika… » więcej 2021-12-16, godz. 13:05 Opolska Cepelia i jej wpływ na wzór opolski. Rozmowa z Magdaleną Poprawką O historii opolskiej Cepelii i twórcach ludowych tam zatrudnionych rozmawialiśmy z badaczką tego tematu - Magdaleną Poprawką, która jest stypendystką Marszałkowskich… » więcej 2021-11-29, godz. 21:00 Izabela Żbikowska o XII Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych HumanDoc Izabela Żbikowska z opolskiej Fundacji HumanDoc, która edukuje i działa na rzecz problemów globalnych zaprasza na XII Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych… » więcej 2021-11-20, godz. 18:12 Niecodzienne spojrzenie na muzyczną historię "Pieśni Legionów Polskich we Włoszech: wprowadzenie do retransmisji Dokładnie w przededniu (10.11) Narodowego Święta Niepodległości w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia imienia Fryderyka Chopina w Opolu zaprezentowane… » więcej 2021-11-16, godz. 17:34 "Dziwne jest serce kobiece". Rafał Skąpski o zapiskach swojej babci Zofii Skąpskiej Zofia Skąpska z Odrowąż-Pieniążków przyszła na świat w 1881 roku. W pozostawionych rodzinie 21 stukartkowych zeszytach opisała swoje życie. W dwóch… » więcej 2021-10-22, godz. 21:04 LUDZIE! - Ewelina Krawczyk zaprasza na Konferencję branży muzycznej Tak Brzmi Miasto Przyszłością branży muzycznej są LUDZIE! W nich trzeba zainwestować... tylko jak? O tym będzie najbliższa Konferencja Branży Muzycznej organizowana… » więcej 2021-11-10, godz. 16:27 Magdalena Poprawka na tropie wzoru opolskiego. Kolejny etap badań Magdalena Poprawka opowiedziała o postępach w pracy nad dokumentowaniem historii i tradycji związanej ze wzorem opolskim. Nasza rozmówczyni jest stypendystką… » więcej 2021-10-29, godz. 21:47 "Moją intencją było, rozpalenie ogniska, przy którym każdy mógłby się ogrzać" - Filip Mizia o piosence i teledysku… W październiku 2021 roku miała premierę niezwykła piosenka stworzona przez Filipa Mizię - wokalistę, producenta, muzyka i autora piosenek - na zaproszenie… » więcej 2021-10-25, godz. 21:00 Dr Sylwia Gawłowska o książce „Grzegorz Ciechowski - oblicza autorskości” Rozmawiamy o książce „Grzegorz Ciechowski - oblicza autorskości” z autorką- dr Sylwią Gawłowską, dyrektorką Prudnickiego Ośrodka Kultury. Przyglądamy… » więcej 2021-10-20, godz. 12:35 Jak bardzo zmieniły się Tatry? Jarek Majcher o historii fotografii tatrzańskiej Jak wyglądały dawne Tatry? Czy góry mogą w ogóle zmienić się przez półtora wieku? Na ten temat rozmawialiśmy z Jarkiem Majcherem, który wraz z Irena… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »