Radio Opole » Festiwal opolski 2015 - artykuły
2015-06-11, 13:35 Autor: Radio Opole

Opolanie (i opolscy radiowcy) na krajowym festiwalu

Od paru lat funkcjonuje umowa z Telewizją Polską, która gwarantuje Opolu organizowanie preselekcji do koncertu Debiuty podczas opolskiego festiwalu. Tym oto sposobem na deskach amfiteatru wystąpili między innymi Michał Bober, Piotr Jurkowski czy Jarecki, a wystąpią podczas tegorocznego festiwalu: Jędrzej Skiba i Tymek Śnieżek.

Edward Spyrka - zdjęcie z wystawy w Radiu OpoleAle proszę nie myśleć, że wcześniej opolanie nie brali udziału w festiwalu. Bo przecież i Michał Bajor, i Edyta Górniak wielokrotnie tu występowali (także w "Debiutach") czy Jarek Wasik.

– Festiwal opolski jest dla mnie bardzo ważny. Miałem okazję zaśpiewać na tej samej scenie z wielkimi gwiazdami polskiej piosenki – podkreśla Jarosław Wasik, piosenkarz i dyrektor Muzeum Polskiej Piosenki.

W 1968 roku na scenie amfiteatru wystąpiły opolanki – siostry Panas. Teraz Anna Panas jest członkinią opolskiego jury preselekcji do "Debiutów", zasiada z nią także inna opolanka – Elżbieta Zapendowska

Również opolscy radiowcy wystąpili na tym festiwalu. Edward Spyrka z Redakcji Muzycznej naszego radia wielokrotnie był jurorem na KFPP, a także autorem muzyki wielu utworów wykonywanych podczas festiwalu. Piotr Furtas też tu debiutował, a Małgorzata Sury-Skrzypiec w 1983 roku otrzymała nagrodę – ale jej nie odebrała.

– Piosenkę napisał mój kolega z liceum Wojtek Olszewski, a muzykę Piotr Skrzypiec, mój ówczesny chłopak, a teraz mąż. Reżyser Jerzy Gruza powiedział, że nie muszę być na gali, podczas której rozdawano nagrody, więc pobiegłam do mamy do szpitala – wspomina Małgorzata Sury-Skrzypiec.

Prowadzący galę rozdania nagród poprosił Małgorzatę Sury-Skrzypiec na scenę, ale tej już w amfiteatrze nie było. Zresztą do dziś artystka nie ma obiecanej Karolinki w domu...

Festiwalowe koncerty prowadził także Bogusław Nierenberg, a autor tego felietonu zasiadał w jury festiwalowych koncertów.

Mówiąc o Opolanach na KFPP należy podkreślić, że pierwsze festiwale organizowało Radio Opole. Jednym z realizatorów koncertów był Władysław Gawroński, wiem, że było tak mało mikrofonów, że trzeba je było odpinać ze studiów Radia Opole...

Wspomina Mariusz Majeran:

A jeśli komuś tęskno do starych festiwali – informujemy, że uruchamiamy specjalną częstotliwość 89,4 MHz dla Opola, poświęconą historii opolskich festiwali. Program, nadawany od 12 do 15 czerwca, będzie zawierał piosenki z opolskich festiwali od lat 60. do 90. oraz całe koncerty i wywiady z artystami. W programie będą również emitowane dokumentalne odcinki przygotowane przez Mariusza Majerana.

Festiwal opolski 2015 - artykuły

2015-06-17, godz. 11:12 Rozśpiewane Opole – zobacz występy mieszkańców Podczas tego festiwalu Opole było wyjątkowo rozśpiewane. A to dlatego, że oprócz gwiazd polskiej sceny muzycznej można było usłyszeć również mieszkańców. Zapr ... » więcej 2015-06-15, godz. 09:31 Wiśniewski: "Zależy nam, żeby festiwal się rozwijał" - Niezależnie od krytycznych opinii opolski festiwal jest wielkim wydarzeniem, angażującym ogromną liczbę osób - powiedział w porannej rozmowie 'W cztery oczy ... » więcej 2015-06-15, godz. 09:03 Opolski festiwal to nadal bardzo mocna marka - Udało nam się namówić TVP do tego, by festiwal wyszedł z amfiteatru i był bardziej obecny w mieście. Stąd na przykład kawiarenka z gwiazdami - powiedział w ... » więcej 2015-06-15, godz. 04:57 [FILM] Barbara Kurdej-Szatan zaśpiewała na 52. KFPP Podczas Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej występowała w chórkach, w zeszłym roku wspólnie z Katarzyną Pakosińską poprowadziła SuperPremiery, a podczas nie ... » więcej 2015-06-15, godz. 04:39 A. Orzech: "Scenę, która miele pieniądze, też trzeba pokazać" - To jest festiwal, który promuje bardzo szlachetną muzykę popularną. Zmienia się, dlatego że świat się zmienia - mówi dziennikarz muzyczny Artur Orzech. Wczo ... » więcej 2015-06-15, godz. 04:27 Andrzej Piaseczny krytykuje festiwal. Czas na zmiany? - Każda starówka wymaga czasem renowacji - powiedział o opolskim festiwalu Andrzej Piaseczny. Artysta przyznał, że oglądał koncert Debiuty oraz SuperPremiery ... » więcej 2015-06-15, godz. 04:16 Halina Kunicka po prostu kocha Polskie Radio Honorowy Złoty Mikrofon Polskiego Radia otrzymała Helena Kunicka. Piosenkarka szczególnie popularna była w latach 60. i 70. minionego wieku. Do jej największy ... » więcej 2015-06-15, godz. 03:54 Aby zaistnieć na scenie, nie trzeba już mieć znajomego w radiu Niedzielny koncert w ramach 52. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej, to okazja do podsumowania kondycji polskiej fonografii. Według Pawła Sztompke, dziennik ... » więcej 2015-06-15, godz. 03:38 [FOTO] Muzyczna biografia, czyli 90 lat Polskiego Radia 52. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki to już historia. W niedzielę, można było usłyszeć plejadę gwiazd polskiej sceny muzycznej. Wręczono również Diamentowy ... » więcej 2015-06-15, godz. 02:33 Kabareton to nieodłączna część opolskiego festiwalu? - Widzowie oczekują kabaretonu, to zawsze była część Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki - uważa kabareciarz Robert Górski. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »