Radio Opole » Wybory samorządowe 2014 - aktualności
2014-12-01, 01:41 Autor: Radio Opole

W Prudniku i Głogówku po staremu, zmiana w Białej

Porażkę ponieśli kandydaci Mniejszości Niemieckiej w wyborczej dogrywce w dwóch gminach powiatu prudnickiego. Sporą niespodzianką jest zwłaszcza przegrana dotychczasowego burmistrza Białej Arnolda Hindery.

Mimo poparcia MN, pokonał go Edward Plicko, który startował ze swojego komitetu wyborczego. Nieoczekiwany zwycięzca jest lekarzem weterynarii. Natomiast nadal burmistrzami pozostaną Franciszek Fejdych w Prudniku oraz Andrzej Kałamarz w Głogówku. W niedzielę wybrano ich na trzecią kadencję z rzędu.

- Do urn udało się 3800 osób mniej niż w pierwszej turze - mówi Lucjusz Standera, który m.in. w niskiej frekwencji upatruje swoją przegraną, w rywalizacji o fotel burmistrza Prudnika.

- Może to górnolotnie zabrzmi, ale ta niska frekwencja to porażka demokracji. Wiedziałem, że tym razem mniej osób pójdzie do urn. Ale tak straszliwa absencja to jest dla mnie zaskoczenie. Mogę tylko podziękować tak wielu osobom, które mi zaufały. Jednak jest to progres o blisko 800 głosów - skomentował swój wynik Standera, któremu nie pomogło poparcie udzielone przez SLD i PiS.

Natomiast imieninowy prezent od wyborców otrzymał Andrzej Kałamarz. Nieznacznie wygrał on drugą turę głosowania na burmistrza Głogówka. Jego rywalem był Józef Janeczko, kandydat Mniejszości Niemieckiej.

- To dla mnie duży sukces - skomentował świętujący w niedzielę imieniny Andrzej Kałamarz. - Uzyskałem zwycięstwo chyba różnicą 170 głosów. Bardzo się cieszę. Jestem pierwszym burmistrzem Głogówka, który będzie piastował ten urząd trzecią kadencję. To jest dla mnie ogromne wyróżnienie - zaznaczał.

W powiecie prudnickim druga tura wyborów nie odbyła się jedynie w gminie Lubrza. Tam już 16 listopada na kolejną kadencję wybrany został Mariusz Kozaczek. Jest on przewodniczącym PSL w tym powiecie.

Mówi Lucjusz Standera:

Mówi Andrzej Kałamarz:

Jan Poniatyszyn

Wybory samorządowe 2014 - aktualności

2015-05-04, godz. 18:10 Balony niepoliczalne a wiśnie w czekoladzie to glukoza? Trudno policzyć balony unoszące się w powietrze, a rozdawane wiśnie w czekoladzie 'miały podnieść poziom glukozy u mieszkańców Opola'. » więcej 2014-12-29, godz. 16:32 Cztery protesty odrzucone Sąd Okręgowy w Opolu oddalił dziś (29.12 jeden z dwóch protestów wyborczych Prawa i Sprawiedliwości. Drugi - w sprawie unieważnienia wyborów do sejmiku - zost ... » więcej 2014-12-17, godz. 12:45 Wiśniewski i Ociepa będą współpracować Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski i jego były rywal z kampanii wyborczej Marcin Ociepa będą współpracować. Na konferencji prasowej w obecności dziennikarzy ... » więcej 2014-12-16, godz. 10:39 Cięcia nie tylko w kulturze - Przystępujemy ostro do pracy, już w piątek (19.12) sesja budżetowa - powiedział w porannej rozmowie 'W cztery oczy' Norbert Krajczy z PSL, nowy przewodniczą ... » więcej 2014-12-16, godz. 09:21 Norbert Krajczy - Może być gorąco - mówi o budżetowej sesji sejmiku województwa nowy przewodniczący. » więcej 2014-12-15, godz. 10:18 Głuchołazy: wybory uzupełniające? W Głuchołazach powinny zostać rozpisane wybory uzupełniające do rady miejskiej. Powodem jest powołanie jednego z radnych - Szymona Pleszczaka - na wiceburmist ... » więcej 2014-12-09, godz. 10:33 Artur Rolka objął urząd Paczków ma już nowego burmistrza, który rozpoczął urzędowanie od starań o finansowe wsparcie dla dalszego funkcjonowania Ogniska Artystycznego dla dzieci i mł ... » więcej 2014-12-08, godz. 16:28 Kłosowski chce, by w Opolu powstał pomnik Kaczyńskiego Sławomir Kłosowski, poseł PiS jest zadowolony, że prezydentem Opola został Arkadiusz Wiśniewski i kieruje do niego listę życzeń. - Pozostawiam mu swoją osobę ... » więcej 2014-12-08, godz. 14:45 Garbowski zrobi "wiśniometr" Arkadiusz Wiśniewski oszukał wyborców i podjął decyzję polityczną, biorąc na wiceprezydenta Opola Janusza Kowalskiego - uważa poseł SLD Tomasz Garbowski i zap ... » więcej 2014-12-08, godz. 13:37 Burmistrz Niemodlina bez pracy - Nie mam na razie żadnej propozycji nowej pracy i jeśli jej sam nie znajdę, to zarejestruję się w urzędzie pracy jako bezrobotny, tam jest ponoć dużo ofert - ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »