Radio Opole » Radiowy Radar Rocka » Felietony » Damon Albarn z tytułem królewskim republiki Mali
2016-03-09, 07:56 Autor: Jacek Rudnik

Damon Albarn z tytułem królewskim republiki Mali

[Damon Albarn, fot. Bruce/flickr.com]
[Damon Albarn, fot. Bruce/flickr.com]
‘Nie jestem przyzwyczajony do takich honorów, ale to całkiem miłe’ – powiedział Brytyjczyk w wywiadzie dla BBC.

Damon Albarn od 2002 r. często podróżuje w ten rejon świata, spotykając się i czerpiąc inspirację ze współpracy z miejscowymi muzykami. Zaszczytny królewski tytuł otrzymał podczas organizowanego w lutym akustycznego festiwalu Bamako promującego artystów tego zachodnio-afrykańskiego kraju.

Jak informuje BBC, poza honorowym tytułem dla lidera Blur i siły sprawczej, która stoi za powołaniem Gorillaz, nazwisko Albarna widnieje także przy wejściu do jednej ze szkół muzycznych.

– Na pewno tam też jest całkiem sporo mojego muzycznego serca – mówi Anglik – w tej szkole uczą muzyki i tańca, pokazują młodym ludziom w jakich kierunkach mogą się edukować. Zadanie w jakimś sensie ułatwione, bo w tej części świata rytm mają zapisany w genach.

Wokalista Blur i Gorillaz nagrał w 2002 roku long play ‘Mali Music’, ale wziął też udział w sesjach Africa Express, przykład znakomitej współpracy z Brianem Eno, Nickiem Zinnerem z grupy Yeah Yeah Yeahs oraz afrykańskimi muzykami.

Spotkania z przedstawicielami afrykańskiego środowiska muzycznego mają dla Albarna ogromne znaczenie, a obecność na festiwalu Acoustic Bamako, mimo obowiązującego w Mali stanu wyjątkowego po zamachu terrorystycznym w listopadzie zeszłego roku, dowodzi, że wyjątkowo wysoko ocenia ich wartość.

– Muzyka, rytm, taniec są dla nich wszystkim, a z racji swojej sytuacji wiele rzeczy oceniają w sposób dla Europejczyków niepojęty – ocenia Damon Albarn. – Taka pokora, przewartościowanie sobie pewnych spraw pozwala tworzyć spokojniej, uczę się od nich nieustannie, będę tam wracał – konkluduje.

Afryka to ostatnio bardzo modny 'muzycznie' region wpływów, zresztą twórcy, którzy mieli taką możliwość, korzystają z tego od lat. Piękne jest to, że facet, którego jeszcze w latach 90. w okresie tworzenia się Britpopu nie podejrzewalibyśmy o takie rzeczy, dziś zaszedł tak daleko. Choć szczerze mówiąc już powołanie Gorillaz pokazało, iż Albarn potrzebuje czegoś 'nicely refreshing to boost up things'... teraz Czarny Ląd... cudnie, wypada poczekać na efekty.

Zobacz także

2018-07-16, godz. 23:48 Steven Wilson może zawsze liczyć na polskich fanów. Ikona progresywnego rocka zagrała we Wrocławiu Koncertowe lato trwa w najlepsze, więc i tym razem zajmiemy się podsumowaniem występu zagranicznego artysty nad Wisłą. Chociaż wizyta Stevena Wilsona we Wrocł ... » więcej 2018-07-16, godz. 23:37 Pożegnanie z klasą. Deep Purple zagrali w Krakowie. Poprzedni tydzień upłynął w prasie muzycznej pod znakiem podsumowań koncertu The Rolling Stones w Polsce. Biorąc pod uwagę, że kultowa grupa odwiedziła nas po ... » więcej 2018-07-09, godz. 23:40 The Rolling Stones nigdy nie zawodzą! Polscy fani oczarowani występem legendy Długo zastanawiałem się, od czego zacząć tę krótką relację ze wczorajszego koncertu The Rolling Stones na Stadionie Narodowym w Warszawie. Bo ile można pi ... » więcej 2018-07-06, godz. 09:39 The Cure przedstawili na koncercie Meltdown nowe nagrania Robert Smith jako kurator jubileuszowego 25 festiwalu Meltdown zaprosił do londyńskiego centrum Southbank m.in. Deftones, The Libertines, Manic Street Preache ... » więcej 2018-06-30, godz. 08:59 Rolling Stones już 8 lipca na PGE Narodowym! Europejska trasa koncertowa 'No Filter' rozpoczęta w Hamburgu 9 września 2017 zakończy się w Warszawie i wiele wskazuje na to, że to u nas właśnie na finał pr ... » więcej 2018-06-26, godz. 09:00 Foo Fighters z dwiema statuetkami magazynu Kerrang! Podczas czwartkowej (21.06) gali finałowej w Islington Assembly Hall w Londynie nie zabrakło niespodzianek: Biffy Clyro okazali się najlepszym brytyjskim zesp ... » więcej 2018-06-22, godz. 09:08 Depeche Mode 'reaktywują' swoje single na winylu, za chwilę wystąpią na Open'er » więcej 2018-06-20, godz. 08:11 Interpol podają więcej szczegółów na temat płyty 'Marauder' Grupa udostępniła w sieci nowe nagranie ‘The Rover’ i zapowiada aktualizowaną na bieżąco trasę koncertową, w trakcie której pokażą większość utworów ostatniej ... » więcej 2018-06-17, godz. 09:07 Smashing Pumpkins wracają do koncertów i zapowiadają nową płytę Nagranie 'Solara' jest pierwszym utworem zarejestrowanym w składzie Billy Corgan, James Iha, and Jimmy Chamberlin od 2000 roku , a umieszczane co jakiś czas n ... » więcej 2018-06-13, godz. 08:13 Suede pokazują w sieci nowe nagranie ‘The Invisibles’ 8 studyjna płyta grupy 'The Blue Hour' ukaże się 21 września. Wokalista Brett Anderson mówił w wywiadzie dla NME: Teksty traktują o dość poważnych sprawac ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »