Radio Opole » Radiowy Radar Rocka » Felietony » Damon Albarn z tytułem królewskim republiki Mali
2016-03-09, 07:56 Autor: Jacek Rudnik

Damon Albarn z tytułem królewskim republiki Mali

[Damon Albarn, fot. Bruce/flickr.com]
[Damon Albarn, fot. Bruce/flickr.com]
‘Nie jestem przyzwyczajony do takich honorów, ale to całkiem miłe’ – powiedział Brytyjczyk w wywiadzie dla BBC.

Damon Albarn od 2002 r. często podróżuje w ten rejon świata, spotykając się i czerpiąc inspirację ze współpracy z miejscowymi muzykami. Zaszczytny królewski tytuł otrzymał podczas organizowanego w lutym akustycznego festiwalu Bamako promującego artystów tego zachodnio-afrykańskiego kraju.

Jak informuje BBC, poza honorowym tytułem dla lidera Blur i siły sprawczej, która stoi za powołaniem Gorillaz, nazwisko Albarna widnieje także przy wejściu do jednej ze szkół muzycznych.

– Na pewno tam też jest całkiem sporo mojego muzycznego serca – mówi Anglik – w tej szkole uczą muzyki i tańca, pokazują młodym ludziom w jakich kierunkach mogą się edukować. Zadanie w jakimś sensie ułatwione, bo w tej części świata rytm mają zapisany w genach.

Wokalista Blur i Gorillaz nagrał w 2002 roku long play ‘Mali Music’, ale wziął też udział w sesjach Africa Express, przykład znakomitej współpracy z Brianem Eno, Nickiem Zinnerem z grupy Yeah Yeah Yeahs oraz afrykańskimi muzykami.

Spotkania z przedstawicielami afrykańskiego środowiska muzycznego mają dla Albarna ogromne znaczenie, a obecność na festiwalu Acoustic Bamako, mimo obowiązującego w Mali stanu wyjątkowego po zamachu terrorystycznym w listopadzie zeszłego roku, dowodzi, że wyjątkowo wysoko ocenia ich wartość.

– Muzyka, rytm, taniec są dla nich wszystkim, a z racji swojej sytuacji wiele rzeczy oceniają w sposób dla Europejczyków niepojęty – ocenia Damon Albarn. – Taka pokora, przewartościowanie sobie pewnych spraw pozwala tworzyć spokojniej, uczę się od nich nieustannie, będę tam wracał – konkluduje.

Afryka to ostatnio bardzo modny 'muzycznie' region wpływów, zresztą twórcy, którzy mieli taką możliwość, korzystają z tego od lat. Piękne jest to, że facet, którego jeszcze w latach 90. w okresie tworzenia się Britpopu nie podejrzewalibyśmy o takie rzeczy, dziś zaszedł tak daleko. Choć szczerze mówiąc już powołanie Gorillaz pokazało, iż Albarn potrzebuje czegoś 'nicely refreshing to boost up things'... teraz Czarny Ląd... cudnie, wypada poczekać na efekty.

Zobacz także

2018-09-20, godz. 08:46 Massive Attack wracają z reedycją 'Mezzanine' Massive Attack ogłosili reedycję emblematycznej w ich dorobku płyty Mezzanine z 1998 roku upamiętniając 20 lecie wyjątkową sesją. Trzecia płyta w katalogu ... » więcej 2018-09-13, godz. 22:59 Feniks odradza się z popiołów. Riverside wracają z nową płytą Wielkimi krokami zbliża się triumfalny powrót Riverside. Nowy album naszego progresywnego towaru eksportowego będzie nazywać „Wasteland” i ukaże się 28 wrześn ... » więcej 2018-09-10, godz. 23:36 Triumf sceny Seattle. Alice in Chains nigdy nie zawodzi „Grunge nie umarł”, „Wyjmijcie z szafy flanelowe koszule i wypastujcie martensy”, „Znowu Nadajemy z Seattle”. To nagłówki tylko niektórych artykułów zawierają ... » więcej 2018-09-06, godz. 23:23 The D Is Back! Jack Black i Kyle Gass zapowiedzieli nowy album Tenacious D ogłaszają wielki powrót! Najbardziej niesamowity zespół świata, bo tak właśnie tytułują swój skład Jack Black i Kyle Gass, zapowiedział szczegóły ... » więcej 2018-09-04, godz. 23:04 Slash powraca z nowym albumem! 21 września ukaże się „Living The Dream”, czyli czwarta solowa płyta gitarzysty legendarnych Guns N’ Roses. Muzyk po raz kolejny postanowił skorzystać w studi ... » więcej 2018-08-30, godz. 08:46 Jack White w znakomitej formie przed koncertami w Polsce Jack White dał ostatnio darmowy koncert dla pracowników firmy Tesla w jednej z zakładowych hal we Fremont w Kalifornii. Fenomenalny muzyk lider White Stri ... » więcej 2018-08-24, godz. 08:42 New Order ogłaszają premierę dokumentu o ich koncertach Film jak czytamy w oficjalnym zwiastunie, gwarantuje unikalną szansę wejścia w mocno chroniony dotąd prywatny świat zespołu. Dokument zatytułowany 'Dekady ... » więcej 2018-08-17, godz. 08:02 29 sierpnia koncert Thirty Seconds to Mars w Krakowie Amerykanom najwyraźniej podoba się to jak ich muzyka jest odbierana w naszym kraju. 18 kwietnia wystąpili w łódzkiej Atlas Arenie, choć koncert w ramach europ ... » więcej 2018-08-12, godz. 10:57 Nick Cave and The Bad Seeds wydają we wrześniu koncertowe EP Na takie mini płytki warto zwracać uwagę. Choć nie są kluczowym elementem katalogu konkretnego wykonawcy, to znakomicie go uzupełniają m.in. dlatego, że zawar ... » więcej 2018-08-08, godz. 09:22 Urodzinowy prezent na 30-lecie Pixies Legendarni Pixies upamiętniają 30 lat od debiutu wydawniczego, proponując fanom z tej okazji specjalny box nagrań. Grupa założona w Bostonie w 1986 roku wyd ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »