Radio Opole » Radiowy Radar Rocka » Felietony » Steven Wilson może zawsze liczyć na polskich fan ...
2018-07-16, 23:48 Autor: Tomasz Wojtyłko

Steven Wilson może zawsze liczyć na polskich fanów. Ikona progresywnego rocka zagrała we Wrocławiu

Steven Wilson [fot. Hajo Mueller, materiały prasowe]
Steven Wilson [fot. Hajo Mueller, materiały prasowe]
Koncertowe lato trwa w najlepsze, więc i tym razem zajmiemy się podsumowaniem występu zagranicznego artysty nad Wisłą. Chociaż wizyta Stevena Wilsona we Wrocławiu nie zelektryzowała mediów tak samo jak koncert The Rolling Stones na Stadionie Narodowym, trudno odmówić temu brytyjskiemu artyście wyjątkowego statusu w naszym kraju.

Kiedy po raz pierwszy przyjechał do Polski 21 lat temu, dowodzeni przez niego Porcupine Tree nie byli jeszcze kultową formacją. Zespół promował wydany rok wcześniej album „Signify”. Płyta uważana za jedno z najważniejszych wydawnictw formacji okazała się przełomowym dziełem, które rozpoczęło ekspansję twórczości Jeżozwierzy na Europę. Polska była jednym z pierwszych krajów, gdzie doceniono twórczość Porcupine Tree i ich charyzmatycznego lidera. Od tego czasu Steven Wilson zagrał u nas w różnych konfiguracjach około 45 koncertów! Kiedy rozwiązał popularnych „Porków”, to właśnie w Polsce zadebiutował koncertowo jako solowy artysta. Promował wtedy rewelacyjny „Grace For Drowning” i oczywiście odwiedza nas regularnie przy okazji kolejnych tras koncertowych.

Nie inaczej jest przypadku tournée promującego zeszłoroczny „To The Bone”. Koncert we Wrocławiu był trzecim przystankiem w Polsce podczas aktualnej trasy. W lutym mogliśmy posłuchać nowego materiału w Poznaniu i w Zabrzu. Repertuar wrocławskiego koncertu był więc siłą rzeczy zbliżony do wcześniejszych występów. Nie obyło się jednak bez niespodzianek. Mnie najbardziej ucieszył zagrany na otwarcie drugiej części koncertu „Don’t Hate Me” z repertuaru Porcupine Tree z powalającym psychodelicznym mostem. Wycieczek w stronę repertuaru kultowej grupy było znacznie więcej. Dominowały utwory z płyt „In Absentia” i „Deadwing”, które doczekały się w tym roku wznowień na winylu i kompakcie.

Rzecz jasna koncerty Stevena Wilsona to przede wszystkim jego solowa twórczość. „To The Bone”, czyli jedno z jego najbardziej popowych wydawnictw znakomicie sprawdza się na żywo. Chociaż ze względu na wielkość Hali Stulecia trudno było mówić w zeszły czwartek o intymnej atmosferze w trakcie koncertu, lekko ospała publiczność zdecydowania ożywiła się podczas cudownie chwytliwego „Permanating”, które może przywodzić na myśl największe dokonania ABBY i Electric Light Orchestra. Najnowsza płyta Wilsona to jednak pełne spektrum emocji. Nie zabrakło więc poruszających „Refuge” i „Song Of Unborn” czy hipnotycznego „Song Of I”.

I to moim zdaniem jest klucz do sukcesu i artystycznej długowieczności Stevena Wilsona. Przypomniał, że „progresywny” powinno oznaczać „różnorodny” i przywrócił temu odłamowi rocka jego eksperymentalny i niepokorny charakter, pozbawiając go przy okazji snobistycznej otoczki. Podczas jego koncertów po prostu nie da się nudzić. Poza tym ma nosa do znakomitych współpracowników. W jego składzie są zarówno weterani jak basista Nick Beggs, jak i talenty, które pomógł odkryć. Choć grający na perkusji Craig Blundell to bardzo uznany pedagog muzyczny, to właśnie dzięki Wilsonowi usłyszał o nim świat melomanów. Aktualnie wyrasta na jednego z najbardziej rozchwytywanych muzyków sesyjnych w branży. Odwiedził nawet Opole. Jesienią zeszłego roku zagrał na Festiwalu Perkusyjnym w składzie giganta basu Stu Hamma.

Zobacz także

2018-12-27, godz. 09:28 Brian May z premierą nowego nagrania – pierwszego po 20 latach! Gitarzysta grupy Queen zapowiada nowy utwór ‘New Horizons’ na nowy rok, a premiera singla, w którym zostanie wykorzystana narracja Stephena Hawkinga, jest jed ... » więcej 2018-12-20, godz. 11:02 Radiohead wejdą do Rock and Roll Hall of Fame „Creep” z debiutanckiej płyty Pablo Honey wydanej w 1993 r.: Radiohead, Janet Jackson oraz The Cure znaleźli się w gronie wykonawców, którzy zostaną w trakc ... » więcej 2018-12-17, godz. 09:28 Vampire Weekend po raz pierwszy na festiwalu Open’er w Gdyni! Vampire Weekend, Rudimental, Lil Uzi Vert oraz Sheck Wes – to pierwsi wykonawcy, których występ potwierdzono na przyszłorocznym festiwalu Open’er w Gdyni. ... » więcej 2018-12-10, godz. 10:49 Muzyka Prince’a tematem musicalu podobnego do ‘Mamma Mia’ Podobny do musicalu Mamma Mia film oparty na najsłynniejszych utworach Prince'a może mieć swoją premierę już w przyszłym roku - ocenia portal Variety. Wyt ... » więcej 2018-12-05, godz. 12:21 Bruce Springsteen nagrywa płytę i wraca do koncertów z E Street Band Bruce Springsteen zdradził, że pracuje nad nowym solowym materiałem i przygotowuje trasę ze swoim sztandarowym zespołem E Street Band. The Boss – jak często ... » więcej 2018-12-01, godz. 10:39 Foo Fighters i Metallica w hołdzie Chrisowi Cornellowi Foo Fighters, Metallica i Ryan Adams wystąpią na specjalnym koncercie upamiętniającym Chrisa Cornella. Nie ma wątpliwości, że lider Soundgarden, Temple of t ... » więcej 2018-11-26, godz. 09:39 The Chemical Brothers zapowiadają nową płytę ‘No Geography’ Dziewiąty krążek w dorobku jednego z najważniejszych przedstawicieli brytyjskiej fonografii trafi do nas na wiosnę i w pierwszej kolejności będzie promowany k ... » więcej 2018-11-20, godz. 08:02 Mocne wejście Muse nową płytą 'Simulation Theory’ Muse zadebiutowali nową płytą ‘Simulation Theory’ na pierwszym miejscu brytyjskiego zestawienia sprzedaży i jest to szósta z ośmiu płyt w katalogu grupy, któr ... » więcej 2018-11-18, godz. 10:37 LCD Soundsystem wydają koncertową płytę ‘Electric Lady Sessions’ » więcej 2018-11-14, godz. 08:05 Bon Jovi ruszają w trasę „This House Is Not For Sale”, w ramach której odwiedzą także Polskę Grupa wystąpi 12 lipca 2019 r. na Stadionie Narodowym w Warszawie i może to być jedno z ważniejszych wydarzeń koncertowych roku w Polsce. To pierwsze tourn&e ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »