Radio Opole » Powstania

Posłuchaj rozmów z gośćmi Radia Opole

2021-01-13, 10:59

Posłuchaj rozmów z gośćmi Radia Opole

Dlaczego Powstania Śląskie 90 lat po wybuchu budzą tak duże emocje, również między politykami? W audycji "W cztery oczy" (4.02.2011) na ten temat opowiadał profesor Marek S. Szczepański, kierownik Zakładu Socjologii Rozwoju Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego.



Muzeum Czynu Powstańczego na Górze Św. Anny jest w trakcie remontu, co Muzeum Śląska Opolskiego planuje zmienić, na czas trwania obchodów? W audycji "Loża Radiowa" (18.02.2011) na ten temat opowiadała Urszula Zajączkowska, dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego.



Co proponuje województwo śląskie organizując wspólne obchody powstańcze na Górze Św. Anny? W audycji "Loża Radiowa" (18.02.2011) na ten temat opowiadał Adam Matusiewicz, Marszałek Województwa Śląskiego.



Autorzy "Loży Radiowej" (18.03.2011) pytali dr Adrianę Dawid z Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego m.in. o to kto wygrał i jak przebiegał plebiscyt Śląski.



O kłótniach wokół powstań śląskich rozmawialiśmy w "Loży Radiowej" (5.04.2011) ze Stanisławem Skakujem, członkiem Związku Górnośląskiego, byłym dyrektorem Wydziału Spraw Obywatelskich w Urzędzie Wojewódzkim w Opolu oraz byłym przewodniczącym Rady Miasta Opola.



Gościem Marka Świercza w rozmowie "W cztery oczy" był historyk dr Marek Białokur, jeden z organizatorów zaczynającej się w czwartek (15.04.2011) konferencji naukowej "Współczesne spojrzenie na spór o Górny Śląsk w latach 1919-1921". Powstania śląskie cały czas dzielą polityków, którzy od kilku tygodni spierają się o rezolucję upamiętniającą wydarzenia sprzed 90 lat, pytaliśmy co o tych sporach sądzą naukowcy? Czy to współczesne spojrzenie na tamte zdarzenia jest inne od tego, które poznaliśmy w szkołach na lekcjach historii?



Gościem Loży radiowej (13.04.2011) był profesor Adam Suchoński, historyk Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu oraz Uniwersytetu Opolskiego. - Ubolewam, że mieszamy i przepychamy się w lokalnym środowisku, a nie sięgniemy do międzynarodowych standardów, które takie sytuacje regulują – skomentował gość loży prace nad rezolucją dotyczącą powstań śląskich. Profesor Suchoński wskazał przykład aktu prawnego ponadczasowego i ponadnarodowego - deklarację wiedeńską z 9 października 1993 roku, podpisaną przez szefów 32 rządów, gdzie rozwiązano problem, jak uprawiać historię po upadku mur berlińskiego, by integrować Europę, a nie dzielić. Profesor Suchoński apelował, by uszanować spojrzenia wszystkich stron na powstania i nie próbować ich zmieniać, bo według światowych standardów powinny zostać zamieszczone w rezolucji.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »