Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 25 listopada 2020 roku

23:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Jan Wojdak i Wawele - "Zostań z nami melodio"

Chociaż historia zespołu sięga roku 1966, to prawdziwa kariera rozpoczęła się w roku 1971, kiedy do grupy dołączył Jan Wojdak, pozostający do dzisiaj jej liderem, a sam zespół w sposób bardzo udany łączył elementy folkowe z rockiem, sięgając często po wiersze uznanych polskich poetów jak Ewa Lipska, czy Tadeusz Śliwiak, którzy pojawiają się na prezentowanej płycie.

Joe Beck - "Nature Boy"

Płyta nietypowa w dorobku tego amerykańskiego gitarzysty, kojarzonego bardzo słusznie z jazzem (od którego zaczynał jako nastolatek, grywając z wielkimi sławami), jednak ta sława i płyty to dopiero połowa lat 70-tych, a w roku 1969 nagrał on płytę zdecydowanie rockową, wypełnioną piosenkami, chociaż nie pozbawionymi elementów rodzącego się wtedy fusion i psychodelii. Dominują jednak klimaty bliskie Cream, których gitarzysta miał okazję poznać podczas wspólnej trasy po Stanach.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 zaprasza Witold Sułek. Z autorem można kontaktować się mailowo: witold.sulek@radio.opole.pl
21:00 STUDIO REPORTAŻU
Naszych rodaków można spotkać pod każdą szerokością geograficzną. Sięgniemy tym razem po pracę Teresy Zielińskiej, "Magiczne słowo - Polska" (premiera w roku 1995). Autorka nagrała rozmowy z Polakami, którzy mieszkają (między innymi) w Nowym Jorku, Londynie i Wołkowysku. Wykonują różne zawody, od inżyniera - elektryka, agenta ubezpieczeniowego po przedstawiciela świata nauki. Są poetami i organizatorami życia kulturalnego Polonii. Jacy są? No właśnie, warto posłuchać.

Z dalekiego świata do małej ojczyzny wrócimy. "Choć boli noga w biodrze", to tytuł reportażu Andrzeja Russaka - jak słusznie Państwo się domyślają - o śpiewaniu... W roku 1991 autor spotkał się z Marią Rogosz z Dziedzic, która przez lat wiele współpracowała z naszym radiem, a to dzięki przyśpiewkom ludowym, których była prawdziwą skarbnicą i oryginalną wykonawczynią. Przypomnijmy sobie zatem opowieść ze świata, którego właściwie już nie ma, a który czasem ożywa, gdy artyści współcześni do korzeni muzyki sięgają.

Do słuchania od 21:05 do 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Z autorem można kontaktować się mailowo: marian.staszynski@radio.opole.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »