Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 6 sierpnia 2020 roku

23:00 KLASYKA WIECZOROWĄ PORĄ
Nawiązania do rodzimej muzyki ludowej, czerpanie z tradycyjnych źródeł - to praktyka wielu kompozytorów (i to nie tylko polskich). A jednak nie każdy z polskich kompozytorów swoimi artystycznymi opracowaniami melodii ludowych inspiruje kolejnych twórców tak, jak Witold Lutosławski. Przyjrzymy się więc temu, jak różne kierunki mogą obrać muzyczne wizje oparte na prostych melodiach ludowych. Przekonamy się także jak wielkie bogactwo dźwiękowe można odnaleźć w różnych opracowaniach już u samego Lutosławskiego.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy zaprasza Małgorzata Ślusarczyk. Z autorką można kontaktować się mailowo: klasyka@radio.opole.pl

Audycja ma też swój profil na Facebooku - zobacz tu: Klasyka wieczorową porą.

Zobacz: Ramówka 2020 - pasmo główne
21:00 STUDIO REPORTAŻU
A ludzie sobie po świecie krążyli... Warto przypomnieć ten beztroski czas, bo może go nie dość docenialiśmy?

O Syberii Łukasz Widawski długo marzył. Udało się. Wrócił z wyprawy do tajgi, w której towarzyszyli mu Dariusz Kapuściński, Paweł Strzechowski oraz pies zaczepno-obronny Piksel. Po drodze nad Bajkał była Mongolia, chociaż samochody, którymi się poruszali, nie chciały wierzyć, że jadą po drodze. W moim reportażu z roku 2014: "Podziel się z ogniem", usłyszymy barwną opowieść o niezwykłych ludziach i magicznych miejscach, które na zawsze pozostają w pamięci. Dowiemy się, dlaczego można się cieszyć z nieudanego polowania i dlaczego to tajga decyduje, kiedy z niej się wychodzi. Tysiące kilometrów od nas powiada się, że "tyle życia, ile ognia".

Na Śląsk Opolski wrócimy po opowieść uroczo zaskakującą. "Nasz Japończyk", reportaż Andrzeja Russaka, powstał w roku 2011. Barbara i Marakatsu Joszida kupili dom w Poznowicach niedaleko Strzelec Opolskich. Przyjeżdżali tu na wakacje z Łodzi, gdzie pracują. A do siebie na wieś zapraszali też japońskich studentów, którym pokazywali Polskę.

Do słuchania od 21:05 do 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Z autorem można kontaktować się mailowo: marian.staszynski@radio.opole.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***