Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 6 sierpnia 2020 roku

23:00 KLASYKA WIECZOROWĄ PORĄ
Nawiązania do rodzimej muzyki ludowej, czerpanie z tradycyjnych źródeł - to praktyka wielu kompozytorów (i to nie tylko polskich). A jednak nie każdy z polskich kompozytorów swoimi artystycznymi opracowaniami melodii ludowych inspiruje kolejnych twórców tak, jak Witold Lutosławski. Przyjrzymy się więc temu, jak różne kierunki mogą obrać muzyczne wizje oparte na prostych melodiach ludowych. Przekonamy się także jak wielkie bogactwo dźwiękowe można odnaleźć w różnych opracowaniach już u samego Lutosławskiego.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy zaprasza Małgorzata Ślusarczyk. Z autorką można kontaktować się mailowo: klasyka@radio.opole.pl

Audycja ma też swój profil na Facebooku - zobacz tu: Klasyka wieczorową porą.

Zobacz: Ramówka 2020 - pasmo główne
9:00 DOBRY MOMENT
Śpiewa w języku polskim, gwarze śląskiej i języku niemieckim. Pochodzi z Siemianowic Śląskich, na stałe mieszka w Niemczech. Wokalistka, współzałożycielka zespołu Die Silinger, a w latach 80. chórzystka Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca Śląsk. Naszym gościem będzie Danuta Wiśniewska, której koncerty na Opolszczyźnie zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem.

Czym różni się nauka w polskich szkołach od edukacji na Ukrainie. Ten temat poruszymy w rozmowie z Helen Mazanową - blogerką, która od sześciu lat mieszka w Opolu i bezbłędnie wychwytuje wszystkie różnice pomiędzy obu krajami.

W audycji również:
9:45 "Miejsce i imię - powieść Macieja Siembiedy /powtórka/
11:50 Działają i pomagają. OPP na Opolszczyźnie – Krzysztof Dobrowolski

Do słuchania od 9:00 do 12:00 zapraszają Agnieszka Wawer-Krajewska i Wiesław Kolbusz. Z autorami można kontaktować się telefonicznie: 800 30 50 50 (bezpłatny numer) lub mailowo:
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***