Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 5 sierpnia 2020 roku

23:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Ewa Demarczyk - Live

Długo. bo aż dwanaście lat musieli czekać fani na drugi krajowy album Ewy Demarczyk, ale kiedy już się ukazał uczta była niewysłowiona, a do tego materiału wystarczyło na podwójny album i chociaż zmieniła się epoka i kilka muzycznych nurtów i mód, to Demarczyk pozostała sobą, zupełnie osobną i niepowtarzalną artystką której czas się nie ima. Świetnie ułożony repertuar koncertu, zmiany dynamiki i tempa, sprawiają, ze z przyjemnością słucha się go od początku tuż po wybrzmieniu ostatniej nuty.

Pet Shop Boys - Actually

Drugi album brytyjskiego duetu, który za sprawą swoich największych przebojów (jeden z nich, "It's a Sin", usłyszymy na prezentowanej płycie) traktowany jest dosyć jednowymiarowo, jako esencja synth popu i "keybordowego" disco, jednak w rodzimej Anglii znaczył o wiele więcej, angażując się między innymi w krytykę "thatcheryzmu", a muzycznie także potrafił zaskoczyć, jak w fantastycznie zaaranżowanym i poprowadzonym na tej płycie utworze przez mistrza muzyki filmowej Angelo Badalamentiego.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 zaprasza Witold Sułek. Z autorem można kontaktować się mailowo: witold.sulek@radio.opole.pl
19:00 REWIRY KULTURY
Dziś w audycji wspominać będziemy Opolan, którzy odeszli od nas nie dawno.

Z Janem Feusettem - opolskim poetą, redaktorem i założycielem czasopisma "Strony", długoletnim dyrektorem Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu a także Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Opolu porozmawiamy o twórczości prof. Bogusława Żurakowskiego - związanego przez wiele lat z Opolem, poety i literaturoznawcy, pracownika naukowego Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Jagiellońskiego i kierownika Zakładu Pedagogiki Kultury. Przedmiotem jego badań była edukacja aksjologiczna, wychowanie przez literaturę i sztukę, komunikacja kulturowa i pedagogiczna. Interesował się również zagadnieniami kultury dziecięcej i młodzieżowej, spontaniczną twórczością dziecka, wychowaniem literackim oraz krytyką literacką. Pozostaną z nami jego wiersze, publikowane w wielu ważnych periodykach kulturalnych, nie tylko w Polsce, ale i zagranicą.

Po godz. 20.00 dyrektor GSW w Opolu Anna Potocka opowie o wystawie DON KICHOT I OPOLANKA - Wspomnienie Antoniego Marcolli (1912–1996) i Aloizy Zacharskiej-Marcolli (1926–2020). Do końca sierpnia w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu możemy oglądać wystawę retrospektywną nestorów opolskich malarzy i wspaniałych nauczycieli, ważnych dla środowiska opolskich twórców, o czym rozmawiać będziemy z opolską artystką Jolantą Golenią-Mikusz.

Do słuchania od 19:05 do 21:00 zaprasza Agnieszka Zientarska. Z autorką można kontaktować się mailowo: agnieszka.zientarska@radio.opole.pl
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »