Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 4 sierpnia 2020 roku

23:00 JAZZOFONIA
Saksofonista i pedagog Antonio Hart zakochał się w saksofonie w wieku siedmiu lat i wkrótce potem rozpoczął studia. Hart nagrał siedem albumów jako lider, w tym był nominowany do nagrody Grammy 1997.

Płyta "My Song" Keitha Jarretta powstała po entuzjastycznie przyjętych albumach "The Köln Concert" i "The Survivours Suite". Ta produkcja jest najbardziej różnorodna, a kompozycje należą do najlepszych, jakie Jarrett kiedykolwiek napisał.

Najnowszy ósmy, Tie Break – „The End” to podsumowanie, synteza dokonań artystycznych muzyków. Poza muzyką instrumentalną, możemy na nim usłyszeć utwory wokalno-instrumentalne, między innymi z poezją współczesnych alternatywnych poetów: Dariusza Brzóski Brzóskiewicza oraz Jerzego Jacka Bieleńskiego.


Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy zaprasza Jacek Mielcarek.


Zobacz: Ramówka 2020 - pasmo główne
21:00 STUDIO REPORTAŻU
Gołębie pięknie fruwają, a pszczoły też. Ich loty nasze życie czynią słodszym. W pierwszym przypadku metaforycznie, w drugim dosłownie. Zatem na to spotkanie proponuję zderzenie dwóch światów, jakże podobnych, jakże innych.

"Skrzydlate hobby", reportaż Barbary Tyslik powstał w roku 2001. Autorka zajrzała do gołębnika w towarzystwie Jana Matysa. Wówczas udawało mu się pięknie łączyć swoją wielką pasję z pracą zawodową we wróblińskiej stacji hodowli gołębi pocztowych. Przypomnijmy sobie z jak wielkim zaangażowaniem i radością opowiadał o ciekawostkach z życia tych ptaków, jak wiele wysiłku trzeba, by to hobby przyniosło efekty.

A gdy już sobie "pogruchamy", przystrojeni w specjalne kapelusze, zajrzymy do Moszczanki, do pszczelarza. A to dlatego, że spacerowało po nim około trzydziestu tysięcy pszczół. Użądliła jedna. Zdjęcia z tego eksperymentu pojawiły się w prasie krajowej i zagranicznej. Później podziwiali to wydarzenie telewidzowie w Brazylii. Jarosław Gerczak, gdy powstawał reportaż, miał dwadzieścia trzy lata, pasiekę, internetowe radio i… swój ogląd świata. Przypomnijmy sobie jego historię w moim reportażu "Pszczelarze żyją długo" (premiera w roku 2012).

Do słuchania od 21:05 do 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Z autorem można kontaktować się mailowo: marian.staszynski@radio.opole.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***