Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 3 sierpnia 2020 roku

23:00 SŁUCHAĆ I SŁYSZEĆ
Muzyka zespołów związanych ściśle z ideologią New Age. Kagyuma to kobiecy kwartet wokalny. Powstał jako eksperyment – próba połączenia barw, wrażliwości i inspiracji, użycia głosu jako instrumentu, poprzez wykorzystanie rozmaitych technik wokalnych.

Leifur James "Angel in disquise" - to eksperymentalna produkcja kompozytora z Londynu.

Starless "Earthbound" -
to drugi album zawierający szkocką muzykę tradycyjną.


Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy zapraszają Marzena Mielcarek i Jacek Mielcarek. Z autorami można kontaktować się mailowo: marzena.mielcarek@radio.opole.pl

21:00 STUDIO REPORTAŻU
"Spotkanie z pewnym zażenowaniem", to mój reportaż z sierpnia roku 1989. Ta praca powstała, gdy przedstawiciele władz w naszym województwie po raz pierwszy dostrzegli żyjących w Opolu kombatantów Armii Krajowej i Powstańców Warszawskich. Także dziś, po tak wielu latach od nagrań, audycja prowokuje do ważnych rozmyślań, wszak dzięki starożytnym mędrcom pamiętamy, że: "Historia jest nauczycielką życia". A jeśli zechcemy być dobrymi, pojętnymi uczniami, to może i zażenowania nie będziemy doświadczać. W różnych okolicznościach przez historię tworzonych.

Miejsce Pamięci Narodowej w Łambinowicach to nie tylko największy w Europie cmentarz jeniecki, którego najstarsze mogiły pochodzą z okresu wojny prusko-francuskiej, ale także największe w Europie niemieckie kompleksy obozowe z czasów II wojny światowej. Oprócz żołnierzy różnych narodowości, walczących z III Rzeszą, byli tam również powstańcy warszawscy. W reportażu Barbary Tyslik "Nie było takiego lasu" (premiera w roku 2011), swój pobyt w ówczesnym Lamsdorf wspominali: Alicja Tuszyńska-Tuszyn pseudonim "Jaga Kozieniec" z Batalionu Kiliński 7. kompanii motorowej "Iskra" oraz Romuald Malinowski pseudonim "Orzeł". Rolę narratorów autorka powierzyła Violettcie Rezler-Wasilewskiej, dyrektor Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach - Opolu oraz Andrzejowi Prajelowi, asystentowi muzealnemu.


Do słuchania od 21:05 do 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Z autorem można kontaktować się mailowo: marian.staszynski@radio.opole.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***