Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 14 lipca 2020 roku

23:00 JAZZOFONIA

"Longing" to już szósta płyta w dorobku kwintetu New Bone. Zawiera głównie kompozycje lidera grupy Tomasza Kudyka. Artysta zadedykował album swojemu ojcu – Janowi Kudykowi, wieloletniemu liderowi grupy Jazz Band Ball Orchestra.

W audycji dziś także "Comet meta" - najnowsze nagrania duetu David Grubbs & Taku Unami.

Impulsem do nagrania debiutanckiej płyty The Consonance Trio "Orient Express" była osobista tragedia. Trio składające się z pianisty Maxa Fedorova, perkusisty Wojciecha Bronakowskiego i kontrabasisty Karola Sypytkowskiego, straciło tego ostatniego. Śmierć przyjaciela stała się siłą napędową do zarejestrowania materiału, w którego realizacji brał udział kontrabasista Piotr Chociej.


Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy zaprasza Jacek Mielcarek.

Zobacz: Ramówka 2020 - pasmo główne
21:00 STUDIO REPORTAŻU

Takie są prawa naszego teatru wyobraźni - bez żadnych problemów w świat daleki sobie powędrujemy, a to za sprawą pięknego reportażu Barbary Tyslik. To "Ballada o koniach, czyli historia jednej podróży". Nagranie powstało w roku 2011, gdy Alicja Paciorek, opolska podróżniczka, wróciła z Mongolii, z bagażem przepełnionym niezwykłymi wspomnieniami. I nic dziwnego, bo na grzbiecie konia przemierzyła stepy, wielokrotnie doznała serdeczności i wielkiej gościnności Mongołów. To dzięki nim poznała oryginalne tradycje i urocze legendy z końmi związane. Ostrzegam, ten reportaż, niestety, po dwudziestu minutach się kończy, gdy tymczasem coraz bardziej chce nam się słuchać i słuchać...

Tak, tak - w tej audycji możemy sobie bezkarnie czasem i przestrzenią manipulować. Możemy przywołać emocje, które już w roku 1978 były wyraźne, a dziś nabierają pełnych kształtów. Reportaż Witolda Nowickiego, "Idzie miasto", przynosił informację, że zwierzęta szukają schronienia w mieście, które przecież samo brutalnie wkracza na tereny dotąd wiejskie. (Czy z ostatnich miesięcy "czegoś" to państwu nie przypomina?) Autor zaprosił przed mikrofon przyrodnika, Stanisława Michalaka i mieszkańców Gosławic. Ich myśli i dziś są ciekawe, i dziś skłaniają do refleksji o naszym i nie tylko naszym, miejscu na ziemi.


Do słuchania od 21:05 do 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Z autorem można kontaktować się mailowo: marian.staszynski@radio.opole.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***