Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 14 lipca 2020 roku

23:00 JAZZOFONIA

"Longing" to już szósta płyta w dorobku kwintetu New Bone. Zawiera głównie kompozycje lidera grupy Tomasza Kudyka. Artysta zadedykował album swojemu ojcu – Janowi Kudykowi, wieloletniemu liderowi grupy Jazz Band Ball Orchestra.

W audycji dziś także "Comet meta" - najnowsze nagrania duetu David Grubbs & Taku Unami.

Impulsem do nagrania debiutanckiej płyty The Consonance Trio "Orient Express" była osobista tragedia. Trio składające się z pianisty Maxa Fedorova, perkusisty Wojciecha Bronakowskiego i kontrabasisty Karola Sypytkowskiego, straciło tego ostatniego. Śmierć przyjaciela stała się siłą napędową do zarejestrowania materiału, w którego realizacji brał udział kontrabasista Piotr Chociej.


Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy zaprasza Jacek Mielcarek.

Zobacz: Ramówka 2020 - pasmo główne
19:00 REWIRY KULTURY
Z perspektywy dwóch różnych książek spojrzymy na Himalaje.

Niespełna miesiąc temu ukazała się najnowsza książka zdobywczyni Korony Ziemi - Miłki Raulin. "Siła Marzeń, czyli jak zdobyłam Everest" to opowieść o potrzebie mierzenia się z własnymi ograniczeniami i nieustępliwości pomimo przeciwności losu. Autorka będą pracującą na pełen etat mamą podjęła wyczerpujące fizycznie, logistycznie i finansowo wyzwanie. Czego dowiedziała się o sobie docierając na najwyższy wierzchołek świata? O tym będzie w pierwszej godzinie programu.

Czy w najwyższych górach świata można znaleźć drogę do wyzwolenia z więzów cierpienia? O to z kolei zapytamy autorkę książki "Himalaje. W poszukiwaniu joginów" - dr Ninę Budziszewską. Nasza rozmówczyni jest z wykształcenia indiologiem, filozofem i romanistą. Kieruje studiami podyplomowymi jogi klasycznej i jest adiunktem w Zakładzie Filologii Indyjskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. W audycji "Rewiry kultury"opowie o swojej podróży po trudno dostępnych rejonach Indii i formach duchowości współcześnie praktykowanych w tym kraju

Do słuchania od 19:05 do 21:00 zaprasza Katarzyna Zawadzka. Z autorką można kontaktować się mailowo:
katarzyna.zawadzka@radio.opole.pl
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***