Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 11 lipca 2020 roku

23:00 MUZYKA ŹRÓDEŁ
Tadeusz Woźniak - polski muzyk, kompozytor oraz wokalista zaliczany jest do wykonawców kontynuujących amerykańskie podejście do tradycji muzyki folkowej.

Aoife O'Donovan pochodzenia irlandzkiego piosenkarka, gitarzystka i pianistka progresywnego bluegrass.

Nagrania z koncertu podczas Imago Festival Ljubljana 2013 zespołu międzynarodowego Barcelona Gipsy Klezmer Orchestra. W audycji dziś także "Po śladach" Janusz Prusinowski Kompania - fragmenty nagrodzonej płyty.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy zapraszają Marzena i Jacek Mielcarkowie.
Z autorami można kontaktować się mailowo: marzena.mielcarek@radio.opole.pl

7:00 MAMY WEEKEND
W sobotę obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa. To jedno z najmłodszych polskich świąt, które zostało ustanowione w 2016 roku jest okazją do oddania hołdu i przypomnienia, czym były zbrodnia dokonywane przez ukraińskich nacjonalistów na Kresach II Rzeczpospolitej. W naszym sobotnim programie nie zabraknie wspomnień uczestników tamtych dni. Jedną z nich jest Janina Johnson, która od lat działa na rzecz rozpowszechniania wiedzy o tych wydarzeniach.

W programie zastanowimy się również, dlaczego tak często dochodzi do oszustw na seniorach. Wspólnie z uczestnikami zajęć w Dziennym Domu Pobytu w Nysie wskażemy, na co należy uważać podczas kontaktu z nieznajomymi i co powinno wzbudzać wówczas podejrzenia.

Z kolei po 11:00 powiemy o brzęczącym problemie, który każdego lata trapi właściwie wszystkich mieszkańców naszego kraju. Naszym gościem będzie dr nauk biologicznych w dziedzinie ekologii Piotr Jawień, który wyjaśni, co sprawia, że komary nas widzą, dlaczego skutki ich ukłucia są tak nieprzyjemne i jaką skuteczność mają środki służące do ochrony przed nimi. Nasz rozmówca wskaże też, czy wszystkie komary są wrogami człowieka i czy oprócz ich nieprzyjemnej dla nas "działalności", da się wskazać na pożyteczną rolę komarów.

W programie także:

07:40 O polskość Śląska Opolskiego – Wiktor Krzewicki
08:04 W cztery oczy – Witold Żurawicki
  • Dlaczego wrażliwe dane wyciekają z różnych firm? Jaki wpływ ma na to pandemia? Jakie dane na czarnym rynku cieszą się największym wzięciem? - o tym opowie nam Grzegorz Rippel - wykładowca z Wyższej Szkoły Bankowej w Opolu.
09:10 MOST - polsko-czeska audycja UE – Rafał Nosal
  • Celem projektu Turystyka sakralnajest promocja miejsc sakralnych, ważnych dla dziedzictwa narodowego i kulturowego. Diecezja opolska i ostrawsko-opawska wspólnie zachęcają do odwiedzin najważniejszych miejsc, atrakcji i zabytków sakralnych. W ramach transgranicznych działań i wsparciu z Unii Europejskiej udało się już wyremontować zabytkowe obiekty po stronie polskiej i czeskiej, a teraz czas na kolejny etap, czyli turystykę sakralną. W ramach projektu powstała gra planszowa "Pielgrzym". O tym wszystkim opowiemy w najbliższej audycji MOST.
10:15 Polonijne Radio Opole – Halina Nabrdalik
Do słuchania od 7:05 do 12:00 zaprasza Daniel Klimczak. Z autorem można kontaktować się mailowo:
daniel.klimczak@radio.opole.pl
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***