Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 5 lipca 2020 roku

19:00 ŚLADAMI KRESOWEJ ATLANTYDY
O zabytkach Wilna i związanych z tym miastem ludziach kultury, nauki, politykach opowiemy w programie Śladami Kresowej Atlantydy.

Dzieje miasta, które było drugą stolicą Rzeczpospolitej Obojga Narodów, odgrywało znaczącą rolę w międzywojennej RP przybliży słuchaczom profesor Stanisław Sławomir Nicieja. W sierpniu ma się ukazać XV tom jego popularnego cyklu „Kresowa Atlantyda. Historia i mitologia miast kresowych”. Książka ta poświęcona jest przeszłości Wilna, wyjątkowej kresowej metropolii utraconej przez Polskę w 1945 roku.

W rozmowie z jej autorem mówić będziemy o niezwykłych zabytkach architektury sakralnej tego miasta m.in. katedrze i Ostrej Bramie. Szczególne miejsce w krajobrazie Wilna zajmują cmentarze na czele z narodową nekropolią na Rossie, gdzie spoczęło serce Józef Piłsudzkiego. W okresie międzywojennym miasto nad Wilią i Wilejką było też ośrodkiem kultury żydowskiej oddziaływającym na tą diasporę nawet w Stanach Zjednoczonych. Nazywano ją wówczas „Jerozolimą Północy”. Z Wilnem związani byli artyści, którzy znacząco zaznaczyli się w powojennej historii polskiego kina, sceny muzycznej, m.in. Franciszek Walicki, prekursor „big-beatu”. O tym wszystkim opowiadać będzie profesor Stanisław Sławomir Nicieja. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z nim w Radiu Opole oraz do obejrzenia ciekawej dyskusji z tym historykiem w mediach społecznościowych naszej rozgłośni.

Do słuchania od 19:05 do 20:00 zaprasza Jan Poniatyszyn. Z autorem można kontaktować się mailowo: jan.poniatyszyn@radio.opole.pl

Zajrzyj też na podstronę audycji "Na Kresy z Nicieją"

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***