Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 4 lipca 2020 roku

23:00 MUZYKA ŹRÓDEŁ
W dzisiejszym programie m.in. Opoczyńskie - muzyka tradycji regionu. Nagrania wybitnych instrumentalistów i śpiewaków ludowych prezentujących najstarszy repertuar, jaki do dziś zachował się na tym terenie.

Ponadto, usłyszymy Gędzi Chór. To zespół, który tworzy autorską muzykę nieprzypisaną są konkretnego stylu, niektóre utwory bliskie są poezji śpiewanej, inne aktorskiej, piosence turystycznej, a niektóre opierają się o tzw. "neofolk". Posłuchamy Gędziego Chóru z debiutanckiej płyty "Świętokrzyska Raga".

W audycji także Libby Rodenbough - młoda wokalistka amerykańska śpiewająca pop z duża dawką country.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy zapraszają Marzena i Jacek Mielcarkowie.
Z autorami można kontaktować się mailowo: marzena.mielcarek@radio.opole.pl

14:00 EKO WYŚCIG

Przywitam Państwa w słoneczną i bardzo ciepłą sobotę i taki też ma być lipiec. Jak twierdzą synoptycy czeka nas sporo słońca, burze i wysokie temperatury. Będzie cieplej niż w ubiegłym roku. A jak wiedzą doskonale wszyscy grzybiarze, jeśli jest ciepło i wilgotno, to w lasach pojawiają się grzyby. W Eko Wyścigu przedstawię absolutnego rekordzistę, ważący półtora kilograma prawdziwek został znaleziony w lasach Wysoczyzny Elbląskiej. A w naszym regionie grzyby też się pojawiły – m.in. w jednej z prudnickich piwnic.

Będzie też o nielegalnych odpadach, które odkryli policjanci z powiatu mikołowskiego. Farby i rozpuszczalniki składowane i transportowane były w beczkach i mauzerach, podejrzanym grozi do 5 lat pozbawienia wolności. W temacie odpadów niebezpiecznych powiem, jak władze Stanów Zjednoczonych i Włoch apelują do mieszkańców o noszenie i odpowiednie utylizowanie jednorazowych maseczek i rękawiczek. Zalegające na ulicach, w parkach – są już prawdziwa plagą – mówią z kolei ekolodzy.

Będzie też o programach wspierających ekologiczne inicjatywy. Można już składać wnioski o dofinansowanie z programu Moja Woda i rozpoczął nabór wniosków o dopłaty do zakupu samochodów elektrycznych. Mogą z niego skorzystać osoby prywatne, przedsiębiorcy i taksówkarze.

A na koniec sezon na truskawki trwa w najlepsze, ale co z jabłkami? Jak twierdzą sadownicy ten rok z powodu anomalii pogodowych jest bardzo trudny. Klienci odczują to w swoich portfelach. Będzie drożej, ponieważ straty są nie tylko w naszym kraju.


Do słuchania od 14:00 do 15:00 zaprasza Justyna Marcińska. Z autorką można kontaktować się mailowo: justyna.marcinska@radio.opole.pl
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***