Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 1 lipca 2020 roku

23:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Ewa Bem with Swing Session - Be a Man

Dwa oblicza Ewy Bem na jednym albumie, to bardziej jazzowe na stronie pierwszej, wypełnionej standardami i to bardziej popowe, z utworami polskich kompozytorów i polskimi tekstami, sprawia, że album wydaje się powstał z myślą o wielbicielach talentu solistki, która postanowiła nagrać go dla ich i własnej przyjemności, a nie z myślą o nagrodach fonograficznego rynku, a jednak pozostaje on jako całość dokonaniem niezwykle udanym i jest świetną wizytówką artystki do dziś (plus smaczek dla fanów Zbigniewa Wodeckiego)

Miles Davies - TUTU

Obok "Kind of Blue" najbardziej popularna płyta Daviesa w Polsce, do czego zapewne przyczyniło się wydanie jej u nas na licencji, a więc jej dostępność była dużo większa niż zachodnich płyt, ale jest i drugi aspekt, bowiem w latach 80-tych Miles znów trzymał palec na pulsie nowoczesnych brzmień oraz mód i ponownie udało mu się stworzyć niezwykłą fuzję i trafić do szerszego grona odbiorców niż jazzowa elita.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 zaprasza Witold Sułek. Z autorem można kontaktować się mailowo: witold.sulek@radio.opole.pl
21:00 STUDIO REPORTAŻU
A może w naszym teatrze wyobraźni wybierzemy się do starego kina? "Ostatni seans", reportaż Danuty Starzec powstał w roku 1990. Zajrzymy do świata, w którym kino próbowało w nowej rzeczywistości znaleźć jakieś miejsce dla siebie, gdy kino objazdowe odchodziło w niebyt. Przypomnimy sobie, co powiedzieli Jan Karolewski i Józef Niewiński o kinematografii na Śląsku Opolskim, właśnie ze szczególnym uwzględnieniem kina objazdowego. Magia wielkiego ekranu przetrwała niejedną dziejową zawieruchę i trudno sobie bez niej wyobrazić nasz realny świat. Ostatnio też tego doświadczaliśmy.

Wolą dawać rybom buziaki i... zwracać im wolność, choć nie zawsze tak się dzieje. Roman Waloszczyk i Zbigniew Wichliński najczęściej przesiadują nad wodą w jakimś dzikim zakątku przez przyrodę pięknie stworzonym, bo nie dla nich łowiska komercyjne, jakże dalekie od ich filozofii łowienia. W reportażu Barbary Tyslik, "Buziaki i ... do wody", przypomnimy sobie o niezwykłej wrażliwości, którą obcowanie z naturą przynosi i o emeryturze, która (chociaż wolniej) na realizację wielu wędkarskich fantazji pozwala. O powrót do tej audycji z roku 2017 prosiły mnie całe ławice ryb z powodu pomysłu, który zgrabnie w tytule został zawarty. Wiem, wiem, ryby głosu nie mają, ale przecież e-maila nikt im nie zabroni wysłać.

Do słuchania od 21:05 do 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Z autorem można kontaktować się mailowo: marian.staszynski@radio.opole.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »