Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 6 czerwca 2020 roku

23:00 MUZYKA ŹRÓDEŁ
Muzyka folkowa dla dzieci. "A ja nie chcę spać" - obrazki muzyczne dla małych i dużych, o dzikiej wróżce, czarnym lwie i gadającym parasolu... Do niespania, bujania w obłokach, do wzruszania i śmiania się. Surrealistyczna i liryczna muzyka akustyczna Ani Brody na głos, wiolonczelę, fortepian i wdzięczne bębenki. Do wierszy Danuty Wawiłow, Doroty Gellner, Natalii Usenko , Teofila Lenartowicza, Włodzimierza Słobodnika, Witka Brody. "Kołysała mama smoka" Kai i Janusza Prusinowskich - to pełna czarów opowieść z krainy snu. Kołysanki otwierają przed dziećmi nowe obrazy: w półmroku płyną rozświetlone statki, zajeżdżają wozy pełne poduszek, księżyc zasypia w łóżeczku, królewna śni o królewiczu a kotek o myszce…


Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy zapraszają Marzena i Jacek Mielcarkowie.
Z autorami można kontaktować się mailowo: marzena.mielcarek@radio.opole.pl

14:00 EKO WYŚCIG

Sobotni wyścig za ekologią rozpoczniemy od tematu, który zawsze jest na czasie, który zawsze towarzyszy nam przed urlopem, przed wyjazdem, nawet przed wyjściem na rower – czyli pogoda. Mówi się, że ta jest zawsze, czasem tylko lubi płatać figle, czasem też synoptycy mijają się z prawdą. Ja dziś postaram się być dobrą wróżką i bazując na obliczeniach, i poważnych analizach, spróbuję określić, co nas pogodowo czeka w lipcu i sierpniu.


Sporo miejsca w programie poświęcimy też wodzie. Od 1 lipca będzie można składać wnioski o przyznanie dotacji na budowę przydomowej instalacji w ramach programu „Moja Woda”.

Powiemy też o lasach tropikalnych we Francji, które reagują na zmianę klimatu lepiej niż się spodziewano. Z kolei nikt nie spodziewał się takiego ataku szarańczy, z jakim teraz muszą mierzyć się Włosi. Na Sardynii rolnicy narzekają na utratę upraw, której nie doświadczyli od ponad 70 lat.

Z kolei na naszym podwórku też kłopoty, ale z gryzoniami. Plaga myszy w powiecie prudnickim i głubczyckim miejscami zniszczyła nawet 30% upraw. Niektórzy rolnicy już w maju zbierali zboża na pasze, żeby uratować je przed szkodnikami.

Zajmiemy się również branżą chemiczną. Tydzień temu została podpisana umowa na finansowanie budowy zakładów produkujących polipropylen w Policach i ma ona mieć ogromne znaczenie dla polskiej gospodarki. A dla ekologii? To sprawdzimy w pierwszej godzinie programu.


A na koniec temat jakże nam bliski, a raczej smaczny – w Rzymie w ciągu pierwszego po kwarantannie weekendu sprzedano 240 tys. kilogramów lodów!


Do słuchania od 14:00 do 16:00 zaprasza Justyna Marcińska. Z autorką można kontaktować się mailowo: justyna.marcinska@radio.opole.pl
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »