Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 3 czerwca 2020 roku

23:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Eleni - "Morze snu"

W latach 80-tych bez wątpienia Eleni święciła największe sukcesy fonograficzne, regularnie wydając płyty i trzymając równy poziom. Jednak po latach przetrwały największe przeboje, a część piosenek nieco przykurzył czas, a zupełnie niesłusznie, bo wiele z nich jest zaskakujących i pokazujących większą otwartość stylistyczną artystki, niż te, najczęściej na grecką nutę, znane hity.

The Doors - "L.A. Woman"

Ostatni w klasycznym składzie (aż dziwne, że udało się go nagrać, zważywszy na poważne problemy wokalisty i z wokalistą) album legendarnej grupy to więcej mroku, bluesa i powrót do rdzennych brzmień amerykańskiej kultury, co sprawia, że jest absolutnie ponadczasowy w swojej klasycznej surowości i nie tylko, bo zawiera to co w repertuarze grupy dotąd najlepsze, ale także wytycza jakiś nowy szlak dla przyszłych pokoleń.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 zaprasza Witold Sułek. Z autorem można kontaktować się mailowo: witold.sulek@radio.opole.pl
19:00 REWIRY KULTURY

O tym, jak odnaleźć swoich przodków, jak zabrać się za genealogiczne poszukiwania, które archiwa są przydatne do tworzenia drzewa genealogicznego, sięgającego nawet kilka bądź kilkanaście wieków wstecz - porozmawiamy z Kamilem Kartasińskim - historykiem, publicystą, autorem książek „Odszukaj dziadka w …” (Poznań 2019 i 2020) „Chłopak z Wehrmachtu. Żołnierz Andersa” (Poznań 2018 i 2020) oraz „Henryk Sienkiewicz, jakiego nie znamy” (Warszawa 2016), współautorem książki „Wywieziono nas bydlęcymi wagonami” (Katowice 2015). Nasz gość popularyzuje historie, jest autorem artykułów naukowych, współautorem wystaw historycznych, uczestnikiem ogólnopolskich i międzynarodowych projektów badawczych oraz grantów. Współpracuje z Instytutem Pamięci Narodowej, Domem Współpracy Polsko-Niemieckiej w Opolu oraz Muzeum w Gliwicach.


Po godz. 20.00 będzie o "Sklepach cynamonowych" Brunona Schulza w ramach cyklu "Radio Belfer", który otrzymał rekomendację Ministerstwa Edukacji Narodowej.


Powiemy także o plastycznej twórczości artysty z Drohobycza, a także o doskonałym filmie animowanym braci Quay, będącym adaptacją opowiadania "Ulica krokodyli", pochodzącego ze zbioru "Sklepy cynamonowe".


Do słuchania od 19:05 do 21:00 zaprasza Agnieszka Zientarska. Z autorką można kontaktować się mailowo: agnieszka.zientarska@radio.opole.pl


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »