Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 2 czerwca 2020 roku

23:00 JAZZOFONIA
Dziś w audycji:
  • Jazz z Danii - Jacob Bro "Nat"
  • "Cannonball Adderley Quintet in Chicago" to album jazzowego saksofonisty Cannonballa Adderleya z udziałem Johna Coltrane'a, Wyntona Kelly'ego, Paula Chambersa i Jimmy'ego Cobba.
  • "Belonging" to album amerykańskiego pianisty Keitha Jarretta, który został wydany przez wytwórnię ECM w 1974 roku.
  • Tomasz Stańko Septet z płyty "Litania".
Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy zaprasza Jacek Mielcarek.

Zobacz: Ramówka 2020 - pasmo główne
21:00 STUDIO REPORTAŻU
Przyznajmy, trudno te stworzenia nawet cieniem sympatii obdarzyć. Jeśli już pojawiają się o nich informacje, to są podawane z lekkim, ale stanowczym obrzydzeniem. Tym bardziej polecam reportaż Danuty Starzec z roku 1986, a zatytułowany: "Każdy ma swojego szczura". Doktor Janusz Januszewski, ratolog, opowiedział w tej audycji o szczurzych zwyczajach i o szczurzej "cywilizacji", która dla ludzi stanowi zagrożenie. A opowiedział tak zajmująco, że w słuchaczach budzi się więcej zaciekawienia niż dyskretnego wstrętu. Skoro każdy ma swojego...to na wszelki wypadek warto wiedzieć więcej.

Później powędrujemy do roku 2009, by do dawnych dziejów i współczesności zarazem sięgnąć. Bohater reportażu Eweliny Rusin- Różyckiej, Jerzy Gadowski z Nysy, od zawsze był zafascynowany rycerstwem. Ale nie sprawdzał się w walce, co jednak w tym "fachu" może przynieść poważne, w dodatku bolesne kłopoty. Przypadek sprawił, że spojrzał na czerwony materiał, a wyobraźnia podpowiedziała, że stosowny, jakże z historią związany strój, można uszyć. Postanowił zatem zostać...katem. Sam też zaczął wykonywać narzędzia tortur, rzecz jasna, zgodnie ze średniowieczną sztuką. W audycji: "Uważaj, jestem katem!", obok głównego bohatera usłyszymy też Barbarę Herman, Waldemara Żołądkiewicza i uczniów ówczesnego gimnazjum nr 3 w Nysie. Po wysłuchaniu całości i samodzielnym rozstrzygnięciu dylematu, kto ma lepiej, kat czy rycerz, znów dojdziemy do wniosku, że historia jest nauczycielką życia.

Do słuchania od 21:05 do 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Z autorem można kontaktować się mailowo: marian.staszynski@radio.opole.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »