Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 26 maja 2020 roku

23:00 JAZZOFONIA
Największe standardy w wykonaniu amerykańskiego trębacza i wokalisty jazzowego Cheta Bakera. Kolejne spotkanie z najzdolniejszą kompozytorką, aranżerką, autorką tekstów i wokalistką młodej sceny jazzowej Sabiną Meck. Joni Mitchell - kanadyjska piosenkarka folk rockowa, popowa i jazz rockowa oraz wokalistka jazzowa. Wes Montgomery - amerykański gitarzysta jazzowy. Zasłynął z wyjątkowej techniki gry, łączącej w sobie gitarę swingową i oktawowe solówki, w które umiejętnie wplatał akordy lub pojedyncze dźwięki. "Longing" to już szósta płyta w dorobku kwintetu New Bone. Zawiera głównie kompozycje lidera grupy Tomasza Kudyka.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy zaprasza Jacek Mielcarek.

Zobacz: Ramówka 2020 - pasmo główne
21:00 STUDIO REPORTAŻU
To przykre, że historia czasem do wydarzeń wielkich i ważnych potrafi dopisać fatalny epilog. Historię tworzą ludzie i to jednak oni ponoszą odpowiedzialność za dobro i za zło. "Nawet niebo płakało", reportaż Danuty Starzec, powstał w roku 1994. Nasza koleżanka miała piękną reporterską okazję, bo udało się jej pojechać z kombatantami do miejsca jakże ważnego w dziejach polskich żołnierzy. Powstała relacja z uroczystości 50-lecia bitwy o Monte Cassino i dzięki temu możemy posłuchać jakże poruszających rozmów z żołnierzami II Korpusu Polskiego. Cały czas padał deszcz, co w reportażu słychać i dzięki audycji, co najważniejsze, przypomnimy sobie dlaczego "nawet niebo płakało".

Dziewięć lat temu Ewelina Rusin - Różycka wybrała się do siedziby Nadleśnictwa w Prószkowie, bo to tam pojawiali się ze swoimi instrumentami miłośnicy nut nadzwyczaj oryginalnych. A to był Zespół Trębaczy Leśnych "Leśny Róg", kultywujący zwyczaje łowieckie, znany nie tylko w kraju, ale i za granicą. Przeniesiemy się w świat dźwięków, które mają swoje korzenie w bardzo odległej przeszłości. W reportażu: "A to echo grało", usłyszymy Władysława Stachonia, Wiesława Kalinowskiego, Marka Kuzaka, Waldemara Węcla, Jarosława Knapa i Sławomira Kwiatkowskiego. A im wszystkim przewodził Lech Olczyk.

Do słuchania od 21:05 do 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Z autorem można kontaktować się mailowo: marian.staszynski@radio.opole.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »